1. çoğunlukla ensede iki kulak arasındaki bölgeden elips tarzında alınan saçlı derinin tekli, ikili veya üçlü saç köklerine steril koşullarda ayrıştırıldıktan sonra saçsız olan alanlara açılmış kanallara nakledilmesi işlemidir. bazen aynı operasyon kulakların üstündeki dökülmeyecek saçlı deri kullanılarak da yapılır. bu yöntem fut (foliküler ünite transferi) olarak adlandırılır. bir de daha yeni ve popüler olan fue (foliküler ünite ekstraksiyonu) yöntemi vardır. bunda saç telleri kökleriyle beraber tek tek alınır ve eksik alanlara nakledilir. böylece büyük doku parçaları alınmadığı için dikiş atarak açık alanları kapatma zarureti kalmaz. gerekirse göğüs ve sırttan alınan kıllar da bu yöntemle alınarak saçlı deride sıkılaştırma yapılabilir.
  hasta ve hekim açısından daha konforlu bir ameliyattır. her bir seansta (her seans 4-5 saat sürer) ikibin civarında saç kökü ekilebilir. lokal anestezi altında yapılır.birden fazla seans gerekebilir.
  ekilen saçlar üç ay sonra çıkmaya, altıncı ayda da uzamaya başlarlar. çıkan saçlar hastanın kendi saçları olduğu için uzarlar. saçlar boyanabilir, kısaltılabilir, uzatılabilir, fön çekilebilir, hasılı her şey yapılabilir. ekilen saçlar ömür boyu bir daha dökülmezler.
 2. son donemlerde iyi kliniklerde tek seansta ekilen greft sayisi 3000 i geçmektedir. saç ekiminde "altın standartlar" diye tanımlanan maddeler aşağıdaki gibidir:

  1. saç ekimi hastanede yapılmalıdır
  2. ameliyathane koşulları oluşturulmalıdır
  3. disposible malzeme kullanılmalıdır
  4. ekip uzman doktor tarafından koordine edilmelidir
  5. fue tekniği uygulanmalıdır.
  6. punch biopsy kalemleri değil fue motoru tercih edilmelidir
  7. saç çizgisi hekim takdirinde olmalıdır
  8. operasyon öncesi bakım prensiplerine hasta mutlaka uymalıdır ( kan sulandırıcı ilaçların belli bir süreden önce bırakılması, sigara ve alkol alınmaması, önü fermuarlı bir giysi giyilmesi ...v.s)
  9. operasyon sabahı saç çizgisi ile çekilmiş 4 yönlü klavuz fotoğraflar çekilmelidir
  10. hasta için mini bir check up yapılmalı ve laboratuvar tetkikleri ile olası risk faktörleri belirlenerek gerekli tedbirler alınmalıdır
  11. doku testi ve lokal anestezi öncesi anestezi uzmanı görüşü alınmalıdır. tansiyon arteriyel, ateş, nabız ölçümleri yapılmalı, damar yolu açılmalı, analjezi, antibiyoterapi ve antiödem tedavi mutlaka yapılmalıdır.
  12. doku testi mutlaka doktor tarafından yapılmalı, kullanılacak uç, motorun hızı ve taranacak donör sahanın sınırları doktor tarafından belirlenmelidir.
  13. hızlı doku alımını gerçekleştirecek uzmanların ortalama olarak saatte 900-1500 adet greft alacak hız ve performansta olması gerekmektedir.
  14. ameliyathanede hasta ve ekip konforu için gerekli bütün fiziki koşullar sağlanmalıdır
  15. kanalların açılması için kullanılacak aparatların skar bırakmayacak incelikte ve alınan köklerin çapı ile orantılı olması gerekir
  16. kanalların açılış istikameti ile komsu kökün çıkış istikameti parelel olmalıdır
  17. ekim işlemi esnasında greftlerin kurumamasına özen gösterilmelidir. ekim hızının personel başına saatte 800-1200 adet olması gerekmektedir.
  18. hasta ekim ve alım sahasını kapatacak bir şapka ile hastaneden uğurlanmalıdır.
  19. evde kullanılacak ilaçlar, ilaçların kullanım şekli, uyuma şekli, banyo yapma şekilleri gibi bilimum hususlar hastaya anlatılmalı ve mutlaka yazılı olarak da verilmelidir.
  20. 48 saat sonra ilk kontrol ve ilk yıkama ekip tarafından yapılmalı ve hastaya yıkamanın nasıl yapılması gerektiği öğretilmelidir. bu yıkamadan sonra hastaya kullanabileceği ve değiştirmemesi gereken bir medikal şampuan başlanmalıdır.
  21. 18. günden itibaren gözenekleri açık tutmaya yardımcı olacak özel ilaçlar hastaya başlanmalıdır
  22. 60. gün kontrolu mutlaka yapılmalı ve ihtiyaç duyan hastaya retinoic asid ve minoxidil içeren ilaçlar önerilmelidir.
  23. 75. günden itibaren termoterapi ve saç mezoterapisi gibi klinik uygulamalardan ihtiyaç duyulan hastaya gereken işlem yapılmalıdır.
  24. 6. ay ve 12. ay kontrollerine imkanı olan hastalar çağrılmalıdır.
  25. ilave seans ihtiyacı olan hastaya eğer ardışık günlerde yapılmamışsa 8. aydan önce planlama yapılmamalıdır.
  26. çok araştıran, konusuna çok hakim, dünyayı çok gezen ve gelişmeleri takip eden doktorlara bu işlem yaptırılmalıdır.
  27. saç ekiminin suistimale çok açık bir operasyon olduğu hatırda tutulmalı ve fazla vaatlerde bulunan yerlerden koşar adım kaçmalıdır.
  28. saç ekiminin takip gerektiren bir işlem olduğu unutulmamalı ve peryodik olarak kontrollere gidilmelidir.

  edit: not: yazılanların tümü özgün içeriktir. sözlük için yazılmıştır ve ilgililer için kıymetli teorik bilgilerdir. bazı internet sitelerindeki benzer yazılar yazdıklarımdan devşirilmiştir.

  http://www.sacekim.org/
 3. ileri yaşlarda erkeklerin %50 sinin saçı beyazlar. diğer %50 sinin de dökülür. saç dökülmesinin asıl sebebi genetiktir. maternal yani [anne-dayı] tarafından aktarılır. ense bölgesindeki saçlar dökülmez. fue, fut ve son olarak dhı no touch, enseden alınan kılları dazlak tarafınıza kopyala/yapıştır olarak değil de kes/yapıştır yapacak bir dizi yöntem olarak hizmetinize girecek'tir.

  birim kıl fiyatı oralama 1 euro, toplam ücreti ise kellik düzeyi ve pazarlık yeteneğiyle korelasyonlu operasyon. (bkz: saç ektirmek)
  birim fiyatı 5 - 20 euro olan alvi armani diye bu işte baya iddialı biri de varmış l.angeles ta. türkiye'de: (bkz: muttalip keser)
  çok önerilmeyen, (bkz: protez saç)
 4. son dönemlerde punch hair matic isimli bir cihaz ile teknolojinin nimetlerinden biraz daha faydalanmaya başlamıştır. saç ekim robotu olarak tanıtılan bu cihazın ( biraz geliştirmesi kaydıyla ) vakum yöntemiyle doku alımı ve ters vakum etkisi ile greft ekimi esnasında oluşabilecek fire olasılığını azaltacağı söylenebilir. yine geliştirilmesi kaydıyla insan hatasından kaynaklanacak kusurları azaltması ve operasyon süresini kısaltması beklenebilir. konu ile ilgili doktor makalelerinin okunması faydalı olacaktır.

  http://www.sacekimi.com.tr/
 5. saç eylülü ve saç kasımı arasında kalan dilim.
 6. günümüzde kelliğe karşı geliştirilen son teknoloji gibi görünen ilkel yöntem, saç köklerinin sadece enseden alındığı fut yöntemi , enseden, kulak üstleri ve vücut kıllarının kullanıldığı fue, laboratuvar ortamında yaratılan bio-fibre yöntemi veya gerçek veya sentetik saç teli kullanılan protez peruk yöntemleri varmış. son dönemde etrafımda gördüğüm saç ektirmiş insanlar eskiden yaptıranlara göre çok daha gerçek görünümlü saçlara sahip olduğuna göre teknoloji gelişmese de uzmanlık artmış.
  şurada ne kadar kel olduğunuzu ve saç ektirme işinin size kaça patlayabileceğini ölçebileceğiniz hamilton - norwoon ölçeği diye de bir ölçek varmış.
 7. saç ekimi nedir?
  elin kolun bağlandığı, gücün varolan duruma alışmak dışında hiçbir anlamının kalmadığı, beynin geçmişe dönüp bolca ‘keşke’ sarfettiği elim durum. insanın bir şeyi çok isteyip elde edememesi, haçbirşey yapamaması durumunda bünyede ortaya çıkan kemirgenimsi vaziyet. umutsuzluğun bayram ettiği, hayatın omuz başlarına çöktüğü, sol yanına koskoca boşluğun gelip yerleştiği an. ne yapsan olmaz. bir çeşit karada boğulma hissi. içindeki boşluğu dolduramayıp o boşlukta kaybolmak. hangi yöne gideceğini bilemeden bir çıkmazın ortasında öylece kalakalmak. an gelir, bütün söyleyeceklerin ve yapacakların bir tüy kadar hafif kalır karşı terazide. bir mucizeye bağlarsın umutlarını. çare arayan düşüncelerin yetersizliğiyle küçülür beynin. ihtimallerin tükendiği, harıl harıl çalışan beynin ve bünyenin hiçbir işe yarayamadığı an… insanı çocukluktan çıkarıp büyüten, özgürlüğü müebbet hapis cezasına çarptıran durum. iç hesaplaşma, kendi kendini yine kendi vicdanının insafına bırakıp tekrar tekrar kendine acıma, kendine acıdığın için de kendine acıma, bu kadar güçsüz olabileceğine inanmadığın tablo. bir umut bekler durursun. insanın zınk diye kaldığı an…. çaresizlikten bahsediyoruz. şu olayları düzeltmek adına yapacak birşey bulamama durumu. bütün yolların kapalı olması ya da kapalı olduğunu sanmak. herşeye rağmen: ‘yaşamaya değerdi’ diyebilen kurtulabilir ancak. çareyi herşeye rağmen devam eden, kimseyi dinlemeden akıp giden hayatında arayarak. bir şeyi takıntı haline getirecek kadar çok istemekle başlar. belki de en güzeli ‘akışına bırakmaktır.’ ne demişler: su akar, yolunu bulur. biraz sakin ol, akışına bırak. zira çaresizlik bazen en iyi çarenin habercisidir. bazı durumlarda kişinin en güçlü olduğu anı tanımlar, bazen de haddimizi öğrendiğimiz andır.

  saç ekimi mağduru vatandaş forumlardan birine yazmış bunu, üzüldüm lan.
 8. son günlerde incelediğin saç ekimi hakkında bilgi veren siteler genelde bilinenleri tekrarlıyor. http://www.sacekimihakkinda.com/ daha güncel bilgiler vermesi açısından sürüden ayrılmış. siteden okuduğuma göre bir çok ünlü de saç ekimi yaptırmış. kimler yok ki: yalın, mustafa sandal, memduh ün, gökhan özen, mustafa denizli, tamer karadağlı, erol evgin, kartal tibet, müslüm gürses. hadi bakalım yeni saçlarıyla ünlülere hayırlı traşlar dileyelim.

saç ekimi hakkında bilgi verin