• akşam yemeğinden sonra oturmuş ablalarımla çekirdek yerken iş olsun diye biri isteğim dışında saçlarıma örgü yaptı. bitirdiğinde uzun saçlı bir erkek olarak öyle bir yabancılaşma yaşadım ki bütün tüylerim diken diken oldu bir anda. başımın arkasına dokunduğumda hissettiğim örgü katları sanki başka birinindi. neden böyle hissettim ve minik bir panik havasına girdim bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da saçlarımı derhal kestiriyorum.
  • nakış işlerinde bir tür motif adı.
    (bkz: belik)

tress-braid-plait-queue diğer dillerdeki karşılığı.

özellikle sıcak havalarda uyurken önemli ölçüde rahatlık sağlayan, güneşin zararlı etkilerinden kısmen koruyan, kuaför masrafını azaltan, iş hayatında daha bir verimlilik getiren, bazen güçlü bazen de sevimlilik katan saç modelidir.
  • yanılmıyorsam kılçık denilen bir modeli var ki, klasik üçlü saç örgüsünden çok daha şık. saçlar ikiye ayrılır. yanlardan ince tutamlar ayrılıp, birbirinin üstüne sıkıca atılarak örülür. dağılmış görüntüsü için örüldükten sonra örgüyü iki elle tutularak sağa sola çekiştirilir. uzun, katsız, at kuyruğu saça yapıldığında şahane olur.
  • herhangi bir kadını güzelleştirmeme ihtimali olmayan saç modeli. ve fakat güzellik endüstrisi bu iş bu kadar basit olamaz, daha çok para harcanmalı diyerek bunu gölgeliyor. halbuki o kadar basit.

zaten keşfedilmiş şeylerin yeniden keşfedilmesi gerekliliği ne kadar gereksiz...
  • saç toplamanın en sağlıklı yöntemidir belki de. saçın toplandığı yer köklerden nispeten uzak olduğu için saç tellerinin üzerindeki gerginlik azdır, saçlar at kuyruğuna göre daha gevşek bağlandığı için saç derisi nefes alır, baş ağrımaz. tek dezavantajı uzun ve katsız bir saç modeli gerektirmesidir.
  • balık sırtı tabir edilen modeli hem gündüz hem gece kullanılabilen pratik ve şık bir uygulamadır. gece tek bir yönde sabit yatış şekliyle ertesi güne havale de edilebilen (tecrübeyle sabit) bu model elmacık kemikleri belirgin minyon yüzlere uygundur aksi takdirde ramazan pidesi mod'a geçilir, tavsiye edilmez.
  • arkada asagidan tek orgu hali masumiyeti guzelligi pekistiren sac sekli.
  • (bkz: belik)
  • sac uzatmaya motive eden sac sekili. kisisel itiraf: bir gun sacimi uzatacak kadar sabirli olabilirsem sirf bu orgu icin olacak.
  • sadece kadınların değil erkeklerin de bilmesi gereken bir uygulama.
    bir erkek olarak saç örgüsü öğrenmem gerektiğini hiç düşünmemiştim.
    bu sabah kızımı okula bırakırken saçının dağınık olduğunu fark ettim. o an fark ettim çünkü evden apar topar çıktık. çünkü hanım bizden bir saat önce evden çıkıyor. çünkü kızımı ben hazırlıyorum. çünkü istanbul da yaşıyoruz. ve ben saç örmesini bilmiyorum.
    gün boyu youtube videoları izledim. yarın o saç örülecek.
hesabın var mı? giriş yap