şükela:  tümü | bugün
 • kur sisteminin dalgalı kur yerine devlet organları tarafından belirlenmeye çalışılması, istenilen bir düzeyde zorla tutulmaya çalışılması durumu
  (bkz: sabit kur sisteminde neden bir guven sorunu vardir)
 • bulgaristan bu sistemi senelerdir uygulayarak ekonomisini canlandirabilmeyi basarmistir.
 • arjantin bu sistemi 91 den 2002 ye kadar uygulayıp ihracat yapamaz hale gelmiş, finans piyasalarının serbestliğinin de etkisiyle kurunu sabit tutabilmek için özellikle 99dan sonra imf den çok yüklü miktarda borç almak zorunda kalmıştır.
 • sabit kur sistemi, bir para biriminin değerinin başka bir para birimi, para birimi sepeti ya da bir meta ile sabitlenmesidir. çoğu zaman bu meta altın olmuştur. kur adı üzerinde oran demektir, ve bu sistemin temelinde para biriminin başka bir değer ile sabitlenmesi yatmaktadır. bir devletin ekonomi (para) politikası gereği sabit kura geçmesi sonucunda işlemi o devletin merkez bankası yapacaktır. böyle bir para politikasını kullanan devletlere örnek olarak (ki sayıları az kalmıştır) çin ve avrupa birliği ülkeleri verilebilir. avrupa birliği ülkelerinin eski para birimleri (mesela alman markı) euro ile bellirli bir kurda sabitlenmiştir. fakat euro'nun kendisi serbest kurdur. eskiden amerika birleşik devletleri de dolar'ı altına sabitlediği bir para politikası tercih etmiş, uzun yılların sonucu büyük buhrana* neden olmuştur. şu anda dünya genelinde serbest-dalgalı kur sistemi tercih edilmektedir.
 • yarar-zarar ilişkisini görebilmek için olaya sherlock holmes edasıyla yaklaşalım. şimdi gözünüzün önüne bir is-lm dengesi, bir ticaret dengesi ve bir de döviz kuru grafiği getirin. beyninizin görsel zeka bölümünü biraz daha kasın ve bu grafiklerdeki üretim (y) ve i (reel faiz) parametrelerini rahat kullanabileceğiniz şekilde dizin. ben sırasıyla is-lm yanında döviz kuru ve is-lm'nin altında ticaret dengesini tercih ediyorum. şimdi, memlekette bir olay olsa örneğin kamu harcamaları artsa ne olur? is sağa kayar. kayar kaymasına ama is'nin sağa kayması döviz kurunu daha yüksek bir düzeye taşır. ama taşıyamaz ülke döviz kurunu sabitlemiş diyenlere nah taşıyamaz diye bağırıyorum. taşır taşımasına ama ülke taşınmasını istemiyor, peki ne yapıyor merkez bankası? hemen lm'yi de sağa kaydırarak (para arzını arttırarak) döviz kurunu eski yerine taşıyor. ne oldu şimdi? döviz kuru sabitlendi ama is de lm de sağa kaydı. ticaret dengesinin yatay parametresi olan üretim arttı ama sanal olarak arttı, çünkü ticaret fazlası eridi ya da ticaret açığı da arttı. son söz olarak; sabit kur demek, tanga giymek gibidir, eğer taşıyamacaksan hiç giymeye kalkışmayacaksın. ülkenin durumu ürün ya da para piyasalarının sağlığı açısından pamuk ipliğine bağlı ise kısa vadede yarar için bu kur rejimini uygulamayacaksın.
 • (bkz: parite kuru)
 • bazı ithalatçı firmaların satışlarında uyguladığı yoldur aynı zamanda.

  örneğin doları sabitler 1,8'e. 1.85-1.75 aralığının dışına çıkmadıkça. alıcı da bilir ki hacım dolar kuru 1,8 hamit abiyi aramaya gerek yok fiyat için.

  tabi bir de fiyata yüzde 10 geçirip; canım abim sen doları 1,7'den hesapla bu seferlik, hayırlı işler olsun diyenler vardır ki bunlara godoş denir.
 • sabit kur uygulamasının ilk aşamalarında ekonomik büyüme olumlu etkilense de, bu surdurulemeyip sonunda ekonominin durgunluğa girdiği gözlenmektedir.
 • bugunlerde konusulmasini istedigim kur sistemi. uygulansin demiyorum bak konusulsun, cunku bugunlerde sabit kur sistemini anlamayan hic bir zaman anlayamaz.

  son 7-8 yilda ulkeye ciddi para girisi oldugu icin dalgali kur politikasinda bile sabit kur gibi alisageldik bir dolar-euro-tl paritesi vardi, lakin paramizin degeri bir emtiaya* endeksli degildi. para akisinin cok olusundan mutevellit* dovizle borclanmada rahatti bankalar ve ozel sektor. biliyorlardi cunku az cok dovizin ne oldugunu.

  bi takim olaylar ve para cikisiyla bi yere bagli olmayan tl degersizlesti veee olaylar olaylar. dolar ebesinin horekesi faizler tavan borclu artik daha cok borclu vs.
 • ülkeler arası uygulanan sabir kur rejimi ülkelerin merkez bankalarını döviz sorunu ile karşı karşıya bırakabilir. nasıl mı? bunu bir örnekle daha iyi anlaşılır hale getirebiliriz. sabit kur rejmine geçmiş a ve b ülkelerinden, a ülkesinde %10 olan faiz oranı, b ülkesinde ise %5 tir. bu durumda a ülkesindeki yatırımcı b ülkesinden %5 faizle borçlanıp a ülkesinde %10 faizle yatırım yapacaktır. böylece yüksek faiz elde edecektir. tabi ki bunu ülkede ki birkaç kişi yapmayacağı için, ülkede birçok ekonomik problemlere sebep olacaktır.