• niyet belli eden tarzda bir açıklamadır.

''erdoğan, “başörtüsü sabır işidir. kuran bile 23 yılda indi. o zaman alkol bile aşamalı yasaklanmıştı” yorumunu yaptı.''
  • birazdan; haberin içeriğini okumadan, sadece sözlüğe aktarılırken kullanılan başlığı dikkate alarak, ülkedeki alkolle ilgili kısıtlamalardan dem vuracak andavalları buraya toplayacak haber.
  • bu sözüyle erdoğan acaba alkolle ilgili politikalarında da o zamanı mı örnek alıyor diye düşündürüyor.

kendisi nihayetinde politikacı; sınırsız gücü yok. eli bir yere kadar uzanıyor. peki kadir-i mutlak bir güç kendi yarattıklarına bir yasak koyarken neden aşama aşama gidiyor?
  • burada kastedilen kuran'da alkolü günah olarak belirten ayetin 23. yılda indiğidir, sanırım.

kanunen yasaklanmadan bahsetmiyor, en azından öyle umuyorum.
  • dinci demokratlığı bu işte. bunların birşeyi özgürlük vaadi bile birşeyi yasaklamak üzerine.
  • kafası hep yasaklamak üzerinden çalışan birinin başörtüsü özgürlüğü için yaptığı yorum..
  • bu haber sosyal medya da neden gündem olmamış, gerçekten bunu mu söylemiş diye haberi okuyayım dedim. ama bu başlığın, götünden anlamanın bir numaralı örneği olduğunu gördüm. sanırım bir çok entry'den sadece bir kaç yazar gitmiş haberi okumuş artı tebrik ediyorum, yazılanı da anlamış. (bu başlıkta yazılanı anlamak bir başarı sebebi çünkü)

ben de yazayım, burada başbakan kuran'da içkinin yasaklanışının kademeli olduğunu ifade ediyor. bu sebepten haber içeriğinde gözden kaçacak şekilde çok vurgu olmadan yer alıyor. ama bu başlığın ihtiva ettiği anlam, insanda yarattığı algı açısından bambaşka bir şeye sahip. herneyse okumak kadar okuduğunu anlamakta önemli, eğitim şart.
  • (bkz: arapçı)
  • kimi annesi çok namuslu yobazlar, bu söz üzerinden saydırıyorlar. neymiş; yanlış anlaşılmışmış.

bir kere, yorum yapanların çoğu sözün kastettiği şeyden haberdar. yani islamın ilk yıllarına gönderme yapıldığını farketmiş. beyanı, alkolün bugün yasakladığı şeklinde yorumlayanlar azınlıkta, tek tük. üstelik o entryler de net değil. erdoğan'ın kastettiği gibi anlaşıldığı bile düşünülebilir.

ikincisi, alkolün bugün yasaklandığını düşünmek için yeterince sebep var. akp, güç kazandıkça, yeterli ortam oluş(tur)unca, fırsat buldukça alkolün satılmasını ve içilmesini yasaklar vasıtasıyla engelliyor. aksini iddia etmek için süzme geri zekalı olmak gerekiyor. bir dolu örnek var zira.

hal böyleyken, "bilmem kimin çocukları yanlış anlıyor, başka yerlere çekiyor" diye böğürmek yapanlara yakışıyor ama sabrımı iyice zorluyor, öfkelendiriyor. ağababaları zaten hayatımızı tatsız tutsuz hale getirmek, geleceğimizi karatmak için ellerinde geleni ardına koymazken, bir de bu heriflerin gelip üstüne burada küfür etmesi bardağı taşırıyor.

ulan beyinsiz sürüsü! bugün bize hayatı karartabilirsiniz, bizden 15-20 yılı çalabilirsiniz. daha güzel şeyler yapmak varken gelip sizinle uğraşmak zorunda kalabiliriz. ama biliyorum ki bu ilelebet böyle gitmeyecek. savunduğunuz şeyler çoktan miadını doldurdu, daha önce kimsenin farketmediği yahut üzerinde durmadığı yalanlar, atmasyonlar bir bir göz önüne seriliyor. verecek cevap bulamıyorsunuz. siz de bunu çok iyi bildiğiniz için gelmiş burada kuduz köpekler gibi sağa sola saldırıyor, küfürler ediyorsunuz. son çırpınışlarınız bunlar.
hesabın var mı? giriş yap