şükela:  tümü | bugün
 • zamanında daha mp3 falan yokkene ve sanırım ben ortaokulkene bildiğim yegane black sabbath şarkısı.
  aslında sadece bir kez dinlemiştim ve elimde kaydı yok, denizli denen güzelim anadolu şehrinde ise bulamıyordum. sömestre tatilinde ankara'ya geldiğimde radyoda bir programa rastgeldim, sonradan şebek dergisinin patlak vermesiyle isimlerini beynime kazıyacağım dj aydin ve dj hicri ekürisi sunuyordu programı.
  ben de dedim o zaman neden arayıp şarkıyı istemiyorum, hemen bi boş kaset buldum*. sonra da rock station'ı aradım, hangi kanaldı hatırlamıyorum, göt fm diyelim. karumdaydı hatta yayın merkezi.... dedim ben black sabbath'dan sabbath bloody sabbath'ı istiyorum. telefondaki şahıs * ise ilk önce bi afalladı çünkü ortamda yegane dinazorlar kendileri, yani kimse istemiyo 70'lerden black sabbath şarkısı. sonra dedi ismin ne... ben de dedim "aydın"*. herif iyice bi kitlendi. yani biraz daha büyük olsam ve sesim teenager kıvamında çıkmasa adam asla inanmıcak, arkadaşlarından biri kafa buluyo sancaktı. "abi sen nerelerdeydin bu zamana kadar" gibi sıcakkanlı muhabbetler yapmıştı herif daha sonra.

  tam anlamıyla bir heavy metal şarkısıdır sabbath bloody sabbath, zira harbi heavydir, bu kadar heavy bass partisyonlarını zor duyarsınız başka yerde.
 • black sabbath'ın en heavy şarkısıdır. saniyede 13221312 nota basmadan nasıl sert şarkı yapılır dersini 40 sene önce vermiştir babalar. bir başka örneği için (bkz: sad but true)
 • amon amarth yorumu tekdüze vokal nedeniyle (ki johan hegg saygı duyduğumuz bir viking abimizdir, yanlış anlaşılmasın) şarkının hissiyatını pek aktaramamaktadır. ama bruce dickinson iyidir evet.
 • 73 tarihli 5. black sabbath albümündeki aynı isimli mükemmel şarkı.ozzy'nin you bastards!'ından sonra daha da güzelleşmektedir.
 • black sabbath'ın ortalamanın ustunde bir progresif yapısı olan albumu..sarkıyı da bruce dickinson'dan bi defa dinleyince tekrar ozzy'den dinlemek zaman alıyor, bunu kabullenmek lazım..
 • haddime düşmeyerek şöyle çevirmişimdir:

  gerçekleri buğulanmış gözlerle görüyorsun, biliyorsun öğrenmen gerek,
  aklının idamı, gerçekten dönmen gerek.
  yarış koşulmuş, kitap okunmuş, son görünmeye başlıyor.
  gerçekler açık, yalanlar eskimiş, ama sen bilmek istemiyorsun.

  hiç kimse bilmene izin vermeyecek,
  sebeplerini sorduğun zaman.
  sadece kendi yolunda olduğunu söylerler sana,
  kafanı yalanlarla doldururlar.

  seni sakatlayan insanların yandığını görmek istiyorsun.
  hayatın kapıları yüzüne kapanmış ve artık geri dönüş yok.
  kıyametin ellerinin aklını söküp almasını diliyorsun.
  ve bir daha gün ışığı görüp görmeyeceğini takmıyorsun.

  hiç kimse bilmene izin vermeyecek,
  sebeplerini sorduğun zaman.
  sadece kendi yolunda olduğunu söylerler sana,
  kafanı yalanlarla doldururlar.
  orospu çocukları!

  nereye kaçabilirsin ki? daha ne yapabilirsin?
  yarın yok artık; hayat seni öldürüyor.
  rüyalar kabuslara dönüşüyor, cennet cehenneme dönüyor.
  tüm karmaşayı yakıyor, anlatacak bir şey kalmadı...
  evet.

  etrafındaki her şey, nereye gidiyorlar?
  tanrı, köpeğinin bildiği kadarını biliyor; tanrı hepinizi yaksın.
  tatil, kanlı tatil, yapacak birşey kalmadı.
  sadece ölmek için yaşıyorum, sadece senin için ölüyorum.
  evet.
 • icinde

  1 sabbath bloody sabbath
  2 a national acrobat
  3 fluff
  4 sabbra cadabra
  5 killing yourself to live
  6 who are you?
  7 looking for today
  8 spiral architect

  gibi cogu klasik parcalari barindiran 1973 cikisli black sabbath albumu
 • sadece a national acrobat'ına ısınamadığım, fakat buna rağmen herhangi bir kusurunu bulamadığım sabbath albümü. gönül ister ki bir sabbath tribute grubu olsun güzel ülkemde, çıksın kemancısıyla osuyla busuyla bu albümü baştan sona çalsın.

  eh, ben kurayım bari bu pazartesiden itibaren.
 • şahsi kanaatimce black sabbath'ın en iyi albümüdür. ve nedense en sevdiğim şarkıları olan a national acrobat yine bu albümdedir. efsane üçlü tony iommi, geezer butler ve bill ward enstrümanlarıyla bizi büyülerken, yer yer pek çok farklı enstrümanın da devreye girmesiyle, oluşturulan uğursuz atmosfer daha da güçlenmiş. ozzy osbourne'un da acayip, tiz vokallerinin eklenmesiyle aklımızın alındığı, karanlık, enteresan ama inanılmaz hoş olan bu eser ortaya çıkmış. bence en 'black sabbath' albüm de bu albümdür. zaten ismi de biraz bunu doğrular niteliktedir sanki.

  her şeyi geçtim, spiral architect gibi bir şaheser mevcuttur albümde.
 • işbu şarkının the cardigans cover'i beklendiği üzere direkt cardigans tarzında olup tin tin min min bir coverdır. the cardigans seven bir bünye iseniz, ortalama the cardigans şarkılarından bile iyidir diyebiliriz hatta. imho gayet güzeldir, sabah uyandıktan sonra yahut kahvaltı ederken rahatlıkla dinlenebilir.

  ama tabi konunun bir de şu yanı var, bu şarkıyı herhangi bir yerde tesadüfen duyan tiki kişisi, olur da şarkının orijinalinin black sabbath diye bir gruba(!) ait olduğunu duyar da, the cardigans soundundan dolayı black sabbath'ı black s-abba-th şeklinde algılayıp müzik marketlerde black sabbath albümü ararsa ben ona yanarım. hatta yanmam sevinirim, babalar bir albüm daha sattı diye :)