• gelişmiş ulkeyiz falan diyonlar var ama hayvan gibi şartlarda insan çalıştırılıyor. acaba bunun farkındamılar?
  • 6:40 :(
    mutsuzdurlar bence benim gibi.
  • ülkemizde haftalık çalışma saati en fazla 45 olabilirken, dünya genelinde haftalık ortalama çalışma süresi en uzun iki ülke 47,7 saat ile kolombiya ve türkiye. dünya’da en az saat çalışan 16 ülkenin 15’i avrupa’da. en kısa çalışma süresi rekoru haftada 29,2 saat ile hollanda’da. peki çalışma sürelerinin daha uzun olması daha çok iş yapıldığı anlamına mı geliyor? “türkiye, hollanda’nın en az 1,5 katı iş çıktısı elde ediyordur” diyebilir miyiz?

1800’lerin başında günün çoğunu fabrikada geçirmek zorunda kalan işçilerin “sekiz saat iş!” sloganlarıyla başlattığı eylemler çok hızlı sonuç vermemişti. ama 1914’te ford’un öncülüğünde çalışma süresi sekiz saate düşürülüp maaşlar yükselince, artan verim pek çok fabrikaya örnek olmuştu. değişim belki bugünden yarına olmayacak ama her değişim farkındalıkla başlar. yakın zamanda tartıştığımız konuların “haftanın üçüncü tatil günü cuma mı olsun, yoksa çarşamba mı?” etrafında döndüğünü hep birlikte görebilmemizi diliyorum ve yazının devamını okumak isteyenler için linki buraya bırakıyorum: harvard business review türkiye
  • işi yeri kesin uzaktadır.
  • sabah mı..?
  • yazık olan insandır. 8 de işbaşı 07:45de çıkarım. 5 dak yurume mesafesi. çıkış 18:00 5 dak evde olurum :) yaşanmaz öyle aga
  • her durumda olduğu gibi bu durumda da sorunluyuz. çok iş yapan, çok yol alır mottosundayız ama çok yanlış. insanın verimli çalışabilmesi için uykuya ihtiyacı var ama işverenler bunu düşünmüyorlar. doğal olarak çoğu şirket verimli çalışamıyor. (verimli olan şirketleri de görüyoruz)
  • erken yatıp erken kalkan insanlardır. bu nedenle daha az uykuya ihtiyaç duyarlar.
  • bu saat uygulamasının verdiği yük ile birlikte zifiri karanlıkta soğuk yüze vura vura yollara düşmenin ve devamında da gittiğin yer hiç sevmeden çalışmanın yükünü ben bilirim…
hesabın var mı? giriş yap