şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eşi zekeriya sertel ve kızı yıldız sertel gibi kendisi de anılarını yazmış, türkiyenin ilk yirmi yılını anlamak için süper bir eser olan bu kitapta kendini dünyada olup bitenin içine yerleştirmiş kadın.
  • türkiye de ki sabetayist ler listesinin olmazsa olmaz isimlerinden biridir eğer yanılmıyorsam bir sabetayist ile sabetayist olmayan (bkz: zekeriya sertel) arasında yapılmış olan ender evlenmelerden birini de gerçekleştirdiği iddia edilir.
  • esiyle beraber cikardiklari muhalif tan gazetesi'nin yonetim binasi ve matbaasi 4 aralik 1945'de chp'nin kiskirtmasiyla * basilmis ve tahrip edilmistir. bunun uzerine uzun sure yurtdsinda yasamislardir. tkp'nin harici iliskilerini yonetmis ve 1967'de baku'de olmustur.

(bkz: tan baskini)
  • tan baskini'ni tetikleyen "gazetelerden değil, kamuoyundan korkmalı" başlıklı yazıyı yazan muhalif yazardır.
  • sabiha sertel tan'da yazar. ikinci dunya savasi boyunca, sade, sahici ve politik yazar. savas doneminin sosyal tarihini onun yazilarindan ogrendim ben. yoksullugun halleri, ucretli emegin halleri savasin tam gobeginde, onun kaleminde. kadinlari hic unutmaz (bir o, bir de suat dervis). ikiuc hafta surmus (baya uzun bir sure gazete dunyasi icin) taciz vakalari uzerine yazilari vardir, tanikliklarla bezeli. iscisi, sekreteri, ogretmeni, yasadiklari tacizleri anlatirken; evlilik, bekarlik, sinifsallik ve kadinsallik uzerine bol taniklik yaparlar.

peki bu ikinci dunya savasi doneminde, cumhuriyet gastesi ne yapar: sabiha sertel i tahkir eden yazilar yazar. durmadan. "bolsevik dudusu" asagi "bolsevik dudusu" yukari. bu kadar belden asagi calisarak. her zaman oldugu gibi kotuluk: banallikle ve curetkarlikla.

sabiha da tazminat davasini acar cumhuriyet'e ve hakli davasini kazanir.

yil 1989 da, ozal kosmaktan yorulmusken bir demec verir: cumhuriyet "babiali nin pravda"si mealinde.
    cumhuriyet de hemen davalar acar, ozal a karsi. konjonkturde yasayarak. tarihsiz bir jurnal gibin.
  • muhalif gazetecidir. iyi yetişmiş ve çok iyi bir kalemi olan kişidir...
  • kendisi de, kızı yıldız sertel de "dönme" cemaatinden olduklarini aynen bu tabirle aciklamislardir. 16yy'da ispanya kralicesinin surdugu yahudilerdenmisler, musluman olmuslar, gizli yahudi olmadiklarini ifade etmisler yine de bilemem. zekeriya bey dönme cemaatinden olmadigi icin evlenmeleri icin zor onay almislar, bir ilk oldugu icin gazetelerde cikmis, sahitleri de unlu siyasetcilermis (nikah sirasinda gelin ve damat ayri odalarda oldugu icin nikahi sahitler ve imam kiymis)
  • 1920 civarı bi zamanda türkçü bi dergide yazmışlığı vardı. derginin adını unuttum. ancak tabi bu kendisinin fikriyatı hakkında bir şey söylemekten uzaktır. beni dinlemeyin, araştırın.
  • 1919'da büyük mecmua adlı dergide yazıları çıkmıştır. aynı dergide reşat nuri halide edip ömer seyfettin gibi yazarlar da yazılar yazmışlardır. ilim ve edebiyat dergisi diye geçer literatürde..
  • heh, akiyor yeşil'in hatırlatmasıyla aklıma geldi kendisi hakkında toplum ve bilim dergisinin 96. sayısında güzel bir makale vardır, şöyle vereyim bilgilerini, nette bir yerden buldum:

aylin özman-ayça bulut, "sabiha (zekeriya) sertel: kemalizm, marksizm ve kadın meselesi", toplum ve bilim dergisi, no:96, bahar 2003, s.184-218

bu sayı bende vardı, hatta ilgili makaleyi de okumuş idim lakin kitapçık şu an erişebileceğim bir yerde değil. bana not olsun bir ara özet geçeyim.