şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boğaziçi üniversitesi makina mühendisliği bölümü'nden lisans (1984), yüksek lisans (1986) ve aynı üniversitenin matematik bölümü'nden lisans (1986) dereceleri olan dr. sabri öncü, 1984-86 yılları arasında yine boğaziçi üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev aldı. ardından alberta üniversitesi uygulamalı matematik bölümüne giren öncü, uygulamalı matematik dalında 1989’da yüksek lisans ve 1992’de doktora derecelerini aldı. alberta üniversitesi tarafından kanada’nın en saygın ödülü olan “killam anısı” ödülüne 1990’da layık görüldü. 2006’da stanford üniversitesi’nden bir de işletme yüksek lisansı aldı.

  drezdner-rcm küresel yatırım (drezdner-rcm global ınvestors) şirketinde sabit gelir araştırma bölümü direktörlüğü, hindistan merkez bankası (rbı) ileri finansal araştırma ve eğitim merkezi (cafral) baş iktisatçılığı, birleşmiş milletler ticaret ve gelişme konferansı (unctad) kıdemli iktisatçılığı gibi görevler yapmış olan öncü, new york, donau, bilkent, sabancı ve kadir has üniversitelerinde finans ve iktisatın çeşitli dallarında lisans, yüksek lisans (mba) ve doktora düzeylerinde dersler vermiştir.

  bugüne kadar saygın uluslararası dergilerde akademik ve günlük gazete, dergi ve elektronik yayınlarda güncel çok sayıda makalesi yayımlanan öncü, konuk öğretim üyesi olarak bulunduğu new york üniversitesi, stern işletme okulu'nun yayınladığı iki kaynak kitaba yaptığı katkılarıyla 2007 yılından bu yana sürmekte olan küresel finansal kriz tartışmalarına müdahil oldu. dr. öncü, halen hindistan dergisi the economic and political weekly, h. t. parekh finans sütunu yazarı olup, makaleleri naked capitalism, prime economics ve counterpunch gibi önemli web sitelerinde yayımlanmaktadır.

  ama bu abimizi asil buraya tasimamdaki amac son gunlerde turkiye ekonomisini kendisinin facebook hesabindan takip ediyor olmam. bugun turkiyede yasayan hic bir ekonomistin soyleyemeyecegi seyleri soyleyip, yapamayacagi elestirileri yapmaktadir. mizahi yonude genis olup resmen mevcut siyasi iktidar ile tasak gecmektedir. cv sini yapistirdim ki hani bos boru bir adam olmadigi kanaat getirilsin diye. hocanin facebook hesabina suradan ulasabilirsiniz.
 • kokoizm dininin ateşli bir mensubu olan sabri öncü'nün mottosu ''bütün insanlar aptaldır'' dır.
 • kaliteli iktisatçı ve güzel insan.
 • yeni rast geldiğim keyifli insan
 • facebook listemde olan ve ortak arkadaslarimizin hepsi mulkiyeli oldugu icin mulkiyeli sandigim eglenceli ekonomist
 • kendisinin bir kaç ülkede programları olmuştur. biraz eğlenceli ,biraz duygusal bir yapiya sahiptir.tüm dünya insanları için kapital ve riba yuzunden derinden üzülmekle birlikte bunu dişari vurumlarinda küfür ederek yapmakta.para ve ekonomi ile ilgili olarak takip edilmesi gereken şahis
 • stanford diplomalı bir anadolu köylüsüdür.
 • twitter`dan takip edilesi, güzel insan.
 • her iki kelimesinden biri amk, ibne vesaire olunca takibi bıraktığım, maganda dilli iktisatçı.
 • küfürbaz ve kıyametçi bir ekonomi bilen. aslında daha çok diğerlerinden beslenen. yine küfür edebilir, aman dikkat...