şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapmak istedigim sey (ne guzel anlattim).

  yaban ellerde gayet olagan, fakat bizde basligi bile olmayan sac bagisi ile kanser hastalarina verilmek uzere peruk yapilabilir. super olay yani aslinda.

  misal benim belime kadar gelen ve gayet gur saclarim var (5 cocuga sac cikar), hem cabuk uzuyorlar hem de koku bende, de uzat uzat nereye kadar. millet kestirip satiyor da ben 100-200 milyona sacimi satmam. ucuz ya da pahali oldugundan degil de dusuncesi rahatsiz edici. baskasi benim sacimi neden nasil nicin kullanir? ancak bagislayabilirim bi ise yarasin diye, yoksa parasi bol nalan hanimin kafasinda sarki soylerken, osman bey'in kafasinda da keli gorunmesin diye dursun istemem saclarim.

  herrneyse. losemili cocuklar vakfina email attim saclarimi bagislamak istiyorum diye, fakat aldigim upuzun emailden anladigim kadariyla onlara lazim olan sactan once para, ki mantikli.

  oyle boyle anlam yukleyerek bitirmek istemiyorum su entriyi, ama olur da biriniz cikar soyle de olur boyle de olur bi yolu bulunur derse ne guzel olur.
 • en kısa zamanda yapmak istediğim eylem.

  yıllardır uzattığım saçlarımı inatla "gel alalım" diyen kuaföre inat, "sen güzelce kes ve paketle" diyerek alıp eve getirmiştim..ne yapacağım konusunda fikrim yoktu.sadece kuaförün alıp yüzlerce belki de binlerce liraya insanların kafasına takıp cebini doldurmasına aldırış etmeyecek kadar düşünebiliyordum.derken yazın tanıştığım birisi saçlarımı bağışlayabileceğimden bahsetmişti.kanser hastalarının buna çok ihtiyacı olduğunu söylemişti.açıkçası hiç bilmiyordum ve düşünmemiştim.artık 7 yıllık bir zevkin daha farklı ve güzel bir anlamı olacak kendi adıma.ufakta olsa...

  uzun zaman sonra gelen edit:

  böyle bir şey yok arkadaşlar.birçok yere bilgi amaçlı mail attım bir cevap alamadım.artı ege üniversitesi "kanserle savaş uygulama ve araştırma merkezi" var. orayı aradım,bahsettim."öyle bir şey yok.öyle bir ihtiyaç varsa da hasta gider perukçudan alır." gibi bir açıklamayla aydınlatıldım telefonda ki şahıs tarafından.

  yani herşey dört dörtlük ya bu ülkede bende kalkmış ne düşünüyorum.kim uğraşır kılla,tüyle değil mi?
 • yurtdışında yıllardır uygulanan fakat ülkemizde hala uygulamaya geçmemiş bir bağış şekli. en azından biri çıkar da derse " ben senin saçlarını ücretsiz peruğa dönüştürürüm." o zaman bilsin ki burada saçlarını bağışlamaya hazır biri var.
 • türkiye'de konuya gereken ilgi gösterilmiyor. doğru ya, tek derdimiz kıl tüy mü? allah'tan yurtdışında bu konu es geçilmiyor. saç bağışlamak isteyenlerin şevki kırılmasın.

  http://www.pantene.com/…l-lengths-make-the-cut.aspx
 • maddi yardım yapamayacaklarin imdadına yetişilebilinecek çapulcu uygulamasi.
 • son günlerde fb da '' saçınız 20 cm i geçtiyse lösev e bağışlayabilirsiniz'' şeklinde paylaşılan yalan haber.

  lütfen bu tip paylaşımlarda bulunan arkadaşlarınızı uyarın.

  lösev in bu konuda eylül ayında duyurusu bulunmakta.

  trombosit bağışlayın,kan bağışlayın,her ne kadar reklamlar da saçları olmayan çocuklar içinizi acıtsa da, yaşamaları için saçınıza değil sadece sizden gelebilecek kanınıza ihtiyaçları var.bağışlarınızla yaşatacağınız çocukların kendi saçları iyileştiklerinde uzar.

  [http://www.losev.org.tr/…ar.asp?ctid=423&recid=5646 http://www.losev.org.tr/…ar.asp?ctid=423&recid=5646]
 • ne kadar uğraşsaniz da gerceklestiremeyeceginiz eylem. şimdilik. losev de böyle bir uygulamamız yok diyerek kabul etmiyor.
 • 12 enerjisa çalışanı tarafından kurulmuş böyle bir oluşum var. (bkz: http://www.kokusende.org/)

  bağış yapılabilmesi için 25 cm saç yeterli. bildiğim kadarıyla 10 amazondan (bkz: 10 amazon) bilgen ve ayşenur da buradan peruk edindi.

  evet, belki kanser hastası küçük çocuklara bu peruk olayını anlatmak zor. ancak hem moral-motivasyon hem de sosyal hayata devam etmekteki rolü açısından çok anlamlı buluyorum ben.

  "kanser hastaları zaten çok acı çekiyorlar, saç olayı en son düşündükleri şey olur" diyenler olabilir. yalnız işin iç yüzü öyle değil. en ufak bir moral unsurunun sağlıklarına etkisi çok çok büyük. zaman zaman kaybettikleri umutlarına katkısı çok büyük. iyileşemeseler bile onları bir an için mutlu gören yakınları için de öyle.
 • yapmak istiyorum.

  aktif bağış alan kurumları bilen var ise yeşillendirebilir misiniz.
 • yapmak istiyorum ancak lösev kabul etmiyormuş.nerelere bağış yapabilirim bilen birileri var ise yeşillendirirse çok sevinirim.