• 17. asırda yaşamış bosnalı bir divan şairidir. mesnevileriyle nam salmıştır bosnalı sabit efendi. devrinde -nispeten- halk edebiyatına ait unsurlardan da istifade etmiştir:

akıllarda kalıcı güzel de bir beyiti vardır:

"şeb-i yeldayı müneccimle muvakkit ne bilir
    mübtela-yı gama sor kim geceler kaç saat "

yani, mealen en uzun geceyi müneccim takvim filan bilmez gecelerin kaç saat olduğunu gam tutkunlarına sor onlar bilir demiş üstad.
  • yedi numarda olgun simsek'in oynadıgı karekterin ismi.tarık arkun sahne adıydı.
  • bir erkek adı.
    azeri bir vatandaş tanıyorum sabit isminde. kendisi gerçek anlamda komik, zeki bir adam. bu muhteremle ömür geçiren kadın sonunda gülmekten ölecek diye düşünüyorum. canını yirim!
  • hanefi mezhebinin kurucusunun babasinin ismi.
    (bkz: numan bin sabit)
  • 7 numara dizisinde olgun şimşek tarafından canlandırılmış karakter.
  • henüz güvenilir bir kaynak bulamadım fakat, doğrusu şu şekilde olan şiirin sahibi,

"şeb-i yeldâyı müneccimle muvakkit ne bilir,
    mübtelâ-yı gama sor, geceler kaç saattir"
  • çok konuşmayan biriymiş. bu yüzden şöyle der: "ben söz söyleyemiyorum. bereket versin ki kalemim biraz söylüyor. o da söylemese çatlardim."
    sanirim sairlerin ortak özellikleri.
  • 1650 yılında bosna'da doğan ve 1712 yılında istanbul'da ölen divan şairidir. kabri topkapı maltepe kabristanı’nda mesnevî şârihi sarı abdullah efendi’nin ayak ucundadır.

mahlasının daha doğru yazılışı sâbit şeklinde olup aslı ismi alâeddin ali'dir. önceleri istanbul'da kaptan-ı derya seydizâde mehmet paşa'nın dairesinde imam, sonra tekirdağ'da müftü, daha sonra bosna, konya ve diyarbakır mollası olmuştur.

sâbit halk ağzındaki kelimeleri atasözleri ve deyimlerle harmanlayarak şahsî bir üslûp oluşturmuştur. birçok mısraları atasözü olarak kullanılmıştır. bütün eserlerinin kendi el yazısıyla olan nüshaları azerbaycan ilimler akademisi’nde bulunmaktadır.

beyitlerinden bazı örnekler şöyledir:

şeb-i yeldâyı muvakkitle müneccim ne bilir,
    müptelâ-yı gama sor kim geceler kaç saat!

(karanlık geceyi, en uzun geceyi takvimciler, yıldızlara bakıp zamanı meslek edinenler ne bilsinler. kara gecenin, uzun gecenin kaç saat olduğunu gözüne dertten, gamdan uyku girmeyen kişiye sor.)

nushan maraz-ı aşka ilâç eylemedi hiç,
    ey şeyh-i kerâmât-fürûş, ez de suyun iç!

(yazıp verdiğin muska aşk hastalığını iyi etmedi, ey keramet satan, evliyalık taslayan, bu muskayı ez de suyunu iç.)

sunar bir câm-ı memlû bin tehî peymâneden sonra,
    döner vefk-i murâd üzere felek amma neden sonra!

(felek insana bin boş kadehten sonra bir dolu kadeh verir; günün birinde isteğimize döner ama neden sonra.)
  • mersinde eskiden acilmis olan bir tantuni salonu ismi..
hesabın var mı? giriş yap