*

şükela:  tümü | bugün
  • istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümü'nün öğretim görevlilerinden biri, felsefe profösörü. okulda teo olarak anılması, ona saygısızlık yapıldığı manasına gelmesin. hemen herkes saygıyla bezenmiş bir sevgi duyar kendisine. engin bilgileri, ders işleme yöntemleri ve öğrencilerle kurduğu samimi sıcaklık, kendisine hayranlık beslememe gerekçe olmuştur. heybetli bir görüntüsü vardır, adının heybetli duyuluşu da bu görüntüye yakışır.
  • i.ü felsefe'de tek ısınamadığım ve de ne yaparsa yapsın benim takdirimi kazanamamış alman kanından gelen bir öğretim üyesi. her ne kadar ağır ve uslu gibi görünüyor olsa da çaktırmadan çok can yakmış...**
  • kutadgubilig adli felsefe dergisinin yayin yonetmenligini yapan turkiye'nin sayili filozoflarindan biri, gonul adami.
  • cok iyi bi hocadir. bi donem ders alma serefine de eristik. hem turkce, hem almanca ders yaptik. almanca ders anlatmasi da pek hostur. bize bu ne hal boyle, bu dili bitirmeniz lazimdi simdiden diye kizmisti. ezikligimizle yerin dibindeyken annesinin alman oldugunu ogrenip, bak sen demek bu yuzden ana dili gibi konusuyo bu adam dedigimiz, ama gercekten de yabanci dil uzmani sayilabilecek sahsiyet. kac dil bildigini soylemiyo ama rahat bi 10 tane denilebilir. surekli pipo icer, rakisina rastlamadik. icerse de icer kime ne.
  • pipolu sovalye desek yeridir bu hocamiz icin.. 45 dakikalık ders surecinden sonra 'cocuklar siz sıkılmıssınızdır, ara verelim' deyip, piposuna sarılırdı... anlatmasını bilen ve karsısındakinin gorusunu sonuna kadar dinlemeyi becerebilen nadir felsefecilerden.. her turlu konuda gorus sahibi olabileceginiz, her sey hakkında az cok bilgisi olan bir insan.. derslerinde dunyanın olusumundan tutun, escinselligin son zamanlarda neden bu kadar ragbet gordugune kadar bır cok konuda fikir elde edebilirsiniz. *
  • kendisine yakistirilan ''tanri adam'' lakabini fazlasiyla hak eden, dersleri giren ogrenciler tarafindan opera olarak nitelendiren ve kanimca sumer tilmaca benzeyen i.ü ogretim gorevlisi.
  • tarık zafer tunaya kültür merkezi'nde verdiği medeniyet tarihi konferanslarıyla insanı mest eden ve insanın ufkunu açan, tok sesli felsefeci. kendisini dinlemek büyük keyif.
  • son dinlediğimde, seyyahlardan ve gezgin kültüründen bahsederken, "tabi turistleri kastetmiyoruz, onlar yapacakları bir şey yok geziyorlar öylecene" diyerek insanı gülümseten şahsiyet. zaman zaman bu ve benzeri müstehzi söylemleriyle felsefe seminerinde insanı neşelendirebilen kişi.
  • dün akşam trt 2 'de medeniyet üzerine, aynen akademia'da olduğu gibi esip gürlerken, medeniyette adalet bahsinde, fertlerin birlikte yaşama hukukuna değnirken, şöylesine itiraf eden hocamız; geçen günkü bir linç girişimi için "keşke polisler yardım edemeseydi de linç etselerdi adamı." gibisinden, ama bu aslında verdiği bir örnekti, yoksa hocamız barbar değildir.
hesabın var mı? giriş yap