*

şükela:  tümü | bugün
  • haberlerde izlediğim satıcının bunlar gaz maskelerinin yarısı dediği ve satarken "al evini koru" dediği, yarılmama sebep olan koli bandı.
  • belki kimyasal gazlar banta yapisiyodur neden olmasin diyip almayi dusundugum ama evin her yerini bu bantla kaplamak gerekirse yuz metrekarelik bir ev icin kim bilir kac koli gider diye dusunup son anda almaktan vazgectigim bant***
  • körfez savaşı yıllarında ortaya çıkmış bir olaydır.türkiye üslerini "şu"sunu "bu"sunu kullanıma açmış,ortadoğuya hatta tüm dünyaya barışı getirmeyi amaçlamaktadır.fakat bunu söyleyenlerin ve destekçilerinin ırak sınırına mesafeleri yaklaşık 1000km olduğundan gayet rahattırlar.fakat gelin görün ki bu barışçı büyüklerimizin umursamadığı kimi insanlar vardır ki ırak sınırına 3-5 km mesafede yaşamaktadırlar,ve soydaşlarının daha üç beş sene evvel yaşadığı "halepçe katliamı"nı bu sefer de onların yaşaması için hiç bir engel yoktur.barış yanlısı büyüklerimiz halkı korumak için pek kıllarını kıpırdatmadıkları için onlar da kapı ve pencereleri naylonla kapatıp "saddam bandı" ile yapıştırdılar.böylesi trajikomik bir hadise yıllar sonra tekerrür ederken bazı insaların bu olayda "mantık" aramalarında ne "mantık" var açıkçası anlamıyorum sanırım bu "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" mantığının yeni "bana dokunmayan saddam bandı bin yaşasın" versiyonu olsa gerek
  • (bkz: adana)
  • kimyasal silah prezervatifi. 1990 körfez krizinde beytüşşebapın ve belki de doğunun güneydoğunun tüm ahalisi camlarını kimyasal silahlara karşı naylon kapladıydı. şimdi de bu var. çaresizlik böyle birşey. ilçeye gelen birkaç gaz maskesi kaymakamın elinde idi. biz ise "hangi gaz nasıl kokar" "hangisinde ne tedavi verilir" konulu dersleri tekrar ediyorduk. ölürsek hangi gazla öldüğümüzü iyi bilecektik yani. aslında ben de lojmanın camlarına naylon yapıştırdıydım. belki de işe yarardı*.
  • koşu bandı gibiydi. herkes sağlığı için aldıydı, kimse amacı dahilinde kullanmadıydı.
  • adana'da hala herhangibir kırtasiyeden ''saddam bandı'' diyerek alınabilir.
  • adana'yı geç ırak'ta bile hâlâ saddam bandı denilerek alınabilir. ibrahim tatlıses kasedi veriyorlar ama.
  • yerli isi duck and cover