şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1880’lü yıllarda viyana’lı otelci tarafindan yapılan artık bir klasik olmu$, arasında kayısı reçeli olan çikolata kaplı bir pastadır.
  • efsanevi bir şekilde anlatıldığına göre 1832 yılında viyanalı asilzade wenzel clemens fürst metternich soylu konukları için lezzetli bir tatlı yaratılmasını emreder ve ekler: "dass er mir aber keine schand’ macht, heut abend!" (aman sakın beni utandırmasın, bu aksam!). oysa şef aşcı yatağında hasta yatmaktadır o gün ve imdada 16 yaşındaki, iki yıldan beri aşçı çıraklığı yapan franz sacher yetişir ve bugün avusturyalılar'ın dünyaca ünlü spesiyalitesi olarak bilinen marmelatlı (marillenmarmelade) çikolatalı pastasını yapar. requiem bayılır bu sachertorte adı verilen pastaya...
  • (bkz: sachertorte) ancak aslinda viyanada degil, badenda ba$lami$tir ilk kez.
  • gezi pastanesi de bayagi guzel yapar bunu, ama bu aralar kendilerini yenilemeye aldiklari icin mahrumuz urunlerinden.
  • tadına doyum olmayan lezzet. tahta kutularda gelir memlekete viyana'dan. yeme de yanında yat marşı her seferinde söylenir, sachertorte için. amcam, halama getirir her viyana-istanbul seferinde lakin halama ilk geldiğ anda amcamı da, turtayı da karşılamak gerekir, yoksa gerisi malum; ben boş kutuyu seyrederim gözümde yaşlarla...
  • en güzelinin, viyana'da operanin hemen yanindaki sacher konditorei inda bulunabilecegi pasta. yaninizda götürmek icin hazirlanmis 3 boyda tahta kutu icine koymuslar. 2. boy diosunuz hemen önünüze koyuveriolar. satan kadininda dedigine göre, buzdolabinda saklanilmamasi gerekiyormus
  • ne muthis bir icattir. viyana'da operanin yanindaki sacher oteli'nde muthis yapilir, ve dunyada su an bu pastayi zaten en iyi yapan mekanlardan biri olarak kabul edilir. hatta otelin ascilari, tabii ozellikle tatlicilari, sachertorte'yi yapmak icin cok emek gerektiren bir egitim ve sinavdan gecirilirler ki, gelecek nesillere de ayni kalitede, muthis sachertorteler yapilabilsin.

ben ancak sunu anladim ki, avrupa'da egitim gormus bile olsa, turk ascilari nedense bunu bir turlu yapmayi beceremiyorlar. yani, cok basarili bir sekilde yaptiklari sey bile bir avusturya'da yedigim sachertorte kadar guzel olamiyor. bu sadece turk ascilarina mahsus degil, dunyada bunun almanca konusan ulkelerin disinda daha iyi yapan gormedim, duymadim. hatta viyana'nin unlu aida kafelerinde bile cok guzel sachertorte servisi verilmektedir.
  • avusturya ve türk damak tatlarının birbirinden ne kadar farklı olduğunu gösteren, aşırı şekerli, iç bayan pasta* orjinal ismi sachertorte dir, avusturya nın klasiklerinden olmasına rağmen avusturya daki cafelerde çok daha güzel ve ilginç pastalar bulabilirsiniz, bunun sadece ismi kalmıştır. aşırı yoğun çikolataya dayanıklı olmayanlara tavsiye edilmez, iki çatal sonra şeker komasına girebilirsiniz..
  • sacher otelinin günde 4000 dilim servis yaptigi agir ama enfes bir pasta.
  • pastanın içinde yer alan katman trademark'tır. aynı materyal aynı şekilde başka bir üründe kullanılamaz diye bir dedikodu dolaşır hotel sacher cafe yakınlarında. krem şanti ile servis edilir. porsiyonu küçüktür.