şükela:  tümü | bugün
  • şerefine yeni layık olduğum kutsal sözlük yazarlığına yıllardır sinir olduğum bu konuyu başlık açarak başlıyorum sözlük. yahu bu şehirde ana yolda dakikalarca ışık beklerken tali yollara paso yeşil yanıyor.ayrıca 30 metrede bir ışık var nüfüs 1 milyonken 3 milyonluk trafik yoğunluğu oluyor bu şehirde. (şehir ismi vermiycem sözlük ahalisinin ekseriyetle çomar dediği merkezi bir şehir. ). toplu taşıma kullanan biri olarak özellikle sabahları bu durum beni çileden çıkarıyor arkadaş.
  • antalya bu konuda zirveye oynar.

kırmızı yandığında arabadan çıkıp köşedeki bakkala giderek sigara alıp, arabada onu yakıp üstelik ilk fırtı da içine çekebiliyorsun.
  • iç anadolu'da bolca olan sehirlerdir. bombos yolda neden beklediginizi bilmeden dalar gidersiniz kirsala dogru... yesil yaninca da miskin miskin kaldirirsiniz arabayi.

editoryın: girdiyi tekrar okuyunca fark ettim, daha dogrusu 16 fav gorunce "lan ne yazmisim ki" deyip tekrar okudum ve evet fark ettim ki bir film sahnesi tasviri gibi olmus. huzunlu ya da huzurlu, size kalmis... benim filmim soyle;

asfaltimiz yagmur sonrasi parliyor ve hava karanlik. yoldaki su birikintisindeki yansimadan trafik lambasinin rengini takip ediyorsun. deryaya daliyor ve minik birikintide geride biraktigin neseli aile sofralarini goruyorsun. sen yine dönüş yolundasin, kocaman bir sehirde yasadigin koca yalnizligina dogru...
  • turkiye sinirlarinda herhangi bir sehir diye katildigim anket. hayir, butun sehirlere gitmedim, ama ana tema cok acik ortada.

yolun tamamen, dogu, bati yonu olmasi mi istersiniz ( gunesin yolu gormeyi %99 engellemesi), alt gecide 110 hiz ile girmene izin verdikten 10 metre sonra isik var 50 demesi mi istersiniz, viraj ve de tepe sonrasi isik koyan belediyenin cana kastetmesi mi*.
  • kocaeli geneli.

kocaeli belediyesi fantastik kavşaklar daire başkanlığına göre, iki yol birleşiyorsa orada trafik ışığı olmalıdır. üstelik varlık sensörü falan da koymazlar. gece 2’de durur, hayaletlerin geçebilmesi için beklersiniz.

bu konuda sabır denemesini, yalova ve kocaeli merkez arasında yapabilirsiniz.
  • (bkz: adana)
  • (bkz: izmir) alternatifi olmayan sahil yoluna 50 metrede bir isik koyduklari yetmiyormus gibi herhangi bir akilli sinyalizasyon sistemi de kurmamislar. 50metre de bir dur kalk yapiyorsun sansina 1-2 yaya gecerse geciyor.
  • sarı ışığı pas geçerek, kırmızıyken aniden yeşile dönen trafik ışıklarıyla eskişehir.
  • (bkz: devrek)
    bir şehir olmasa da bu küçük ilçeyi transit geçebilmeniz için bir 10 dakikaya ihtiyacınız vardır. ışık süreleri 3-4 dakikalıktır ve 3 ışığı geçmeniz gerekir.
  • mersin tabi ki. sadece trafik ışıkları değil her şeyi saçma.