şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de sadece fırat ve dicle nehirlerinde yaşayan bir tatlı su balığıdır. ekonomik değeri yüksektir. daha önce israil'de de yetişen bu balık, domuz etinin haram kabul edilmesi nedeniyle alternatif arayan yahudiler tarafından tüketilmeye başlanmış ve sonrasında da kutsal kabul edilmiştir. bugün israil'de bulunmamaktadır.

  halfeti'ye yaptığımız gezi sırasında kendisi ve muazzam tadıyla tanıştık. lüfer ve kalkan dışında kalan deniz balıklarının bile pek çoğuna burun kıvıran biri olarak çekine çekine tadına baktığım bu tatlı su balığının lezzeti beni şaşırttı. bir tatlı su balığından beklenmeyecek derecede lezzetli, yağlı bir beyaz eti var. yolunuz fırat ve dicle havzasına düşerse ızgarada mutlaka deneyiniz.
 • (bkz: urfanın şahı)

  şöyle bir şey
 • halfeti'de şişini yapan yer çoktur, tadı efsanedir!
 • halfeti'de tavuk şiş gibi servis edilir. görüntüsü de zaten aynen tavuk şiş gibidir. tadı da benziyor tavuğa, ama yine de o balık aroması var tabi.

  kesinlikle muazzam bir tadı yoktur. 4 kişi bir porsiyonu tatmak için istedik kişi başı bir parça geldi, herkes birer lokma aldıktan sonra kendi parçasını bir diğerimize yedirmeye çalıştı. ha kötü mü, değil. ama "bir şabut olsa da yesek" denecek bir balık değil.

  deneyin, yemedik demezsiniz.
 • bildiğin tatlı su balığı, numarası yok, gidin alabalık yiyin
  erzincan yöresinde caner balığı deniyor yanılmıyorsam
  yamuluyorsam düzeltin
 • yemeyin yedirmeyin.
  antep ve urfaya yaptığımız gastronomi turunun son ayağı halfetiydi. burada şabut yeme gafletinde bulunduk. malesef bu gezi aklıma geldikçe bu leş. balığın tadı geliyor aklıma.

  kardeşim sen urfasın senin işin kebap ne işin olur balıkla işine bak sen.
  belki balığa da haksızlık ediyorumdur emin değilim, bir egeli ustanın elinden lezzetli olabilirdi belki. bildiğin mangalda tavuk pişirir gibi pişirmişlerdi.
 • urfa'da balık yeme gafletinde bulunmuş yazar beyanı. urfa'da gittin mi patlıcanlı kebap yiyeceksin, patlıcanı sevmem diyorsan ciğer yiyeceksin, ciğeri sevmem diyorsan kuzu şiş yiyeceksin, kırmızı eti yemem diyorsan tavuk şiş ye bari. ha onu da yemem diyorsan közlenmiş kırmızı biberi lavaşa sar ye kurtul. onu da yapmam diyorsan urfa'ya gitme arkadaşım yallah ege'ye ot yemeye