şükela:  tümü | bugün
  • meşhur tanbur ud ve lavta ustası. yaptığı tanburlar henüz yeni yapılmış olsalar bile çok iyi ses verebilir, olgunlaşıp sesleri oturduğunda ise dinlemeye doyulmaz hale gelir. ayrıca murat aydemir'in de kullandığı tanburları imal eden kişidir kendileri.
  • özellikle tanburlarını cemil bey çalsa nasıl olurdu acaba diye düşündüğüm ustadır. onun yerine aynı kuşaktan gelen murat aydemir'den dinleyebilirsiniz, enstrümanların zevkli çalımının ustalara kattığı istekle icra edilmiş müziği.
  • uğurmumcu'daki atölyesinde tanburlar, udlar, lavtalar yapan; sohbeti de kendisi de pek güzel usta. aslen ziraat mühendisi olup, 35 yaşında tanburla tanışmış, radyodan dinleyerek tanbur çalmayı öğrenmiştir. senelerce istanbul'daki bir luthiere düzce'den ayda iki tanbur teknesi yapıp götürmek suretiyle başladığı enstrüman yapımcılığında emekliliğinden sonra oldukça ilerlemiş, mesleğinin en iyilerinden olmuştur. murat aydemir, özer özel gibi ünlü tanburiler ve onların öğrencileri enstrümanlarını genellikle ondan alırlar.
    http://www.sacitgurel.com/
  • sacit usta'nın tanburlarını sadece istanbul'da değil ankara'da da sıklıkla görür, tanbur ile özdeşleşen ismini bilirdim. ankara'nın ünlü tanburileri selçuk sipahioğlu, aydemir tuncer de kendisinin tanburlarını çalanlarlandı. fakat esasen istanbul'da ünü başka bir alemdir. murat aydemir de kendisinin sazlarını çeşitli albümlerinde çalmıştır. (neva, ahenk, eski nisan vs.)
    uzun süren bir bekleme periyodunun ardından bugün sacit usta'yı biraz çekinerek aradım. yaşını ve bu konudaki itibarını da düşünerek biraz çekiniyordum "koskoca sacit usta'yı cepten mi arıyorum" diyerek. fakat öyle güzel bir istanbul efendisi açtı ki telefonu, heyecanıma heyecan kattı. aynen aktarıyorum:
    -efendim şu anda bir tanburum var elimde, bugün biraz elime aldım, içimden "inşallah bu işe gönül veren birine gider" diye geçirdim, dedi.
    şu sözlerin bendeki etkisini daha önceki tecrübelerime dayanarak ifade edemiyorum.
  • işinin ehli güzel insan atölyesi maltepede dir. kendisine şuradan ulaşılabilir
  • atölyesi kartal'da bulunan meşhur enstrüman yapımcısı. ben de yakın zamanda kendisinden bir tanbur edinebildim. şuana kadar çaldığım her tanburu çok temiz güzel sesi olan sazlardı. onun üslubunu devam ettiren ve ettirecek kıymetli enstrüman yapımcıları da yetiştirmiştir: (bkz: elif kızılhan)