şükela:  tümü | bugün
 • ozellikle mimari projelerde hatalari ortmek icin ogrencilerin basvurdugu bir yol. hatanin oldugu yere buyukce bir agac cizilir. cok hatali projeler icin "aman yagmurda disariya cikarma köpürmesin" esprisi mevcuttur.
 • zaman zaman da cekersiniz (bkz: yaratim asamasi sancilar) ama hala yoktur geliştirilecek fikir ortada, aman ne olcaksa olsun mantıgıyla girisip işe cıkartırsınız ortaya bi yaratık. her goren iyi sabunladıgınızı dusunur. ama o sabun projelerden bazen oole seyler gelisir ki, kendiniz bile sasarsınız duruma..
 • dikkatli sabuncu iki değişik yerde öyle iki sabunlama yapar ki, hatalar birbirini götürür ve mük kemmel bir sonuç çıkar ortaya.*
 • odevi olan fakat vakti olmayan genclerin uyguladigi bir pacayi kurtarma yontemidir. insaatcilar toplama cikartmalarda bir iki sayiyi degistirerek, programcilar programa olmadik bir mod ekleyerek (ornegin bilinen bir sonucu hesaplama odeviyse sonucu printf("aha sonuc: %e", sonuc); diye veren) gerceklestirir.

  genelde ise yarar gorunen ama aslinda saglamligindan emin olunamayan sonuclar verir.
 • rölöve yaparken sıklıkla başvurulan hadise.
  incik cincik olmaz çünkü, baş götürmez her detayı, illa ki uydurulur bi yer (düşünün, eski bir mezartaşının üzerindeki detayları çiziyorsunuz.. veya tarihi bir yapının ön cephesindeki kapı detaylarıyla uğraşıyorsunuz..) tabi nereye kadar?
  eğer sallamanın sınırları bilinmez, hunharca sabunlama yapılırsa sıçma ve akabinde tüm projeyi tekrar çizme olasılığı yüksektir. abartmadan, sakin sakin iş halledilmelidir

  ek olarak,
  "rölöve yaptım ama kesinlikle sabun yapmadım" diyen biriyle konuşmaktaysanız, mümkünse o kişiden kaçarak uzaklaşın; zira bi insanın böyle bir söylemde bulunması, kendisisinin yalancı, dombili ve de taocu bi kişi olduğuna işarettir. yok eger doğruyu söylüyorsa daha çabuk kaçmak lazımdır zira bu kişi o kadar detayı eksiksiz tespit edebiliyor, bi de utanmadan çizebiliyorsa
  zaten psikopat bir insandır.

  böyle kimselerle ilişki kurmamak gerekir.
 • eldeki veriler isiginda yapilan bir hesap sonucunda istenilen sonucatecviz dahilinde ulasilamadigi durumlarda gereksinim duyulan, isi kitabina uydurmak maksatli; eldeki uyusumsuz olculeri ya da verileri hesap algoritmasina uygun duzeltmeler ve eklemeler getirerek dengelemek. "haritacinin iyisi sabunlama konusunda ihtisasli olandir", mantigi halen bazi cevrelerde gecerliligini korumaktadir.
 • yuzey modelleme yapar iken abidik gubidik bir geometir karsisinda cuvallayan programiniz yuzunden bisiler bisiler yaparak bir sekilde oraya aslinda istenen gibi olmasada yuzey orme islemine denir...

  hatta ve hatta cimatron isimli programda bu gibi durumlar icin soap isimli bir komut bile mevcuttur.
 • (bkz: sabunlaşma)
 • sabunlamak: f. (ar. sâbûn; türk. e.) (kumarda) yenmek, (birisinin) bütün parasını almak: "-bende beş yok vire! elimi görsene... -nesini görecek mişim? bizi sabunladılar ki tertemiz..." (kemal tahir, esir şehrin mahpusu). bir işi kolayca çözümlemek. bir işi üstünkörü yapmak, kolaya getirmek.
  (bkz: buyuk argo sozlugu)