şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni trend olmaya başlamış hede.

  nedir bu?

  saç kökü gibi nokta nokta dövme vurulmasıdır. yani saçınızı sıfıra, bire, ikiye vurdurduğunuzda saçınız varmış gibi görünür. ya da saçlarınız varsa ve seyrekse de zemini yani deriyi kararttığı için de iyi bir görünüm sağlar. youtube'da aratırsanız karşınıza bir çok video çıkacaktır. ya da google'da aratırsanız after-before bir sürü resme denk gelebilirsiniz.

  fakat asıl sıkıntı şu ki; 2-3 sene sonra o dövmenin nasıl bir görünüme kavuşacağını kimse bilmiyor. biliyorsunuz ki siyah dövme yıllar geçtikçe küf yeşili bir renge doğru yol alır. yani 3-4 yıl sonra kafanızın küf yeşili bir renkte olması işten bile değil.

  bu kaygıyı ilgili uzmanlarla paylaştığınızda size 2 şey söyleyeceklerdir:

  1- bunun boyası klasik dövme boyası gibi değil. asla ve kat'a renginde bozulma olmaz.
  2- bu zaten geçici dövme, 3-4 sene sonra kafanda kalmayacak, çıkacak.

  tümü yalandır. çaresizliğinizden düştüğünüz durum sakın ola sizi bu yola itmesin.

  bunu yaptırırken hesaba katmanız gereken bir maliyet daha olacak, o da lazerle sildirme maliyeti. yani 2 sene sonra çok yüksek ihtimalle sildirmek için kapı kapı dolanacaksınız. bu işe girişiyorsanız şayet sildirme ve yaptırma olarak maliyet oluşturun. ya da hiç girmeyin.

  ne zaman ki 3-4 yıl önce yaptırmış birilerini kanlı canlı görür de referans alırsınız, o zaman yaptırın. amacım kimsenin işine köstek olmak değil fakat biliyorsunuz ki kellik, üzerinde çok fazla sayıda dolandırıcılık yapılan bir sektör. saç çıkaran ilaç diye duru su satan tanığım vardı. üstelik abi valla işe yarıyor allah razı olsun diye geri dönüş alıyordu.

  saç ekim merkezlerindeki rezaletlere hiç değinmiyorum bile.
 • istanbul'da iyi yapan varsa yeşillendirmesini istediğim apıreyşın.
 • ciddi ciddi yaptırmayı düşündüğüm hede. yaptıran varsa yeşillendirse iyi olur.
 • yaptıracaksanız tricopigmentation yaptırın, yoksa hiç yaptırmayın çünkü 50 metreden bile belli oluyor. saç olan deri öyle düz durmaz ve parlamaz.
 • yurt dışında scalp mikropigmentasyon olarak bilinen işlem bizim ülkemizde saç simülasyonu diye geçiyor. gerçekten de sihir gibi var ama yok, yok ama var…. saç derisi altına saç telinin kalınlığına göre seçilen iğnelerle, özel imal edilen pigmentlerin (bir çeşit boya) yerleştirilmesi işlemidir.

  dünyada yeni trend olan saç simülasyonu saç sorunu yaşayanlar için üçüncü bir alternatif olarak duruyor.

  protez saç ve saç ekimi en bilindikleri ama saç simülasyonu da arkadan sağlam geliyor. saç ekimi yaptıranlar bilir yüzde yüz başarı elde etmek nerede ise imkansıza yakın.

  hele kafa arkasındaki o bebek poposuna benzeyen kellik saç ekimi ile maalesef ortadan kalkmıyor. protez saç ise her babayiğidin harcı değil. kafanızın üzerinde size ait olmayan bir parça ile yaşamak için ciddi bir uyum süreci yaşamalısınız. tabii ki, kafanızın kaşınmasına kesin çözüm bulana kadar.

  özellikle saç ektirenler ve saçını sıfıra yakın kestirenler için saç simülasyonu yeni bir yöntem. saç seyrekliği olanlar için de ideal bir seçenek. ama biraz saç olması şartlardan.

  çünkü saçın seyreldiği alanlarda kafa derisi ince iğne dokunuşları ile boyandığı için sanki oralarda saç varmış gibi efekt yaratıyor.

  bu işlemi yaptırmak isteyenleri öncelikle şu soruyu sormalı:
  bu boyanın sertifikası var mı? tarım bakanlığı’ndan izinli mi? ne kadar sürede bu boyanın geri atılımını ön görüyorsunuz?

  dövme boyaları kalıcı boyalardır. saç simülasyonunda dövme boyaları kullanılmıyor. o yüzden saç dövmesi yapanı duyunca arkanıza bakmadan kaçın. saç simülasyonunda kullanılan pigmentlerin ömrü kafa derisinde en fazla 2 yıl kalır. yani ter ile atılması gerekir. en az 6 ayda bir gidip uygulamayı tazelemenizi öneririm.
  wesley sneijder, vin diesel, jason statham, bruce willis aklıma gelen saç simülasyonu kullanıcıları.

  kullanılan iğnenin kalınlığı, kullanılan pigmentin saç rengine göre özel hazırlanması oldukça önemli de bir de bu işin sanatçılık tarafı var. elinizde fırça yerine iğne, insan kafa derisine yaklaşık 100 bin adet nokta koyuyorsunuz. bu bir sabır işi.