• sabah işe giderken dilime dolanan mor ve otesi şarkısı
    sözler kerem kabadayı

sabahın köründe daha gün ışımadan
    mahallenin piçleri sokağa fırlamadan
    sanki bok var da uyanırım her sabah
    geçen akşamdan kalma baş ağrımla
    üç saatlik uykunun yorgunluğuna
    iflas etmiş aklımla küfürler yağdırarak
    işte bu sabah da uyandık yine her taraf karanlık
    işte bu sabah da uyandık, sabahlar hep karanlık
    her sabah koştuğum saçma işime
    geceden içime oturmuş dertlerime
    ve hatta sararmış dişlerime yeni doğan günün tüm lanetiyle
    işte bu sabah da uyandık, yine her taraf karanlık
    işte bu sabah da uyandık, sabahlar hep karanlık
  • mor ve ötesi denince ilk aklıma gelen şakılardan biri olmasına rağmen hakkında sözlükte bu kadar az entry olmasına şaşırdığım şarkıdır. aslında bunu konserlerde de yaşıyorsun adamlar bi yalnız şarkı çalıyor 3-5 kişi eşlik ediyor, son albümden bişi çalıyorlar herkes hopluyor zıplıyor. hadi tamam yaştan ötürü biz bunları biliyoruz ama bi grubu dinliyorsan eski şarkıları da neymiş diye merak etmez misin ya, sadece son albümdeki 3 şarkı için konsere mi gidilir..

neyse çok güzel şarkı sonuç olarak öyle bağlıyım sinirlenmeden...
  • tatli bir videosu vardir. 7 eylul 1997 darphane-i amire konserinden goruntuler vardir icinde. 11 yil olmus. bir an "yok yahu o kadar olmamistir" dedim kendi kendime. bir daha saydim. 11 yil. haydi diyelim 10 yil ve 9 ay. icimiz rahatlayacak mi? sanmiyorum. yaslanmissin be naylon dedim. izlemeyeli cok olmus. 99dan beri vhs izleyebilecek alet edevatim olmadigina gore, cok uzun zaman olmus izlemeyeli. garip bir ruh hali giydim uzerime simdi. yaslanmissin be naylon dedim. durdurup durdurup izledim. hepimiz yaslanmisiz dedim. sagima soluma baktim. acaba bu insanlar su anda nerede dedim. uyumaliyim sanirim...
  • sabah erken kalkmaya özendirecek, güzel mor ve ötesi şarkısı. keşke lanet ederek erken kalkmaya mecbur olsam da, böyle güzel küfür etsem.
  • her şey "sabahın köründe" başlamıştır. mor ve ötesi adına.
  • ilk albumun* açılış şarkısıdır. ne kadar güzel bir sarki oldugunu su anda anlamis bulunmaktayim kendimce mirildanmaya basladigimda tuylerimi diken diken etmesiyle.
  • bireylerin kendilerine yapilan bir hareket veyahut yasadiklari bir olay sonrasinda, hareketi yapana soyledigi sozlerin veya olayi birine anlatirken kullandigi cumleciklerin icine karistirarak, duruma bir imtiyaz katmak amaciyla, olayin sabahin korunde gectigini vurgulamaktan ziyade, sanki sabahin korunde olmamasi gereken bi olaymis gibi gostermek icin kullandiklari soz obegi.

- sabahin korunde ise giderken kus sicti kafama.

veya;

- abi wolf nipple chips vardi ya filmde, gercekte nasildir acaba lan?
    - ya bi git ne sacmaliyosun sabahin korunde

gibi.
  • az önce dream tv'de videosunu görerek önce dumura uğramama sonra da yaşlandık yahu demem neden olan videodur. harun'un tipi o yıllara neden geri dönülmemesi gerektiğini 80'lerin çocuklarına anlatmaktadır.
  • haftada birkaç kez sabahın karanlığında yollara düştüğümde ağzımda dolanan şarkı. basit ve güzel sözler, dönemin amatörlüğü derken, belki 20 sene sonra bile mor ve ötesinden geriye kalan bir şarkı olacak sabahın köründe.

" ..... işte bu sabahta uyandık, sabahlar hep karanlık.."
  • en ilginc tarafi sarkiyi dinlerken pic,bok gibi kelimeleri anlayamamak sözleri okuduktan sonra dumur olmaktir.
hesabın var mı? giriş yap