şükela:  tümü | bugün
 • ekmek mayası
 • aynı zamanda weissbier üretiminde de kullanılan maya. küçük oval ve tomurcuklu hücreler halindedir.
 • gida maddelerinin ve umumi sagligi ilgilendiren esya ve levazimin hususi vasiflarini gösteren tuzuk
  madde 335 - toz ekmek mayasi; saccaromyctes cerevisea cinsinden kulturun tahammuru neticesi ph 4,2-5 arasi bir vasatta uremesinden meydana gelmis ve suyunun bir kismi presde giderilmis mayaya denir. bu mayanin en çok % 2 ölu hucre ihtiva etmesi, yapiskan olmamak uzere nemli, hamur kivaminda, açik krem renginde (kuru mayada gerçek ve sari kirmizimtrak renkte) tahammur neticesi hasil olan bir kokuyu andiran hafif eksimsi kokuda, mutecanis ve taze olmali, tefessuh veya herhangi bir surette tegayyur etmis bulunmamali, nisasta veya agirlastirici maddeleri, muhafaza maddelerini ve hiçbir yabanci maddeyi ve % 75 ten fazla suyu ihtiva etmemelidir.
  kuru ekmek mayasi, fena kokulu, çuruk olmamali, ölu hucre sayisi en çok % 30
  ve su miktari en çok % 14 olmalidir.
  (kaynak: yargitay web sayfasi)

  ve bir burak oder klasigi (kaynak: burak oder’in 2001/2002, 241 idare hukuku 1 final sinavi sorusu)
  (bkz: burak oder)

  gida maddelerinin umumi sagligi ilgilendiren esya ve levazimin hususi vasiflarini gösteren tuzuk
  madde 335: toz ekmek mayasi; saccaromyctes cerevisea cinsinden kulturun mayalanma neticesi ph 4,2-5 arasi bir vasatta uremesinden meydana gelmis ve suyunun bir kismi preste giderilmis mayaya denir. bu maya, yapiskan olmamak uzere nemli, hamur kivaminda, açik krem renginde, mayaya özgu hafif eksimsi kokuda olmali ve % 74’ten fazla su içermemelidir.
 • burak bey'in istanbul üniversitesi'nden ayrılmasına neden olmuş olabileceği düşünülmeyen kelime. zira kendisinin daha evvel görev yaptığı kurumda herhangi bir pratik çalışmanın içine mazallah bunu yerleştirmek istese bir "yavrucuğum" ile karşılaşacağından şüphe duyulmamaktadır.
 • müstear ad olarak almak istediğim, ancak kimliğim hemen açığa çıkacağı için vazgeçtiğim güzel isim.

  ps: şimdi daha gizli bir müstear adla yazıyorum.
 • bira üretiminde üst fermantasyon mayası olarak kullanılan maya türü.
 • tek hücreli bir mantar türüdür. 5-10 mikrometre çapında oval şekilli hücreleri vardır ve tomurcuklanarak çoğalır. yaşam döngülerinde haploid ve diploid olmak üzere iki evre bulunur. "a" ve "alfa" olmak üzere iki eşey tipi vardır. bunlar bir araya gelerek diploid organizmayı oluşturur. stres koşullarında diploid hücreler mayoz bölünmeyle spor oluştururlar. eski dönemlerden beri ekmek ve alkol üretiminde kullanılır. laboratuvarda görece kolay bir şekilde çalışılabilmesi, hızlı büyümesi, genomu hakkındaki bilgi birikimi (genomik baz dizisi çıkarılan ilk ökaryot olur kendileri), gibi nedenlerden dolayı model organizma olmuştur. genomu yaklaşık 13 milyon baz çifti ve 6200 den fazla genden oluşur.

  (http://www.yeastgenome.org/)
  (eski derslerden akılda kalanlar)
 • yeast two hybrid sayesinde çalışmaya başladığım hücreler. tamam zor büyüyorlar e coli bakterilerine göre ama çalıştığım inkübasyon odasını ekmek fırınına çeviriyorlar. ben çok seviyorum mayalarımı :)

  en primitif eukaryotik hücre aynı zamanda.
 • tek hücreli olduğu için manipülasyonu kolay olan, ökaryotik olduğu için e.coli'ye oranla insanla daha fazla ortak gen ve mekanizmaya sahip, bu sebeplerle kullanımı yaygın bir model organizma.
 • dokuzuncu nesil biçare yazar, kader arkadaşım
hesabın var mı? giriş yap