şükela:  tümü | bugün
  • ekonominin alarm verdiği, doların zıp zıpladığı şu günlerde daha sık işitmeye başladığım, doların sabitlendiği kur sistemi.

uygulanabilir olup olmayışıyla ilgili detaylı bilgiye sahip uzmanlar yeşillendirir veya başlık altında detaylandırırlarsa memnun olurdum şahsen.
  • uzman değilim ancak sabit kur için yeterli rezervimiz ve yeterli düzeyde döviz girişimiz var mı?ben pek sanmıyorumda
  • finansal sistemin nasıl işlediğini bilmeyenlerce savunulabilecek sistem.

neden sonuç ilişkisine girmeden sadece sonucu yazayım; faiz 30%'ları, enflasyon 25%leri zorlar. 30 ve 25 için (bkz: kaynak götüm), sadece faiz ve enflasyonun ne kadar coşacağını söylemek için örnek verdim.

bilip bilmeden bu konular hakkında yorum yapmamak gerekiyor. bugun rok yazmış mesela faiz nasıl düşer diye. bu konular hakkında bilip bilmediğiniz faiz konusunda yazarsanız ne duruma düşeceğinizi onun yazısını okuyarak anlayabilirsiniz.
  • türk lirasının bir baz para birimi ya da sepete bağlanmasıdır. sınır değerlerine ulaşacak spekülatif hamlelerde merkez bankası rezervleriyle müdahale eder. günümüzde imkansızlığını sadece 2 maddede anlatacağım ;

- merkez bankası'nın kuru önceden ilan ettiği değerlerde tutması için rezervlerinin sağlam olması gerekmektedir. ki sabit kurun uygulanması günümüz küresel finans sisteminde zayıflığın, tükenmişliğin simgesi. böylece mb oynaklığı çok yüksek olan finans piyasasını kontrol altında tutacak likiditeyi elinde bulunduramayabilir. zaten bulundursa bu duruma gelmezdi diyebilirim( diyebilirim diyorum. genel geçer bir cümle kurmuyorum)

- her ülkenin politikası farklıdır ve bu politikalara göre adımlar atılır. mesela amerika senelerdir enflasyonun artması için çırpınıyor ve buna yönelik adımlar atıyor. peki senin ülkene bu politika ilaç gibi gelecek mi yoksa daha mı kötüye gideceksin? kısaca baz alınan para birimi ve baz alan para biriminin ekonomik adımları her an tutmalı. ki bu madde sabit kurun hayal ürünü olduğunu kanıtlıyor.

sabit kur her zaman sakıncalı mıdır ? hayır değildir. ama türkiye için evet sakıncalıdır. enflasyonun bilmem kaç haneli rakamlara ulaştığı, türk lirasının reel değerinin ve devlet tahvillerinin nominal değerinin çöp olduğu durumlarda sakıncalı değildir. peki biz böyle bir durumda mıyız? hayır değiliz.

edit: lütfen gelip çin'den bahsetmeyin. çin dünya üzerinde en fazla döviz rezervine sahip olan ülkedir. amerika'nın basma yetkisi olduğu paraya amerika'dan fazla sahiptir.

çin örneği verecek arkadaşlara ters düşünmeyi gösterebilmek için amerika'nın cari açığı diyorum. o herkesi mezardan mezara sürükleyen cari açıkla adamlar lokomotif görevi görüyor.
  • elimizde bir 2001 krizi varken hala çin, kazakistan, arjantin, iran örnekleri vermek enteresan.

bu yüzden asla geçilmeyecek rejimdir.
  • çok zekice hemen yapalım. ebemizinkini 50 yilda bu sekilde defalarca gördük bu defa da gorelim ozlemistik.
  • sonra "anayasayı attılar kriz çıkardılar böhööö" diye 2 yaşındaki çocuk gibi zırıl zırıl ağlamasalar olur aslında.
  • hem faizi indir, hem de kuru sabitle, rezervlerinin ömrü kadar ancak sürdürülebilir.
  • yanılabilirim, sadece tahmini konuşacak olursam; bir şeyi dizginleyebilmek için ona hakim olmak gerekir. yani dövize hükmetmek istiyorsan elinde bolca döviz olması lazım bu bir. bol döviz için dış kaynaklı finansal yoğun girişlerin olması lazım bu iki.

reza gitmiş, turizm bitmiş, yabancılar artık gelmek istemiyor. merkez bankası nereye kadar dayanabilir? oldu da hükümet bu konuda kararlı. lastiği çektiğimiz gibi bir süre boyunca o lastik çekilir çekilir en sonunda güm. krizin babası gelir, enflasyon fırlar. kısa vadede firmaları ve kredi borcu olanları rahatlatacak bir hamle gibi görünse de sonuç yıkım olur.