• rahmetli anneannemin öldüğü günün ertesi günü uyandığımda annem farketmişti, kafamın arkasında 4 cm çapında bir bölgede saçkıran olmuştu. bir gecede dökülmüştü ve tamamen stres, üzüntüdendi bu sebeple doktor geçeceğinden ilaç vermemişti fakat annem tedbir olarak her akşam sarımsak sürdü. insanın eli sürekli kafasına gidiyor, hala ara ara aynı yeri yokluyorum elimle farketmeden.
  • yaklaşık 5 aydır olan ve artarak devam eden hastalığım. kortizon iğnesi, kortizonlu kremler ve sarımsağı denedim herhangi bir olumlu sonuç alamadım. yaşayıp, çözümünü bulanlardan destek bekliyorum.
  • iki defa sakalımda, bir defa da saçımda başıma gelen hastalık. şanslıyım ki; ilk gittiğim dermatoloji uzmanının bir tanesi gece, bir tanesi de gündüz kullanılmak üzere yazdığı 2 krem de derdime çare oldu. tipleri mi var bu hastalığın ya da bünyeye göre mi değişiyor bilmiyorum ama saçkıran'dan muzdarip bir arkadaşıma önermiştim. ona çare olmamıştı. merak edenler için kullandığım kremler (kullanmadan önce doktorunuza danışın):

(bkz: locoid)

(bkz: acnelyse)
  • 5 yıl önce sınav stresi yüzünden başıma gelen bir hastalıktı kendisi.doktorun verdiği saç serumlarını kullandım 3 ay gibi kısa bir sürede eski halime döndüm.
  • bu kelimeyi ne zaman gorsem aklima (bkz: kıraç) geliyor, nedendir bilinmez.
  • tanım; önünde sonunda saçların tekrar geri geldiği bir çeşit mantar hastalığı.

saçkıran; bir diğer adıyla alopecia areata, nedeni tam olarak çözülemeyen ve tedavisi kişiden kişiye farklılık gösteren bir mantar hastalığıdır. saç, sakal, kaş, kirpik veya vücudun muhtelif yerlerinde görülen bölgesel dökülmeler ile ortaya çıkar.

her ne kadar nedeni strese bağlı görülse de aslında bağışıklık sistemi ile alakalı bir hastalıktır. tedavisi için halk arasında ilgili bölgeye sarımsak sürülerek tahriş edilmesi ve bu uygulamanın belirli bir süre devam edilmesi tavsiye edilse de çözüm kişiden kişiye ve hastalığın ne kadar ilerlediği ile doğru orantılıdır. ayrıca kortizonlu iğneler ve kremler, çeşitli losyonlar ve eczaneler tarafından hazırlanan karışımlar da hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır.

başına bu hastalık gelmiş arkadaşlara tavsiyem, sabırlı olmaları ve özellikle sosyal medyada insanların mağduriyeti üzerinden para kazanmaya çalışan çakkalları kesinlikle dikkate almamalarıdır.
  • sebebi strestir.
    birkaç tecrübeyle sabittir ki; çaresi modern tıpta değildir.
  • askerdeyken sık sık karşılaştığım bir durum. ortaya çıktıktan sonra strese bağlı olarak yayılma gösterebiliyor.
  • doktorunuz ile sadece gülümsediğiniz sayko bir diyaloga girmenize neden olan garip bir hastalık. bir de saçlarınız gür ise belli ki kendini çok da iyi saklıyor. sarımsak tedavisini doktor da önerdi bu arada ama losyonla başlamak en akıllısı.

dr: sıkılmışssııın sen :((
    jelibon: :)
    dr: kızım sıkma canını bu kadar, gençsin daha bak
    dr: bunun tek çaresi kızım kendini üzmemek üzme kendini rahat ol
    jelibon: tamam :) ama bu ülkede biraz zor mutlu olmak
    dr: olsun sen yine de sıkılma boş ver ülkeyi falan
  • stresli dönemlerimde başıma bela olan cilt hastalığı.
hesabın var mı? giriş yap