şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • (25 ekim 1885 – 11 ağustos 1942) rus yahudisi bir erken dönem kadın psikanalist, çocuk psikoterapisti. o kadar çok yönlü ve yaratıcı ki, müzik bestelemiş, besteci olmayı hayal etmiş, fransızca roman yazmaya başlamış. çocukluğunda erkenden 3 dili akıcı konuşabilir biçimde öğrenmiş. daha o zaman çok parlak ve bir şeyler olacak hissettiren biriymiş. sonunda doktor oluyor. erkek kardeşlerinden biri çalışma psikolojisi öncüsü. aile içinde cinsel/fiziksel kötüye kullanım yaşamış olma olasılığı var. önceleri daha çok jungian iken sonra ara bölgede bulunmuş, ayrıca daha freudian makaleler de yazmış. psikiyatri ve psikanaliz literatüründe kadın katkılarını ilk verenlerden, hem de şizofreni üzerine psikodinamik makaleyle. aradaki yeri kişisel fantezisinden de belli: carl gustav jung'tan siegfried adlı sarışın bir çocuğu olması fantezisi. freud ise bu çocuğun olmuş olsa mutlaka sarışın değil esmer olacağını yorumluyormuş. tabii jung ile çok ateşli ve tutkulu bir ilişkileri (1908-10) olmakla ve titiz araştırmacılar bu ilişkinin aşk niteliğini onaylamakla birlikte cinsel ilişki boyutu olmadığına daha yakın duruyorlar. freud'a ve kendi annesine ilişkilerini tehlikesiz ve "şiir, şiirsel" sözcükleriyle anlatır, savunurmuş.

  bir ara karl abraham ile berlin'de aynı ofisi paylaşmış. burgholzli'de max eitingon ve karl abraham ile aynı zamanlarda bulunmuş, gönüllü çalışan gibi duruyormuş. önceden hastası olduğu klinikte iş kapmak ayrı bir şey. burgholzli'ye gelmesinin nedeni kız kardeşi emilia'nın tifüsten ölümünde girdiği derin yas ve depresyon idi. carl gustav jung ile ilişkilerini bitirtmek için annesi çıkarma yapmaya gelmiş, ama tam o sıralar jung geri adım atmış, çark etmiş. olasılıkla sabina bunun düş kırıklığıyla rusya'ya dönüp, orada bağımsız çalışmaya karar vermiştir. çocuk psikoterapisinde ilerliyormuş. her iki büyük ustayı (sadece kişiliğiyle değil) kuramsal olarak etkilemiş, her ikisinden etkilenmiş, o kesin. jung'un anima'sını ilk esinleyenin spielrein olduğu spekülasyonu vardır, yalnız anılar düşler düşünceler kitabının hazırlayıcısı aniela jaffe jung'un aktarımı (transferans) nedeniyle anima esinleyen hastasının o değil, maria moltzer adlı hastası olduğunu söylediğini belirtmiş. sabina jean piaget 'nin 8 aylık psikanalizinde bulunmuş (tamamı değil, 1921). melanie klein'ı da etkilediği düşünülüyor. moskova'ya psikanalizi adeta kurmaya gittiğinde cenevre'ye dönmeyi düşünüyormuş ki, çoğu değerli malzemesini cenevre'de bırakmış. ama asla dönememiş, 60 yıl sonra bir jungian analist onun malzemelerini bulup seçkisini yayınlamış.

  kocası pavel'in ukraynalı sevgilisi olga snetkova'dan bir kızı olmuş, onun da iki kızı doğmuştu. kocası ölüp (1936), kardeşleri büyük temizlik'te (great purge) öldürülünce iki dul kadın buluşup anlaşmışlar: hangisi erken ölürse 3 kızla geride kalan ilgilenecek. rostov'un nazi ordusu tarafından ikinci işgali 1942'de 29 ve 16 yaşlarındaki iki kızıyla birlikte kurşuna dizilmiş. rostov'da o sıralar 27.000 yahudi öldürülüyor. sadece kardeşlerinin eşleriyle çocukları kurtulmuş.

  ölüm içgüdüsü/ölüm dürtüsü hakkında ilk kez yazıp esinleyici de olmasına karşın büyük oranda ihmal edilen ve cinselleşitirilen bir psikanalitik tarihi figürdür. bu kısmen moskova'ya gitmesi ve göz önünde olmamasıyla da ilgili. freud'taki etkisi aktarım/karşıaktarım kavramlarını geliştirmesine esin sağlaması. rostov'da sabina spielrein müzesi de varmış.

  (bkz: jungfrauen)
  (bkz: elisheva)