• parma'lı futbolcu, hakan sukur'un oda arkadası...futbola herkes gibi kedinin onundeki yun yumagı tepikleyerek baslayan kucuk sabri parma'ya geldiginden beri gururumuz hakanımızın can ciger kuzu sarması, kadim dostu olmustur. her cuma parma merkez camiinde beraberce cuma namazlarını eda etmektedirler...
  • herkese merhabalar.

bugün itibariyle ismi beşiktaşımızla anılan, fransız teknik direktör sabri lamouchi analizimi okumak isteyenler buyursun.

öncelikle ismini duyduğumda gülümsedim. biraz geri gittim. konu teknik direktörlüğü değildi, futbolculuğuydu.

90'larda çocuk olanların bildiği, monaco dönemlerinde efsane olmaya aday oyunlar gösteren bir futbolcuydu. 71 doğumlu, 2011 yılından beri teknik direktörlük yapan lamouchi, 4-2-3-1 oynatmayı seven ilginç bir kariyeri olan yine pro-lisanslı bir hoca.

kariyerine direkt fildişi sahili milli takımı'nda başlayan, sırasıyla; el jaish, rennes, n.forest ve son olarak da al-duhail'de çalışmış. son çalıştığı takım katar liginde ve kendisi de futbolu katar'da bırakmış, burada bir piyasası var.

önce hangi takımda ne yapmış, dilerseniz ona bakalım. sonra da sistemine ve oynattıklarına bakalım. özellikle rennes ve sonrasına bakalım, çünkü çalıştığı en yüksek seviye olarak buraları söyleyebiliriz. onun dışında pek bir ışık vermiyor.

2017 yılının kasım ayında göreve geldiği rennes'te 50 maçta takımın başına çıkmış ve 1,44 puan ortalaması yakalamış. o sezonu da 5. sırada bitirerek, rennes'in genel durumuna göre gayet başarılı bir sezon geçirmiş. rennes'te de 4-2-3-1 ve 4-3-3 sistemleri dışına çıkmamış.

ikinci sezonunda ise aralık ayında görevine son verilmiş. çünkü o zamana kadar sadece 3 galibiyet alabilmiş. üstelik lamouchi gittikten sonra rennes 4'te 4 yapmış. gönderildiğinde takım avrupa ligi'nde ve fransa kupası'nda da yoluna devam ediyormuş.

yeni sezonda ise 2019/2020 sezonunda championship'te n.forest'in başına geçmiş. 1.5 yıl görevde kaldığı takımda 1,38 puan ortalaması tutturarak, takımın ortalamasına yakın bir puan almış. hatta ilk sezonda 10 maçta 6 galibiyet 4 beraberlik bir serisi de mevcut.

ilk sezonunda play-off'a kalamasa da 6. ile aynı puanda 7. olunca takımın başında devam etmiş. 2020/2021 sezonun ilk 4 maçının tamamını kaybedince görevine son verilmiş. aynı takımda kaldığında ikinci sezonunda hep sorun yaşamış.

geçen sezonun başında katar ligi'nde al duhail'e gitmiş. burada kariyerinin en fazla kulüp puan ortalamasını yakalamış. 1,86 puan ortalaması ile ligi de 2. sırada bitirmiş. tabi, o dönemde katar'da şampiyon olmak zordu, xavi'nin takımı al sadd, 13 puan farkla şampiyon oldu.

al duhail'de ikinci olmak iyi ve yüksek puan ortalaması fena değil. ama şunu unutmamak lazım, al duhail bir önceki senenin şampiyonu. sezon sonunda da görevinden ayrılıyor. burada da 4-2-3-1 ve 4-4-2 sistemleri üzerinde duruyor.

kupada, yine finalde al sadd'e kaybediyor. asya şampiyonlar ligi'nde de gruplarda eleniyor. takım yine bir önceki yıl asya şampiyonlar ligi'nde son 16'ya kalmış. yani, al duhail'e bir şey katamamış, bir şey alamamış.

oynattığı takımlarda topu ayağında seven ve oyunu tutmaya çalışan bir yapısı var. gençleri de seviyor. fakat, başarı derseniz, yaptıklarının değerinin olması için bir başarıya dönmesi gerekiyor. bu anlamda yaptıkları başarıya dönmemiş.

farklı sistemler denese de, 4-2-3-1 ısrarında olduğu görünüyor. yeri geldiğinde çift forvet de oynatmış, 3'lü defans da oynatmış. bu açıdan ilginç denemeleri mevcut. hangi sistemi oynatırsa oynatsın, kompakt bir oyun deniyor. ben oyun tarzı olarak rıza çalımbay'a benzettim.

sabri lamouchi, yabancı adaylar içinde kariyer bakımından en yetersizi diyebiliriz. diğer adı geçen teknik direktörlerin, en azından 1 yıl prime dönemleri var. lamouchi'de o da yok. her takımında idare edip, ikinci yıl sıkıntı yaşamış.

hayırlısı olsun diyorum. umarım size fikir belirtir ve kafanızda bir şeyler oluşur. ben sabri lamouchi isminin iyi bir futbolcu olduğunu düşünüyorum. o kadar! elimizde fazlasını düşünecek bir veri yok! bir başarı da yok!

okuyan herkese teşekkür ederim. keyifli günler.
  • 94 - 95 sezonunda auxerre forması ile be$ikta$'ın ba$ına cok büyük bela olmu$tu. ikinci macta 2-0 da onun ve attıgı iki golün imzası vardı.
  • nottingham forest’ın yeni hocası olmuştur.
  • cm 98/99 oyununda m rc olarak görev yapan, kendi halinde orta sınıf bir abiydi.

büyümüş, teknik direktör olmuş, biz de yaşlanmışız.
  • kendisini parma'da oynadığını dönemden hatırladığım, o dönem sırf ismi sabri diye sempatik gelen hatta zaman zaman menejerlik oyunlarında ortasahaya aldığım eski fransız futbolcu.
  • 2003/2004 sezonunda inter formasi giyecek oyuncu.
  • rennes takımının teknik direktörlüğünü yapmakta.
  • 1971 doğumludur. auxerre, monaco, parma, inter, genoa ve marsilya gibi kulüplerde forma giymiştir. fransa milli takımı'nda fazla şans bulamamıştır fakat euro 96'da yer almıştır. bence gayet kaliteli bir orta saha oyuncusuydu, fakat inter macerası kısa sürmüştü...
  • galatasaray taraftarının gelecek sezon takımda görmek istediği futbolcu.
hesabın var mı? giriş yap