şükela:  tümü | bugün
 • sabiha gürayman: 1910 - 2003 yillari arasinda ya$ami$, türkiye'nin ilk kadin in$aat mühendisi'dir.

  ilaveten, fenerbahçe spor kulübünün de ilk kadin voleybolcusudur.

  1941 yilinda n itibaren anitkabir ve tbmm in$aatlarinda 10 yil boyunca ba$kontrolör olarak çali$mi$tir.
 • yuksek muhendis mektebi* 1933 mezunudur.
 • sabiha rıfat gürayman, türk inşaat mühendisi , voleybocu.
  türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisidir. anıtkabir'in inşaatında 10 yıl boyunca başmühendis olarak görev yapmıştır. fenerbahçe spor kulübü’nün ilk kadın voleybolcusudur.
  1910 yılında manastır’da dünyaya geldi. ilköğrenimini öğrenimini beşiktaş esma sultan ilkokulu'nda okudu. 1925’te nişantaşı kız ortaokulu’nu bitirdi; ardından istanbul kız lisesi’ne devam etti.
  1927’de yüksek mühendis mektebi’ne (bugünkü istanbul teknik üniversitesi) girdi. o yıl ilk defa kız öğrenci alan okulun ilk kız öğrencisi idi. 1933 yılında bir diğer kız öğrenci olan melek hanım (erbil) ile birlikte okuldan mezun oldu ve türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi ünvanını aldı.
  üniversite yıllarında voleybol sporu ile ilgilenen sabiha rıfat hanım, fenerbahçe erkek voleybol takımının kaptanlığını üstlendi(1928 veya 1929)
  çalışma hayatına ankara bayındırlık müdürlüğü’nde başladı, daha sonra bayındırlık bakanlığı’na geçti. ülkenin değişik yerlerinde bir çok okul, hükümet konağı ve resmi binanın yapımında görev aldı. [anıtkabir] ve tbmm inşaatlarında 10 yıl çalıştı. inşaatı sırasında başmühendisliğini yaptığı anıtkabir’in hürriyet kulesi’nde bir fotoğrafı sergilenmektedir. ankara'nın beypazarı ilçesinde “kemer köprüsü”'nün inşaatında çalışması nedeniyle köprü yöre halkı nedeniyle “kız köprüsü” olarak isimlendirildi.
  1939 yılında yüksek mühendis remzi gürayman ile evlenen sabiha rıfat hanım’ın çocuğu olmadı.
  1963 yılında emekli olan gürayman, 1993’de eşini kaybettikten sonra izmir’e yerleşti. 4 ocak 2003 tarihinde hayatını kaybeden gürayman, doğançay mezarlığı’na defnedildi.