*

şükela:  tümü | bugün
 • hiroşimaya atılan atom bombası sırasında henüz iki yaşında olan sadako sasaki 12 yaşına kadar sağlıklı bir yaşam sürmüş fakat daha sonra atom bombası hastalığı olarak bilinen lösemiye yakalanmıştır. hastanede ziyaretine gelen bir arkadaşı ona eski bir inanışı hatırlatmış ve kağıttan bin turna kuşu yapmayı başarırsa tanrıların onun yaşamını bağışlayacağını söylemiştir. sadako'nun ömrü yazık ki 644 turna kuşu yapmaya yetmiştir.

  onun ölümü üzerine okul arkadaşları hiroşima'nın barış parkı olarak bilinen meydanına elinde altından bir turna kuşu tutan bir heykelini dikmişlerdir. anıtın altındaki plakette this is our cry. this is our prayer.peace in the world (bu bizim çığlığımız, bu bizim duamız, dünyada barış) yazmaktadır.

  bu heykel her yıl binlerce çocuğun yaptığı, dünyanın dört bir yanından gönderilen kağıttan turna kuşlarıyla süslenir. bu anıt sayesinde kağıttan turna kuşu dünya barışının simgesi haline gelmiştir.
 • sadako sasaki'nin anısına

  göremedim göreceklerimi ben
  yaşamadım
  haksa ölüm yaşayanlara
  kuşları dinleyemedim
  koklayamadım çiçekleri
  uyanamadım bayram sabahlarına
  ne babamın elini öpebildim
  ne de öpüldü elim

  söylenmemiş bir şarkıyım ben
  yazılmamış bir şiir
  çizilmemiş bir tablo
  dalına bülbül konmamış bir gülüm
  beni elimden çekerek
  nereye sürüklüyorsun ölüm

  yalnızca bir anım olsun istiyorum
  içilmiş bir yudum berrak su
  doyamasam da tadacağım bir sevgi
  bir mutluluk uykusu
  gözlerimi yaşartacak bir acı
  yürekten çekebileceğim bir ah
  tanrıya hesabını vereceğim
  insansı bir günah olsun
  bırak yakamı ölüm
  bırak n'olursun

  erdoğan sarıgül (evrenin kürtaj masası adlı kitaptan)
 • bu kitap sizi origamiyle tanıştırır ve sürekli kağıttan turna kuşu yapmaya başlarsınız savaşın ne kadar kötü bi şey olduğunu -cücük aklınızla bile- düşüne düşüne...
 • (bkz: sadako sasaki)
  (bkz: #67315904)
 • peşinen 1: başlığın sadako ve kağıttan bin turna kuşu şeklinde düzeltilmesi gerekmektedir.
  peşinen 2: sadako sasaki başlığının ilk girilerinde 646 sayısı verilmiş, ancak elimdeki kitapta 644 olarak yazılmaktadır.

  eleanor coerr'in ince ve resimlerle, fotoğraflarla bezeli beyaz balina yayınları'nda çevrilen kitabı. son kısımlarda origamiden turna yapımı da anlatılıyor.

  --- spoiler ---
  kağıttan bin turna kuşu efsanesi der ki: bir insan hastalandığında, kağıttan bin adet turna kuşu yaparsa bunu gören tanrılar bu kişiyi sağlığına kavuşturacaktır. bunu bilen sadako, hastalığını cesaretle karşılayıp kağıttan turnaları katlamaya başlar ve konuşur turnalarıyla: "kanatlarınıza 'huzur' yazacağım. böylece tüm dünyada uçabileceksiniz."
  ...yine de arkadaşları eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler. turna kuşu o zamandan beri barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesidir. postacılar sadako öldükten sonra aylar boyunca diğer çocukların yapıp yolladığı kağıttan turna kuşlarını taşırlar hastaneye, bu turna kuşlarının sayısı şimdi milyonlara ulaşmıştır ve japonya'da bir müzede sergilenmektedir.
  --- spoiler --
 • kitabi hemencecik bitirdim. şaun kağittan turna kuşu yapmaya çalışıyorum, aklimda sadako..