şükela:  tümü | bugün
  • liseliler bilmez. biz ergenliğe yeni adım attığımız yıllarda saç düzleştirici denen gavur icadı yoktu. belki de vardı ama sadece zenginlerde.
    ilk kez benden birkaç yaş büyük bir kızın dümdüz saçlarına bakıp "aa naaptın saçlarına??" demiştim. "ütüledim" dedi. "ütü sıcakken mi soğukken mi?" dedim. annemin "bu kızı iyi de besledik niye böyle mal oldu" bakışını hala görür gibiyim. öyle de salak bir ergendim işte.

sonra bu moda hızla yayıldı ve zavallı kızcağızların boyunları omuzları eşek kadar ütü yanıklarıyla doldu. saçlar çatır çatır kırılıyordu ama ütüden vazgeçmiyorduk. o düz saçlar ne pahasına olursa olsun bizim olmalıydı.

sonra saç düzleştirici çıktı ve kirlendi dünya...
  • saçların limonlandığı, limon çekirdeklerinin saçta unutulduğu dönemle kıyasıya yarışır
  • bunu duyduğumda ben de şok olmuştum. kıza sormuştum boynuna ne oldu diye. saçlarımı ütülerken yaktım demişti. ben şok ben iptal ben wefad.
  • bir zamanlar üç kişi, iki adet ütü, bir adet ara kablo ve bir adet de boyun fıtığı ile deneyimlediğim vaka. bundandır saç maşasının banyolara girişine ben vaka-i hayriye derim...
  • o zamanlar ablam liseli tabii daha bir bakımlı yüzünü yakmak da istemediğinden her pazar banyodan sonra ablamın saçını ütülediğim dönemdir öyle ki gömlekten çok onun saçını ütülemişimdir. kadar çok ütü yaptım ki artık ütüyü havlu yardımıyla saç maşası gibi kullanabilir seviyeye gelince jübilemi yapıp ablamla ortak saç düzleştirici aldık.*
  • ben hatırlıyorum ablam kafasını ütü masasına yatırıyodu sonra saçlarını ütülüyordu. bana kalırsa tam bir manyaklık hatta salaklık. ama kadın milleti işte bişey diyemiyosun.
  • kafalarin ütülendiği karanlık dönemlerden daha kötü değildir.
    (bkz: kafa ütülemek)
  • aslında her kötülük ve karanlık insanlığın uygarlasmasıyla başladı.örneğin modern zamanlara kadar bu kadar sapkın suç tipolojilerine rastlandığını düşünmüyorum. şairin dediği gibi aslında herşey, bafra sigarasının her arandığında her bakkalda bulunabilmesiyle büyüsünü kaybetmişti belkide.
  • lise 1'deyken yapmaya çalıştığım, ancak her seferinde buzz osborne'a benzediğim için bıraktığım eylem. saçı ütülemenin bile belli bir adabı varmış, artık nerede yanlış yapıyorsam olmuyordu bi türlü.
  • saç düzleştiriciye verecek paramız yoktu da haftasonları yarım metre olan saçlarımı kendi başıma ütüler hayatımla ilgili en büyük emeği verirdim. ahhh beeee o kadar uğraşır didinir anamızdan yine de azarı işitirdik

"beceriksiz yaaa saçına bile kat izi yapmış"

o ne beee demeyin yaptım oldu valla.