şükela:  tümü | bugün
 • şerbetli hamurlu bir tatlı çeşidi.. özellikle konya'da şölen pastahanesinde nefis yaparlar bunu.. saç arası okunur..
 • konyada yenilmesi şiddetle tavsiye edilen bir tatlı türü. yanılmıyorsam cevizli ve fıstıklı olmak üzere iki çeşidi var.
 • kol böreğini alın, şerbetleyin, içini fıstıkla doldurun, olsun size saç arası. tek kelimeyle leziz bir konya tatlısı. etli ekmek veya fırın kebaptan sonrasının olmazsa olmazıdır.
 • konya lezzet turlarının sonunda aldığım nefestir. mecazen benle döneceklerdendir. mealen ne olur, orasını bilemem.
 • tarifini eklemek bize düşmüş:

  hamuru için:
  2 yumurta
  1 yemek kaşığı tereyağı(eritilmiş )
  ½ su bardağı su
  1 tatlı kaşığı tuz
  5 su bardağı un(ikinci kalite ev unu)
  1 su bardağı un(açma payı)
  250 gr tereyağı(eritilmiş )
  250 gr kaymak
  1 su bardağı pudra şeker veya 1 ölçü baklava şurubu

  yapılışı: bir kapta yumurta, tereyağı, su, tuz ve alabildiği kadar unla kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğrulur; yumurta büyüklüğünde bezeler yapılır, hamur kurumasın diye uzerlerine nemli bir bez örtülür, 30 dakika dinlendirilir. dinlenmiş bezelerden çok ince yufka açılır, yufkalar eritilmiş yağdan bir kaşık serperek yağlanır, ikiye katlanır. orta kısmına kaymak koyularak çubuk şeklinde sarılır. tereyağı ile yağlanmış tepsinin dışından başlayarak içe doğru döşenir. yufkalar bitince kalan yağ kızdırılır, üzerine serperek gezdirilir. 200 decere ısıtılmış fırında pembeleşinceye kadar pişirilir. yüzüne pudra şekeri serpilir veya soğuk tatlı şurubu gezdirilir.

  ekstra bir bilgi verecek olursak: hazırlanan tatlı tepsisi önceden sacın üzerine konur, ocağa oturtulurmuş. üzerine ikinci bir saç kapatılır ve o sacın üzerine ocaktan alınan meşe odununun korları döşenirmiş. böylece tatlı tepsisi iki saç arasında pişermiş.
 • yediğimde mutluluktan gözlerimi dakikalarca açamadığım, "nım nım nım" yapmaktan kendimi alamadığım, inanılmaz güzel tatlı.

  sütlü nuriye severlere müjde, tadı onu andırmaktadır. ancak daha yumuşak, daha kaygan, daha ağızda dağılanıdır. diyet yapanların kabusu harika bir tatlıdır. konya'ya yolu düşenlere damla restoran'da etli ekmekten sonra iki porsiyon yemeleri şiddetle önerilir.
 • geleneksel olarak iki sac arasında pişirilen kaymaklı tatlıdır, bundan mütevellit adı "saç arası" değil "sac arası"dır.
  (bkz: sac böreği)
 • en son 3 sene evvel konya'da hacı bey'de yediğim tatlı.
 • konya mutfağına ait bir tatlı. gül böreğinin şerbetlenmiş ve fıstıklı hali gibi sanki biraz. muhteşem bir tatlı. bayılarak yiyoruz ama tatlıcılarda ve restoranlarda çok nadir rastlanır. hatta şimdiye kadar ben bir yer haricinde hiç denk gelmedim. istanbul'da yaşayanlar için; bahçelievler talat paşa cad. üzerindeki konya mevlana'da var. güzel de yapıyorlar. tavsiye olunur.
 • çok sevdiğim bir tatlı. evlenilecek hatunun bilmesi gereken 10 şeyden biri.