şükela:  tümü | bugün
 • m.s 5-6.yuzyıllarda batı sibirya ile kafkasların kuzeyınde
  yasamıslardır.bizans tarihinde sabar ,sabir ; islam tarihinde sabr olarak isimleri gecer.slav,mogol veya fin-ugor menseili olduklarına dair iddialar olmuştur.ancak kulturleri dolayısıyle bir turk boyu oldukları iddiası daha gucludur.tarihleri pek bilinmemektedir. bizans kaynaklarında cok buyuk savas gucune ve ustun savas malzemelerine sahip olduklarından bahsedilir.
  varoldukları donemde cok onemli rol oynamalarına ragmen ,tarihin gizemli sayfalarında kaybolmuslardır.
 • (bkz: doudou n'diaye rose) (bkz: mbaye diaye faye)

  edit: bu başlıkta güzel bir sabar entrysi vardı, yazarıyla beraber gitmiş yazık olmuş.. bu sebeple aşağıda ayrıntılı bir tanım giriyorum.

  sabar batı afrika'da, özellikle senegal ve gambiya'da kullanılan bir vurmalı çalgıdır. gövdesi conga'ya (tumba) benzer ve genellikle baobab ağacından oyulur. davulun başına keçi derisi gerilir. deri ipler ve gövdeye giren yedi adet ahşap kazık yardımıyla tutturulur ve tonu değiştirilebilir (bu yedi kazığın yedi farklı sabar çeşidini temsil ettiği söylenir). bir el çıplak, bir elde de galan denilen çubukla vurularak çalınır, çubuk (bizim ramazan davulu gibi) tiz ve çatlamaya benzer bir ses çıkarırken elle daha bas bir ses yakalanır. geleneksel sabar topluluklarında bir kişi bir sabar davulu çalar. modern gruplarda ise perküsyoncunun önünde bir kaç farklı sabar olabilir.

  genelde kabul edilen yedi adet çeşidi vardır, her biri farklı boy ve yapılardadır. bazısının altları açık, bazısının da kapalıdır. bir sabar topluluğunda bu farklı davullardan en az bir kaç tanesi bulunur.

  karmaşık ve hareketli ritimler ilk duyulduğunda yorucu gelir fakat muhteşemdir. tüm senegal ve gambiya'da halk tarafından çok sevilir ve düğünlerde, güreş müsabakalarında sabar davulları çalınır, tıpkı bizim kırkpınar'daki davullar gibi.

  seneler önce yazdığım yukarıdaki örnekler hala en sağlam sabar davulcularıdır. geleneksel sabar ritimleri, youssou n'dour tarafından dünyaya yayılan modern mbalax müziğinin temelini oluşturur.
 • hazar devletinin ana kitlesini oluşturmuşlardır.
 • istanbul'u kuşatan ilk türk topluluğu.
 • avarların baskısı sonucu, beşinci yüzyılda kafkasya'nın kuzeyine yerleşmişlerdir. sibirya ismini sabarlar (sabirler) kavminden almıştır. bizans'a karşı sasanilerle birleşerek anadolu'ya girdiler. anadolu'da konya, kayseri ve ankara'ya kadar ilerleme başarısı göstermişlerdir.
 • hazarları kuran topluluktur.sabarların bulunduğu topraklarda ''sabar ismi'' yerine ortaya çıkan hazar kelimesi sabarlar'la hazar'lar arasında bağ bulunduğunu göstermektedir.
  sabarlar ayrıca iranlıların ve bizans'ın bilmediği savaş tekniklerine sahip olmalarıyla ünlüdürler.sabarlardan geriye kalan tarihi hatıraların başında geniş bir coğrafyaya verilen 'sibirya' adı gelir.
 • sabar kelime anlamı itibari ile ''sapan,yol değiştiren,başıboş,'' demektir.yaşadıkları coğrafya batı sibirya ve karadenizin kuzeyi kafkaslardır.

  grek seyyah priskos 461-465 yılları arasında sibirya bölgesinde yaşayan kavimlerin göç ve savaş münsabetlerini söylemiş.priskos'a göre ugorları bölgeden süren sabirlerdir.

  sasaniler ile bizans ile devam eden savaşta sasani tarafında oldular.sabar hükümdarı balak veya belek.516 yılında belek ordusuyla,bizans ordsunu bozguna uğratmıştır.ardından anadoluya bir dizi akın gerçekleştirmişlerdir.ermenistan bölgesine saldırılmış.kapadokya,ankara,konya ve kayseri'ye saldırılar düzenlemişlerdir.

  sabar kağanı belek 520 dolaylarında öldü.yerine hatunu boarık veya boareks geçti.yüksek ihtimal abartıda olsa hakimiyetinde bulunan asker sayısı 100 civarındaydı.
  boarık hatun,belek'in aksine bizans ile askeri ittifak kurdu.boarık,sasani-bizans savaşlarında sasani tarafında olan astera adında bir hun komutanı yendi ve esir alıp istanbul'a yolladı.orda bu komutan idam edildi.daha sonra yine iran tarafında bulunan hun kralı aglanos ile savaştı onuda yendi.

  sabirler,avarların avrasya bozkırlarında görülmesiyle tarih sahnesinden çekilmişlerdir.bir kısmı hazar devletinin vassalı olmuş.bir kısmıda bizans'ın içinde kaybolmuştur.
 • sonsuz sabır anlamında da kullanılır.
 • sabirler, sibirler, sabarlar ya da suvarlar.

  anne tarafından kökenim olduğu söylenen türk topluluğu. (annemin bekarlık soyadı bununla alakalıdır ayrıca) batı sibirya ya da kuzey kafkasya'da ortaya çıkmışlar. bu kavmin macarlar'ın atası olduğu düşünülüyormuş.