şükela:  tümü | bugün soru sor
 • resad ekrem kocu'nun kitaplarını hüsn-ü cemal, erkek güzelleriyle süsleyen ressam.
 • ressam. 1905 yılında istanbul’da doğdu sabiha bozcalı devlet güzel sanatlar akademisi’ni bitirdi. resim öğrenimini sürdürmek için avrupa’ya gitti.
  berlin’de, paris’te, roma’da ünlü sanatçılarla çalıştı. yurda
  döndükten sonra halkevleri genel merkezi tarafından zonguldak’a gönderildi. burada kömür ocaklarında çalışan işçilerin resimlerini yaptı. devlet resim ve heykel sergileri’ne katılan ressam sabiha bozcalı, 1987 yılında istanbul’da yaşama veda etti. sanatçının resmi ve özel koleksiyonlarda birçok yapıtı bulunmaktadır.
 • salt'a bağışlanan arşivinden bir sergi düzenlenmiş, türkiye'nin ilk kadın illüstratörlerindendir.

  sergide kendisine ve ailesine ait fotoğraf, evrak, resim ve orijinal illüstrasyonları görebilirsiniz.

  http://saltonline.org/…am-sabiha-rustu-bozcali?home
 • ''kadınlar her alana olduğu gibi sanata da mücadeleyle giriş yaptı. ataerkil zihniyetin sanat ve kadın konusundaki yorumu ise yarattığı kalıp yargılardan ibaretti. buna rağmen kadınlar, sanat dünyasının başarılı isimleri arasına girdi. bu isimlerden biri olan sabiha bozcalı, 1903 yılında istanbul’da doğdu. eserlerinde endüstri üretimini konu haline dönüştüren ilk kadın ressam olan bozcalı, aynı zamanda türkiye’nin ilk kadın illüstratörü.''

  [https://gaiadergi.com/…an-bir-kadin-sabiha-bozcali/
 • ali sami boyar, namık ismail, louis corinth, moritz heymann, karl caspar ve giorgio de chirico gibi zatlarla çalışmış; 20 yıl kadar reşat ekrem koçu eserlerine illüstrasyon yapmıştır.
  istanbul ansiklopedisi'nin yedinci cildinde kendisine "bu ömrümün mahsulü eserde aziz ve büyük sanatkâr sabiha bozcalı hanımefendi hemşiremin emeği, en az benim gözümün nuru kadardır. minnetle, şükranla" şeklinde bir ithaf bulunur.