şükela:  tümü | bugün
  • hiroşimaya atılan atom bombası sırasında henüz iki yaşında olan sadako sasaki 12 yaşına kadar sağlıklı bir yaşam sürmüş fakat daha sonra atom bombası hastalığı olarak bilinen lösemiye yakalanmıştır. hastanede ziyaretine gelen bir arkadaşı ona eski bir inanışı hatırlatmış ve kağıttan bin turna kuşu yapmayı başarırsa tanrıların onun yaşamını bağışlayacağını söylemiştir. sadako'nun ömrü yazık ki 644 turna kuşu yapmaya yetmiştir.

onun ölümü üzerine okul arkadaşları hiroşima'nın barış parkı olarak bilinen meydanına elinde altından bir turna kuşu tutan bir heykelini dikmişlerdir. anıtın altındaki plakette this is our cry. this is our prayer.peace in the world (bu bizim çığlığımız, bu bizim duamız, dünyada barış) yazmaktadır.

bu heykel her yıl binlerce çocuğun yaptığı, dünyanın dört bir yanından gönderilen kağıttan turna kuşlarıyla süslenir. bu anıt sayesinde kağıttan turna kuşu dünya barışının simgesi haline gelmiştir.
  • sadako sasaki'nin anısına

göremedim göreceklerimi ben
    yaşamadım
    haksa ölüm yaşayanlara
    kuşları dinleyemedim
    koklayamadım çiçekleri
    uyanamadım bayram sabahlarına
    ne babamın elini öpebildim
    ne de öpüldü elim

söylenmemiş bir şarkıyım ben
    yazılmamış bir şiir
    çizilmemiş bir tablo
    dalına bülbül konmamış bir gülüm
    beni elimden çekerek
    nereye sürüklüyorsun ölüm

yalnızca bir anım olsun istiyorum
    içilmiş bir yudum berrak su
    doyamasam da tadacağım bir sevgi
    bir mutluluk uykusu
    gözlerimi yaşartacak bir acı
    yürekten çekebileceğim bir ah
    tanrıya hesabını vereceğim
    insansı bir günah olsun
    bırak yakamı ölüm
    bırak n'olursun

erdoğan sarıgül (evrenin kürtaj masası adlı kitaptan)
  • bu kitap sizi origamiyle tanıştırır ve sürekli kağıttan turna kuşu yapmaya başlarsınız savaşın ne kadar kötü bi şey olduğunu -cücük aklınızla bile- düşüne düşüne...
  • hastalığını cesaretle karşılayıp turnaları katlar ve konuşur turnalarıyla:
    "kanatlarınıza huzur yazacağım.böylece tüm dünyada uçabileceksiniz.."