şükela:  tümü | bugün
 • uu beybi beybi denilesi bir olaydır yahu şaka maka.

  kimyasalı kafana boca ediceğine, al kınanı yak misler gibi. bi de kokusu seviyosan deme keyfine yani, çıkarırken sıkıntı biraz tabiii ama o kadar olucak artık. güçleniyor saç yahu, parıl parıl oluyor.
 • 2 gün önce gerçekleştirdiğim eylemdir.

  ancak sadece kına değil, içine katılan farklı bitkilerle daha kızıl bir renk elde etmiş bulunmaktayım.

  saçı beslediği doğrudur. ama en güzeli babadan alınan iltifattır, "sana tatlı ve güzel bir hava katmış bu saç rengi."
 • kızıl rengini hiç sevmediğim gibi, kezban bulurum bu eylemi. kızlar, ablalar, teyzeler, yengeler; kızıldan uzak durun. gidin kuafore sarıya kahveye boyatin. kızıl ney la? kına ney asıl ogloooom?
 • annelerin başarıyla gerçekleştirdiği eylemdir. zaten sadece onlara yakışır. genç kızlar uzak durmalıdır yoksa şebnem ferah fanı gibi görünürler.
 • izmir mezarlıklar müdürlüğü bünyesinde yer alan cenaze yıkama işlemi sırasında, vefat etmiş bir bayana elleriyle beraber uygulanılan bir tür ritüel. ilginç.

  2005 yılında kaybettiğimiz babaannemize, orada görevli bulunan başı türbanlı iki hanımın, yıkama işleminden sonra büyük bir ustalıkla ellerine ve saçlarına kına yaktıklarını görerek gerçekten çok şaşırmıştım. hala uygulanıyor mu bilmiyorum..herhangi bir korkuya kapılmasam da günlerce etkisinden kurtulamamıştım ama. ilk ve - sanırım ki - son kez yaşadığım bir deneyim. değişik bir final.
 • tanım: kafaya kına tarifi, updated.

  anneanneniz gibi saçınız kızıl kızıl parlasın istiyor ama nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? buyrun bir haftasonu yapılabilecek tarifi:

  --- saça kınayı iyice yedirip 4-12 saat bekleyin
  --- şampuansız durulayıp yağ ve yumurtayla bakım yapın
  --- 2 kere şampuanlayıp kurutun.
  --- gerekirse 2 gün sonra bir daha yağla bakım yapın

  for dummies diyorsanız:

  - kınaya alerjik olup olmadığınızı öğrenin. renklenicem diye ölmeyin. elinizin kolunuzun bi yerine bi damla yaş kına sürüp bi saat sonra kabarmış mı, kaşınıyor mu, kan kırmızı olmuş mu diye test edebilirsiniz.

  - gidin eminönü'nden taze kına alın. ya da yaşadığınız yere aktarlar nerede yakınsa. bakkaldan kahverengileşmiş, kokusu kaçmış kına almayın, tutmaz o. parlak yeşil ve buram buram kokuyor olması gerek.

  - kına saçı canlandırır, tellerini kalınlaştırır, hacim verir. eğer mantar sebepli kepeğiniz varsa mantarı öldürdüğü için kepek sorununuzu giderir. ayrıca ten renginiz ve saç renginiz uyumlu doğduğumuz ve kına saç rengini dramatik biçimde değiştirmediği için kınadan sonra teninize yakışmayan bi renk elde etmezsiniz. kuaförün size yakıştırdığı tonların çoğu komik görünüyor, emin olun. son olarak, kına gebelikte güvenle kullanabileceğiniz bir yöntem.

  - kınaya katacağınız suyu seçin:
  ... sade kına: saçınız koyuysa hafiften kızartır, güneşte parlayacak kadar, açık renkse kendini belli eder, beyazlarınız varsa turuncu olur.
  ... ceviz yaprağı / ceviz kabuğu: saçınız koyuysa kızartır, güneşte de parlar, açık renkse parlak kırmızı olur, beyazlarınız varsa koyu turuncu olur.
  ... soğan kabuğu: ceviz ile aynı
  ... mor soğan kabuğu / kurutulmuş patlıcan kabuğu: saçınız koyuysa kızartır, moru pek belli olmaz, açık renkse parlak morumsu kızılımsı olur, beyazlarınız varsa hiç bilmiyorum ama biraz mor katkılı olur diye tahmin ettim.
  ... çay: saçınız koyuysa koyu kalmaya devam eder, ama tabi parlama canlanma etkisi var, açık renkse koyu kahveye/kızıla döner, beyazlarını varsa turumcumsu kahverengimsi bi renk alır.

  ceviz yaprağı ve soğan kabuğu suları toksiktir (bu yüzden mantar kırıyor zaten), gebelikte düşük sebebidir. yutmamaya çalışın.

  tam bir haftasonuna oturacak bir tarif veriyorum. ille böyle yapmak zorunda değilsiniz. süreleri değiştirebilirsiniz.

  ***cuma akşam:
  - katkı maddenizi seçin. tencerede yarım litre suyla bi güzel kaynatın. 3-4 tane soğanın en dış kuru kabukları falan ölçümüz. su iyice koyu bi renk alana kadar (yarım saatten fazla) kaynatın. sonra kapatın altını, sabaha kadar soğusun.

  ***cumartesi sabah:
  - kınayı katkı maddesiyle karın. bi yandan metal kaşıkla karıştırın ki topaklanmasın. yoğurt veya dondurma kapları bu iş için ideal. kıvamı cıvık olsun, kek hamurundan biraz koyu. koyu kıvamlı kına saçın içinde güzel dağılmaz, girmediği yerler olur. onun dışında yağ falan önermiyorum bu aşamada. kınanın etkisini azaltıyor yağ, rengi az giriyor. sonra dondurma kutusunun kapağını kapatıyoruz, akşama kadar mayalanıyor. aslında mayalanıp mayalanmadığından emin değilim. ama topakları açılıyor. bi de uygulaması daha kolay bi takvim, günü ortasından delmiyor.

  ***cumartesi akşam:
  - önce parmakları korumaya alıyoruz. eldiven kullananlar var, ben kullanamıyorum. parmaklarımı rahat kullanamıyorum lateks eldivenle, bilhassa banyoda, yıkarken. eğer eldiven kullanmayacaksanız parmaklarınızın son boğumundan tırnak ucuna kadar 2-3 kat oje sürün. tırnakların sağındaki solundaki etlere de sürün. kına zamanla el içinden çıkar ama tırnaklardan ve tırnak etrafındaki etlerden çıkmaz. ona göre iyi koruyun. 20 dk kurumasını bekleyin.

  - çok sevmediğiniz, geniş yakalı bi tişört giyin. yanınıza saç lastiklerini hazır edip banyoda kınayı sürün.

  - aynı saç boyası gibi, en tepeden başlayarak, saçı parça parça ayırarak kınayı sürün. arada bir saçı öfeleyin ki iyice aralarına kadar kına girsin. bilhassa uçlarına iyice kına yedirin. en son tepeden lastikle topuz yapın.

  - saçınızı güzel bi poşetle veya streç filmle sarın, enseden alna kadar her yeri sarsın. bunun üstünden eşarpla sarın. yalnız eşarbın düğümü ensede değil tepede olsun, ensenizde olursa uyurken rahat edemezsiniz.

  - yastığa eski bi tişört geçirin, üstüne havlu serin. yatıp uyuyun. havlu pek sevmediğiniz, eski, ya da çamaşır suyuna yatırmakta beis görmediğiniz beyaz bir havlu olsun. bu havluyu bi hafta daha kullanacaksınız. kınayı bütün gece tutmak zorunda değilsiniz, 4 saat bile yeterli aslında. ama kafamda yarım kilo çamurla 4 saat boynumu dik tutmaya çalışmaktansa uyumak daha kolay geliyor bana. benim gibi yarım kilodan fazla saçınız varsa, bir kilodan fazla kınayı da yedirirseniz, o kafayı boynun üstüne tutmanız çok zor.

  - sıcak bir odada uyuyun!!! bu çok önemli, kafanızda çamurla soğuk bi odada saatlerce durursanız beyninize zarar verebilirsiniz.

  ***pazar sabah:
  - kınayı şampuansız durulayın. ilk aşamalarda şampuan kullanırsanız rengini soldurursunuz. sizi çok seven bi arkadaşınız / anneniz varsa, tırnaklarını ojeleyip, kafanızı lavaboya yatırıp o yıkayabilir. eğer kendiniz yıkayacaksanız banyoya girin. ayakta olmaz o, her tarafı batırırsınız, oturun. duşun giderine iyice yaklaşın. duş başlığını tepeden değil, yanlardan yanlardan tutuarak, alttan başlayarak kınayı yıkayın. en son bi tepeden güzelce bol bol, bi de kafayı aşağı çevirip enseden bol bol su tutarsanız durulanmış olur.
  bitmedi! bi yandan su tutarak iri dişli bir tarakla bi güzelce tarayın o saçları, ki arada kalmış kına parçaları çıksın. taraktaki yeşil lekeler daha sonra sabunlu bezle ovarsanız çıkar. saçtan yeşil yeşil çamurlar bitip kızıl kızıl sular akmaya başlayıncaya kadar tekrarlayın bunu.

  - saç iyice durulanınca sıkın, eski tişörtünüzle (hani gece yastığa geçirmiştiniz), saçınızın suyunu bi güzel alın. yetmezse bi de havluyla kurulayın, şimdi bakım zamanı. çünkü kına saçı fena halde kurutur!

  - bir yumurta sarısı (çok fazla saçınız varsa 2 de olabilir) ile yarım - 1 bardağa yakın zeytinyağını çırpın. yine yoğurt kutuları bu iş için ideal. dilerseniz buna badem yağı, argan yağı, susam yağı vs de ekleyebilirsiniz. eczaneden vitamin kapsül alıp kıranlar varmış, ben denemedim. eğer yumurta kokusuna tahammül edemiyorsanız sadece yağ veya yağ-bal karışımı yapın ama yağsız olmaz. saç keçeye döner.

  - yağlı karışımı hafif ıslak saçınıza boya sürer gibi, mıncıklaya mıncıklaya iyice yedirin. çift kat poşetle veya streç filmle sarın. bu akar, dikkat edin, ona göre iyi sarın. üstünden eşarpla kapatın, sabitleyin.

  - bu aşamadan sonra ılık su kullanıyoruz, sıcak su kafanızdaki yumurtayı pişirir, çıkmaz sonra kokusu. 1-2 saat kafada beklettikten sonra sonra saçı yine tarakla taraya taraya güzelce durulayın. 2 kere şampuanlayın. 2 kere, daha fazla değil. saç biraz gıyır gıyır yağlı kalabilir, problem değil. kuruyunca çok güzel oluyor. efil efil, canlı canlı.

  - eski havlumuzla saçımızı güzelce kurulayıp makineyle kurutuyoruz.

  ta taaaa! renkli saçlarımız hazır.

  - banyoyu hızlıca bi çamaşır suyu veya cifle sürtüyoruz. kına izi, yağ kayganlığı, yumurta kokusu kayboluyor.

  - eski tişörtü, geniş yakalı tişörtü, havluyu, eşarbı vs atıverin makineye, tazı taze yıkansın.

  - saçınızı mümkünse pazartesi yıkamayın. soldurmayın. salı yıkarsınız.

  - saç hala kuru gibiyse salı günü yağlı bakımı tekrar edebilirsiniz. aslında bu yağlı bakımı her ay tekar ederseniz saçınız hep canlı kalır.

  sonradan gelen edit:
  kına yaktıktan sonra bi süre saçını seyrek yıkayın ki rengi hemen akmasın. 3 günde 1 yeterli. kınanın kuruttuğu kafa kolay kolay yağlanmaz.
  hoş kına yaksanız da yakmasanız da 3 günde 1 yıkamanız zaten yeterli. her gün saç yıkanmaz. ne kadar sık yıkarsanız saçınız o kadar sık yağlanır. neden? çünkü cildimizde yağlı bir katman var*, biz çıkardıkça o baştan oluşuyor. daha sık çıkarırsanız yağlı tabaka da salak değil tabi ki, üretimini arttırıp daha çok oluşuyor.

  buyrun kaynak: http://www.evrimagaci.org/fotograf/65/6351
 • dün yaptığım - dır.

  en pratik hali ile yaptım keza sabrımın sınırları var.
  * saçınızın uzunluğuna göre bir miktar kınayı bir kaba koy
  * suyu al, metal kaşık ile, suyu yavaş yavaş dökerek, saça sürülecek kıvamı yakala.
  * işlem bitince kaşığı ve bu işlemi yaptığın yeri temizle.
  * ellere plastik eldiven geçir.
  * kınayı tüm saça uygula ve eldivenleri çöpe yolla.
  * yine ortamı temizle. kalır ise saçın dahil her yer boyanıyor çünkü
  * ben kafama alüminyum folyo koyuyorum.
  * üstüne de tülbent. yumuşak bir kumaş rahat oluyor.
  * kulakların üstü arkasını sil. kalır ise turuncu elf kulakların olabilir
  * bu mevsimde ise kafa üşüyor ister istemez üstüne de bir bere.
  * şimdi sabır ile en az 3 saat oyalanmak gerek. genelde en fazla 5 saat oyalanmışlığım var.
  * sonra duşa gir ve saçı yıka.
  * saçın ne renk olur ise olsun, rengine göre güzel bir renk tonu;
  parlaklık artışı
  volüm artışı
  yıkadıkça yavaş yavaş azalan turuncu ışıklar
  bu kadim işlemi seviyorum.
  genelde kuaförlere sorulduğunda olumsuz laflar ediyorlar - ya da bana ras geldi bu -
  herhangi bir olumsuz hal hiç yaşamadım.
  zaten kadim hatunlar yanılıyor olamaz.
 • doğal diye annelerin kabul ettiği, türk kızlarının bir hevesle uyguladığı yöntem.

  yapmayın yaptırmayın

  daha sonra o saçı farklı bir renge boyamak için oryalle açtırmanız ve bilimum işlemden geçmesi gerekecek.

  aman diyim. doğal boyaları kullanın.
 • güneşte hafifçe kızıl kızıl parlayan koyu kahverengi canlı saçlar hayal edip şimdiye kadar hiç boyanmamış saçlarıma yapmak istediğim ama bok edip salak bi kızılla başbaşa kalmaktan korktuğum için hep vazgeçtiğim şey.
 • annemin bana 15 yaslarindayken yaptigi sey. kinaya taragi batirip saclarimi tarardi. boylelikle golge yapmis olurdu.