şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: sabbatical)

kisi bir yillik ucretli izne ayrilir. genellikle akademik ortamlarda gorulur. akademisyen bu bir yillik sureyi cogunlukla baska bir arastirma ortaminda degerlendirmeyi secer (simdiye kadar "hanimi cocuklari aldim, safariye goturdum azizim" diyeni gormedim, sanindan degil herhalde akademik kimligin), bilim insani kimligini gelistirir.
  • yahudilikteki sabbath (şabat) gününden gelmektedir bu isim.
    (bkz: #2156779)
  • kariyer molası olarak da adlandırılan 'sabbatical leave'in en basit tanımı kişinin yenilenmek amacıyla iş hayatına molası vermesidir. sabatical adı, musevilik’teki şabat gününden gelmektedir. (cuma günü güneşin batışıyla başlayıp, cumartesi gün batımında biten bu günde değil çalışmak herhangi bir şey bile yapmak günah sayılmaktadır.)

aslında daha çok akademisyenlikte yaygın olan kariyer molası (yedinci yıl izni uygulaması) önemli bir motivasyon aracı olduğu için, birçok uluslararası şirket tarafından benimsenmiş durumdadır. fakat türkiye için hâlâ çok yeni bir kavramdır. ve pek çok şirketin kariyer molasından haberi bile yoktur. bu yüzden böyle bir molaya ihtiyaç duyan çalışanlar mola verebilmek adına maalesef işlerinden ayrılmayı göze alabilmektedir.
  • mayıs birden bu yana içinde olduğum şeydir.

aynı kurumda yedi yıl çalışma sonrası elde edilen üç ay ücretli izin, gelişme, donanma, yenilenme molası.

buna bir de yıllık iznimi ekledim. 1 mayıs - 5 eylül

böyle bir ülke için mucize gibi bi' şeydir.

çok da güzeldir, pek de güzeldir.
  • şimdi karşıma çıktı; foucault da almış bu izni. 1971'den öldüğü tarih olan 1984'e kadar aralıksız çalıştığı college de france'dan sadece 1977'deki sabbatical leave için ayrılmış.