şükela:  tümü | bugün
 • fight club adli eserde ayrintilari ile incelenen hobi.
 • ph derecesi bakımından en güzel olanı insandaki yağlarla yapılabilinecek işlem.. *
 • (bkz: sabunlamak)
  ayrıca sabun yapma yontemleri isimli bir baslıgın acılması da bir hayır olayıdır, farzdır
 • avrupa yakasi'nin son bolumunde gecmesiyle beni gulmekten kirmis gecirmis eylem. selin fatos'un despotlugu karsisinda elini/yuzunuı yikama hareketiyle birlikte demisti: "ya kizim, bu bizi sabun yapar sabun!"
  hayat guzeldir'de de benzer sekilde geciyordu yanilmiyorsam. (ismi atiyorum) "peter'la elimizi yikiyoruz, hah, hic olacak sey mi?"
 • insandan sabun yapmak konusunda calismaya hevesli cok sayida kisi ulkemizde de bulunmaktadir. hani temiz bi halk olsak anliycam da bu yapilan sabunlar olsa olsa 31 cekmekte kullanilacaktir...
 • ana girdisi ege'de zeytin, antakya yöresinde defne yaprağı, antep yöresinde ise antep fıstığıdır.
 • evde yapılması çok zevkli ve kolay bir işlemdir. hele ki daha sonra evde yapılan sabunları kullanmak, eşe dosta dağıtmak daha da zevklidir. evde sabun yapmak için bazı malzemelere gereksinim vardır:
  - büyükçe bir çelik tencere
  - termometre
  – bir, iki adet litrelik ölçü kabı
  - önlük ve ağız maskesi
  - dijital tartı
  - tahta kaşık
  - blender
  - kalıp
  bizzat sabunun oluşumu için gereken malzemeler
  - yağlar (dilediğiniz gibi, bunlar zeytinyağı, ayçiçek yağı, hindistan cevizi yağı, fındık yağı, mısır yağı vs. olabilir)
  - sodyum hidroksit (bu bildiğimiz lavabo açtır. marketten iki-üç paket alınır)
  - su
  - isteyenler renklendirici ve koku verici esans da kullanabilir.
  gelelim sabun yapımına:
  bir kere bu işte en önemli şey "lye" adı verilen sodyum hidroksit ve su karışımı ile kullanılacak yağların oranını ayarlamaktır. bunun için çeşitli ingilizce internet sitelerinde otomatik hesaplayıcılar vardır. yani x litre zeytinyağı için kaç litre "lye" gereklidir sorusunun cevabını ben burada tak diye veremem. ikinci önemli şey ise "lye"ın hazırlanmasıdır. zira sodyum hidroksiti suya eklemek yerine, suyu sodyum hidroksite eklerseniz volkanik bir patlamayla karşılaşabilirsiniz. burada dikkatli olmak lazım. maske ve önlük takıp suyun içine sodyum hidroksiti yavaşça dökmek lazım. tabii su soğuk ve içme suyu olmalı. zira sodyum hidroksiti dökünce 70-80 derece sıcaklığa çıkıyor. sonra bunu karıştırıyoruz bir tahta kaşıkla ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletiyoruz... bu arada çelik tencerede kullanmak istediğimiz yağları, önceden hesapladığımız oranlarda karıştırarak 40 dereceye kadar ısıtıyoruz. son olarak oda sıcaklığına gelen "lye"ı alıp, yine yavaşça bu yağın içine döküyoruz. blenderla beş dakika kadar karıştırdıktan sonra artık sabunumuz hazır. ama şu an hala sıvı halde. bunu alıp kalıba döküyoruz ve 24 saat bekliyoruz. 24 saat sonra görüyoruz ki sabunlaşma başlamış. sabunları kalıptan çıkarıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. yazın bir iki ay güneşte bırakırsak nefis oluyor. kışın düşük derecede fırına atmak da işimizi görüyor.
  vee işte harika sabunlarımız hazır. inanın bu sabun piyasada satılanlara yüz basar. çünkü içinde gerçek yağ var, deterjan yok, kimyasal yok.
 • #10260856
  ayrıca; bir bilen arkadaştan:

  "lavabo ac kullanmak asla ve kati olarak cok buyuk sakatlıktır.
  sadece kimya malzemeleri satılan yerlerdeki %98'lik sodyum hidroksit- mumkunse poseti acilmamis ( havadaki nemi emiyor zira) kullanılmalıdır.

  ayrıca yagların karısım oranı ve ısıları da cok onemlidir ki sonucta sabun olur ama ph yuksek sabun ortaya cikar ki cildinin canına okur mazallah."
 • (bkz: sabunun çok güzelmiş canım lens mi)

  çeşitli vesilelerle dillendirilen tehdit öbeği. ama yemezler. sabunu tabi. *