şükela:  tümü | bugün
  • ilk olarak duydugumda sozu soyleyen kisinin tirnak kesiyor olmasi sebebiyle herhalde 'kesilir' diye dusundugum ama sozun dogru olan halini soyleyen marvin ve decafeinee sayesinde duzeltme firsati buldugum, asli 'uzar' seklinde olan atasozu.
  • tam tersini daha mantikli buldugum soz. asil tirnak sefadan uzar. tirnagin cabuk uzamasi protein yeterliligine delalettir. yani dengeli beslenmenin isaretidir. sac ise cefadan uzar. parasiz kalan adam ekonomiyi dengelemek icin her taraftan kismak durumundadir. ilk kisacagi nokta ise sacidir sakalidir.
  • araya "alacak vefadan" eklenmesi gereken atasözü.

(bkz: geçmişlerin ruhuna seslenmek)

"transfer uefadan" da eklenebilir

(bkz: geçmişlerin ruhundan ayar yemek)
  • hem saçlar hem de tırnaklar suya ne kadar çok girerlerse o kadar hızlı uzadıkları için söylenen söz.* cefa çeken, çok çamaşır bulaşık yıkayan insanın tırnakları, sefa içinde olan, istediği zaman sıcak su bulup banyo yapabilen insanın da saçları uzadığı için söylenir*
  • (bkz: deli ziya)
  • atasözü.

sefa ve cefa kısımlarına yorum yapmayacağım ama saçlarım tırnaklarımın onda biri hızda uzasaydı, şimdi rapunzel'e rakiptim ulan.
  • tam tersi olması gereken söz. cefa çeken insanın tırnakları uzamaya fırsat bulamaz kırılır dökülür. sefadayken tırnak öyle mi ya.. bakım yapar uzatır ojelersin. mis. saç da sefada uzamaz, sürekli şekil veriyim şurdan şunu yapiyim burdan kısaltiyim der insan. hep cefalıların saçı uzundur.içlerinden saçlarıyla uğraşmak gelmez.
    (bkz: bu işte bi yalnızlık var)
  • (bkz: #32928569)
  • (bkz: sik te zevkten kalkar) şeklinde ekleme yaparak çokça kullandığım atasözü.
  • ananemden sıkça duyduğum bir atasözüdür.* tırnaklarım o kadar hızlı uzuyor ki bıktım artık. uzadığı zamanlarda kesmeden önce hep aklıma bu gelir. cefa cefa hep cefa. saçlarım da hızlı uzamadığına göre. evet ben cefadayım.