şükela:  tümü | bugün
 • yahudilikteki sabbath (şabat) gününden gelmektedir bu isim.
  (bkz: #2156779)
 • kariyer molası olarak da adlandırılan 'sabbatical leave'in en basit tanımı kişinin yenilenmek amacıyla iş hayatına molası vermesidir. sabatical adı, musevilik’teki şabat gününden gelmektedir. (cuma günü güneşin batışıyla başlayıp, cumartesi gün batımında biten bu günde değil çalışmak herhangi bir şey bile yapmak günah sayılmaktadır.)

  aslında daha çok akademisyenlikte yaygın olan kariyer molası (yedinci yıl izni uygulaması) önemli bir motivasyon aracı olduğu için, birçok uluslararası şirket tarafından benimsenmiş durumdadır. fakat türkiye için hâlâ çok yeni bir kavramdır. ve pek çok şirketin kariyer molasından haberi bile yoktur. bu yüzden böyle bir molaya ihtiyaç duyan çalışanlar mola verebilmek adına maalesef işlerinden ayrılmayı göze alabilmektedir.
 • mayıs birden bu yana içinde olduğum şeydir.

  aynı kurumda yedi yıl çalışma sonrası elde edilen üç ay ücretli izin, gelişme, donanma, yenilenme molası.

  buna bir de yıllık iznimi ekledim. 1 mayıs - 5 eylül

  böyle bir ülke için mucize gibi bi' şeydir.

  çok da güzeldir, pek de güzeldir.
 • yurt disindaki firmalarda bu hakkini kullananlara cokca rastlanilan ilgincliktir. kisi 3 yada 5 yil kesintisiz calistiktan sonra, max 3 ay ucretsiz tatile gider ve hic bir hakkini kaybetmeden dondugunde isine devam eder. bir arkadas asya turu yapti, bir digeri amerika turu, bir taneside avustralya-yeni zellanda civarina vurdu kendini.
 • şimdi karşıma çıktı; foucault da almış bu izni. 1971'den öldüğü tarih olan 1984'e kadar aralıksız çalıştığı college de france'dan sadece 1977'deki sabbatical leave için ayrılmış.