şükela:  tümü | bugün
  • müslüman kardeşler ekolünden mısırlı bir gazeteci. ipucu vermek gerekirse laik olmak ve müslüman olmayı zıt kutuplar olarak görüyor. tespitleri ise ortaokul seviyesinde. erdoğanı da çok seviyor tabi doğal olarak.

dediğim gibi videolarından bir şeyler öğrendiğinizi düşünüyorsanız ufkunuz henüz orta okul seviyesinde.
  • arap halkına türkiye'yi anlatmaktadır. kişinin dini ve siyasi görüşü bizi ilgilendirmez. zira eskiden araplar türkiye'yi batı medyasından tek taraflı ve yanlı olarak öğrenmekteydiler. ayrıca sığ bilgisi filanda yoktur. ortalama sokaktaki vatandaşın anlayabileceği bir dilde konuşmaktadır. akademik bir dille anlatım yapsa onu kim dinlerdi ? trump, erdoğan, putin ve hatta üniversiteyi yarıda bırakan bill gates bile sokaktaki insan jargonuyla konuşmaktadır.
  • çalkantılı arap dünyasında dönen dolapları youtube da türkçe alt yazılı olarak türkiye çerçevesinden anlatan mısırlı gazeteci.
  • arapların gözünden türkiyeyi izliyoeum. izlemesi gayet hoş bir adam. ayrıca libya'da türkiyenin politikasını da yorumluyor.

edit: bir videosunda türkiye'nin arap ülkelerinde medya ajansının olmamasının türkiye'yi işlerinde daha da zorlaştırdığından bahsetti ve cok ta haklı geldi. cidden bizim arap ülkelerinde neden medyamız yok?

bahsi geçen video, https://youtu.be/lqkg1zakwno
  • arapça kanalında 744 bin abone var, türkçe kanalında 41 bin abone var. arap ve arapça alerjiniz yoksa, olaylara farklı pencerelerden bakabilirsiniz.
  • kendi ülkesinin siyasetinden başka siyaset bilmeyip başka ülkelerin iç siyaseti hakkında atıp tutacak kadar hıyar olan yazarlardan olmadan anlatalım. zira böyle yazarlar yansıyabilirlikten bihaber hıyarlardır kendilerini de böylece akıllı sayarlar neyse.

bu kişi müslüman kardeşlere yakın mısırlı bir gazetecidir. paylaşımlarına bakılırsa türk-arap ilişkilerinin daha yakın seyretmesi için çaba gösteriyor. bunda bişey yok bu adam selefi falan değil yani. türkiye'den örnek versek davutoğlu taraftarlarına benzetilebilir.

ikinci nokta şu bazı noktalarda türk siyasetini tam anlayamadığı gerçektir. çünkü kendi ülkesindeki gibi laik - müslüman ikiliğinin türkiye'de de güçlü olduğunu düşünüyor. ancak türkiye o levelı atladı artık öyle bir derdimiz pek yok. kimse şeriat geliyor diye korkmuyor. hatta birçokları gelecekte islami siyasetin daha da zayıflayacağı görüşünde. ama bu gazetecinin ortaokul düzeyinde olduğunu göstermez bazı hıyarların dediği gibi.

adam kendi açısından yani mısırlı bir gazeteci olarak dışardan gördüğü kadarıyla yorumluyor. bizim gazeteciler suudi arabistan siyasetiyle ilgili şeriat ülkesi kadınlar çarşafsız gezemiyordan öte ne biliyor bi düşünün. ya da mısır ya da ırak zaten türkiyede pek dış habercilikte kalmadı ya neyse.

son olarak yorumum şu: bu kardeşimiz iyi niyetli olarak türklere arapları anlatıyor araplara da türkleri anlatıyor. bunda da gücenicek bir şey değil sevinecek birşey var.

bağzı sığ kafalı sözde atatürkçüler bunu anlamayabilir. ama atatürk reis de sınırlı bir yakınlaşmaya taraftardı (bkz: sadabat paktı). ki ayrıca iki ülke arasındaki tek ilişki biçimi sömüren sömürülen değildir. sömürü olmadan da ilişkiler kurulabilir. bunun en eski adı da ticarettir. daha da uzatırdım ama uzatmıyorum. merak edenler varsa en iyi ticarette kültürel ve coğrafi yakınlığının bulunduğu milletlerle yapılabilir. yani hiçbir zaman almanlar bizden araba satın almayacak demektir bu. (bkz: paul krugman'ın ticaret teorisi ve (ticari) kütle çekim modeli)
  • sabir meşhur, şu anda cezayir'de sürgünde olan mısırlı bir gazetecidir. kendisinin başlığından en önlerde yer kaptığım için mutluyum; çünkü birazdan anlatacaklarımın baş köşede olması gerektiğini ve ne kadar çok insana ulaşırsa o kadar iyi olacağını düşünüyorum.

başlamadan önce sabir'in ibretlik bir videosu

sabir, akp tarafından fonlandığını düşündüğüm, arap halklarına karşı türkiye lehine propaganda yapan, son zamanlarda türkçe bir kanal da açarak youtube'da bu şekilde palazlanan birçok kişiden sadece biri. lehimize propaganda yapılması elbette güzel; ancak bu vesileyle türk halkına suni bir şeriat sevgisi pompalanması ve şu anki yaşam tarzımızın dolaylı yoldan kötülenmesi tam bir felaket.

yukarıda linkini bıraktığım videoyu izlediğinizde aşırılık yanlısı dinci türkler'e gaz verildiğini ve burada üzerine oldukça kafa yorulmuş bir beyin yıkama stratejisinin söz konusu olduğunu göreceksiniz.

bu kişinin türkçe kanalındaki birçok videosunda olduğu gibi bu videosunda da türkiye'nin laik bir ülke olmadığı ve tıpkı osmanlı gibi bir hilafet ülkesi olarak görüldüğü, türk halkının tamamının müslüman olduğu, türkiye'nin islami örgütler kurması gerektiği gibi birçok şey zırvalanıp bunlar defaatle tekrar edilerek türk halkına karşı şeriat propagandası yapılıyor. sabir meşhur'un bunu yapan tek kişi olmadığı da göz önünde bulundurulduğunda, rahatlıkla ileride çok tehlikeli vaziyetlerle karşı karşıya kalabileceğimiz sonucuna ulaşabiliriz.

sabir, elbette bu propagandayı direkt yapmıyor. orta doğu ve afrika'da, şu sıralar ise özellikle libya'da türkiye'yi ilgilendiren gelişmeleri kendince analiz ederken bu propagandaları da bunların içine saklıyor. yani bir yandan türkler'in milli duygularına oynayarak göğüslerini kabartıyor, bir yandan da beyinlerini yıkıyor. arapçam olmadığı için arapça kanalında ne anlatıyor bilmiyorum; ancak orada ne anlattığı bizi çok da ilgilendirmez açıkçası.

işin tuhaf yanı kimse bu durumu sorgulamıyor. mesela neden sabir'in bahsettiği şeyler her seferinde aynı başlıklarla yeniakit veya bilumum pelikan medya organlarında da çıkıyor?

cevap basit:

çünkü burada hem içeriye hem de dışarıya karşı izlenen detaylı, planlı bir propaganda stratejisi var ve bazı soruları soramayacak kadar aptal olan insanlar, elbette bu tarz propagandalara maruz kalarak şuurlarını kaybediyorlar.

sabir, tarih ve konjonktürle ilgili nadiren doğru ve etkili bilgiler veriyor; fakat çoğu zaman tipik bir dinci gibi kendi hayal dünyasında, kendi doğrularında yaşayarak akıl almaz derecede yanlış bilgiler aktarıp saçma argümanlarla kafa ütülüyor. hitap ettiği kitle cahil olduğu için bunlara inanıyor elbette; fakat anlattığı şeylerin doğrularını bilen biri olarak ben, bu şahsın bu kadar özgüvenli bir şekilde yalan yanlış şeyler aktarması karşısında oldukça şaşırıyorum.

tekrar türkiye'yle alakalı olan kısma dönelim.

türkiye cumhuriyeti her din ve inanca karşı eşit mesafede olan laik bir ülkedir, devletimizin dini yoktur ve türk halkının tamamı müslüman değildir. bu ülkede birçok farklı din ve inançtan insanlar yaşıyor. müslüman olanların büyük çoğunluğu islama uygun bir bir hayat tarzını benimsemiş değil; çünkü insanların damarlarında her türlü engele rağmen çağdaşlık yatıyor. toplum baskısından dolayı içinde allah inancı olmayıp da müslüman olduğunu söyleyenler çok fazla olmakla birlikte insanların dini inançları doğar doğmaz "islam" olarak belirlenirken de kimseye sorulmuyor. yani burada bir müslüman olmayanlar var, bir müslüman gibi görünenler var bir de müslüman olup islam'a göre yaşamayı reddedenler var ve biz, ümmetçi bir arap ülkesi ya da hilafetin, halifeliğin devamı değiliz.

bir önceki paragrafta da bahsettiğim üzere türkiye'nin kuruluş ayarları bellidir. bu ülkeyi bu ayarların dışında tanımlayan her kişiye, kuruma, kuruluşa, düşünceye ve ideolojiye karşıyım.

burada ne yapılmaya çalışıldığını anlıyorum. radikal islam propagandası yapılarak akp ve erdoğan islam dünyasının tek kurtarıcısı gibi gösteriliyor, bu sayede insanların beyni yıkanarak türkiye'de birilerinin hayal ettiği gibi bir islam devletinin altyapısı oluşturuluyor. bu propagandalar orta doğu ve afrika'ya karşı yapılsa bunda bir beis görmem. nihayetinde onların topraklarında varlık göstereceksek desteklerini de almalıyız ve bu, desteklerini almanın en iyi yolu; ancak kirli hesaplarla aynı propagandaları içeride de yaparsanız elbette karşı çıkarım.

muhalif medyanın bu tür oyunlara karşı uyanık
    olması ve iyice altlarını kazıması elzem. bugün insanlara böyle irticai propagandalar yapılmasına seyirci kalırsak, bu propagandaların hitap ettiği topluluklar ileride palazlanır ve çok canımızı yakarlar. sabir'in twitter'da yüz binlerce insana haber ve analiz aktaran savaş hesapları tarafından paylaşıldığını da göz ardı etmeyelim. yavaş yavaş bu şahsın ülkemizdeki popülaritesi artıyor, şahıs her geçen gün o tehlikeli fikirlerini ve radikal islam kokan sözde analizlerini daha fazla insana ulaştırıyor.

sabir gibi sakalları kesip üste takım elbise çekmekle çağdaş, ensarcılar gibi sakal bırakıp takke takmakla da hafız olunmuyor.

bu adamı izlemeyin, izlettirmeyin ve bu tarz kişi ve yapılarla mücadele edin.

seyirci kalmayın.

edit: düzeltme, imla.
  • ihvanı müslimin, yani müslüman kardeşlerin, türkiye'deki karşılığı rabia siyaseti olan bir partinin medya kollarıyla (yeniakit, yenişafak star, hürriyet vs.) eş zamanlı yaydığı haberlerle ve şimdilerde tam bir pan-islamist ümmetçilikle, kısacası içinde tuttuğu türk düşmanlığını ümmetçi kafayla bastırıp, özellikle seküler türk/türkiye düşmanlığını satır aralarından yayan, insanların aptal sanabileceği kadar basit konuşan, bu sebeple de cahil kitlede etkili olan bir başka ak parti - arap dünyası simsarı.

bu ülke seküler kalacaktır, böyle şarlatanlara karşı çevrenizi koruyunuz.

edit: imla
  • videolarında sürekli olarak türkiye'nin rusya ile savaşmasına kesin gözle bakıyor. hatta öylesine teoriler sürüyor ki ortaya rusyanın suriyeyi işgal edip, libyaya konuşlanmasının asıl nedeninin türkiyeyi kuşatmak olduğunu belirtiyor.link link 2 link 3

son günlerde doğu akdeniz üzerine videolar yüklüyor bu seferde türkiye'nin mısır ile savaşının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. link
  • 1 sene kadar önce, videolarını atlamadan takip ediyodum. nedense youtube bildirimleri kesince video yayınlamayı bıraktı zannetmiştim. hattâ varlığını bile unuttum adamın. en son izlediğim vdeosu mart ayına ait. muhtemelen pandemi döneminde ihmal ettik birkaç videosunu es geçince youtube da bildirim göndermeyi bıraktı herhalde. az önce bir videosunu gördüm de hatırladım adamı