şükela:  tümü | bugün
  • azerbaycan illerinden gelip buraları yurt eylemiş piyanist, besteci, yorumcu.

geçenlerde yine -kimbilir kaçıncı kez- fuzuli kantatası başlığına yazmıştım. o entari üzerine bana yazdığı mesajla tanıdım kendisini. şükranla, minnetle teşekkür ediyordu azerilerin müziğe, sanata yatkınlıklarına yaptığım güzellemeler için. oysa yıllardır söylerim bunu ben. eksiği vardır, fazlası yoktur dediklerimin bu konuda.

o'ndan ilk dinlediğim, izlediğim şarkı `şudur`; adı arzum. şarkıyı çok sevdim ama müthiş bir keder vardı içinde. her ne kadar; "ümidsiz olmasın kimse dünyada" diye bir söz geçse de çok yoğun bir kederdi bu. biraz konuşunca, tanıyınca anladım o yoğunluğun sebebini, bunun nerden geldiğini.

gözlerimin gecesi adını verdiği bir kitap taslağı var. başından geçenleri anlattığı, hem de içtenlikle anlattığı bir taslak bu. bir kısmını yayınladığı yer `şudur.`

"yedinci kurbanla gelen müjdeydim ben, uğruna ömür adanmış bir hediye! önce çocukluğumu aldılar elimden, sonra hayallerimi, en sonunda da umutlarımı kaptırdım kör cehalete. bir isyandır bu kitap, bir yakarış, bir umut ışığı, körpecik canların hayat ışığı sönmesin diye yakılmış bir fener. yaşadıklarımdan ders alsın diye aileler, içim parçalanarak da olsa, geçmişte yaşadıklarımı tekrar tekrar hatırlamak pahasına aldım kalemi elime. ben kurban oldum kör cehalete, ben kurban oldum saf kötülüğe, kurban olmasın yeni canlar diye anlattım hayat hikayemi..."

böyle anlatmaya başlıyor hikayesini orda. "bunca acı bir insan için fazla, bu kadarı da fazla" diyor insan okuyunca.

"...ben şanslıyım ki emine bulut olmadım, özgecan aslan olmadım, şule çet olmadım veya her gün televizyonların haber programlarında ancak üç dakikalık yer kaplayabilen, erkek şiddetine canını kurban etmiş binlerce kadından bir tanesi daha olmadan canımı kurtarabildim. artık başka canlar yanmasın! artık kadınların gelinliği kefeni olmasın!

yıkılsın artık bu ilkel düzen!
    yıkılsın artık bu kör cehalet!..."

tüm bunları yaşamış biriyle insan ne konuşacağını şaşırıyor. o ise sanki bir şey olmamış gibi işine, müziğine bakıyor. şimdilerde tek derdi bestelerini insanlara ulaştırabilmek, bunun için çaba göstermek.

kendisine ait bir youtube kanalı var, şimdilik `burda` paylaşıyor ürettiklerini.

dilerim ki şimdiye kadar yaşadığı sıkıntılar geride kalmış olsun.
    sesini, şarkılarını insanlara ulaştırmada zahmet çekmesin, yorulmasın.
    gülümseme sebepleri çok olsun.
    amin.
  • on parmağında on dokuz marifet olduğunu iddia eden ilk kişi benim. bu konuda mütevazı olamayacağım. *
  • takıntılı garip bir adamım. bir şarkıyı ilk kimden duyduysam ondan dinlerim, başkasından dinleyemem. sabina hanımdan ağlamak güzeldir dinleyene kadar böyleydi en azından bu durum. azerbaycan türkçesiyle seslendirdiği şarkılarda nasıl doğalsa, bu şarkıda da öyle güzel, doğal, sesi insanın içinde bir yerlere dokunan bir istanbul hanımefendisi.

sazendeler sazlarını kaldırsa, otursa, huşu içinde muganniyemiz sabina hanımın çıplak sesini dinlesek. o söylese biz dinlesek, o söylese, biz ağlasak.
  • moralimin bozuk olduğu bir günde çok sevgili bir yazar arkadaşımın yazısı sayesinde bu güzel sesten haberdar oldum. gözlerimin gecesi'ni dinledim sonra. bazen derste, mesela dullara yas yakışır'ı, aylak adam'ı ya da ne bileyim belki sevgili arsız ölüm'ü anlatırken çocuklara, bambaşka bir dünyada, bambaşka insanların yaşamında bulurum kendimi. geri döndüğümde sınıfta, öğrencilerin karşısında olduğumu, her zamanki ben olduğumu görürüm. bu duygu bana hüzün verir. başka bir dünyaya gitmek de döndüğüm zaman sıradan kendimi bulmak da hüzünlüdür. sabina urfan'ı dinlediğimde aynı duyguyu yaşadım. sonra bir kitap taslağı olduğunu öğrendim. henüz okumadım ama böyle gönülden söyleyen biri böyle gönülden de yazıyordur diye düşünüp en kısa zamanda okumaya karar verdim. okuduktan sonra kitap hakkında da yorum yazacağım.

dinleyin derim ben. duyun sesini.
  • severek takip ettiğim youtube kanalı. kendisinin başlık açmasına çok sevindim. yolun açık olsun sabina
  • seslendirdiği parçaların sayısını arttırmasını beklediğim yorumcu, ses sanatçısı.
    ağlamak güzeldir.
  • bildiğimiz şarkıları farklı bir yorumdan dinlemek için de güzel bir adres.

ağlamakgüzeldir
  • dinlediğim kadarıyla gayet güzel parçaları olan azeri besteci ve yorumcu. iki devlet bir millet. yolun açık olsun.
  • içimi ürperten bir ses . playlisti acip soyle arkama yaslanirim. mazi canlanir gozumde.
  • hem sesi hem de yorumu güzel bir sanatçı.