şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazi insanlarin amerika'nin irak'a yapacagi potansiyel bir saldiri icin neden olarak gosterdikleri para. %99 gercek oldugu ve morotesi isikla anlasilamadigi filan soylenir.
 • yanlış hatırlamıyorsam 1990 serisi gibi görünen 100 dolarlık sahte banknotlardır.

  gerçek 1990 basımı ile saddam ın imalatı olanı birbirinden ayırmanın çok güç olduğu, bu yüzden 1990 basımlarından uzak durmak gerektiği yıllarca söylenmiştir.
 • yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başlayan paracıklar.

  ***

  eski ırak devlet başkanı saddam hüseyin ile abd yönetiminin arası 1990’da açıldı. saddam, kuveyt’i işgal ederek diğer körfez ülkelerini de tehdit etti. birinci körfez savaşı olarak tarihe geçen ilk savaşta, abd inisiyatif alarak ırak’ı kuveyt’ten çıkardı. saddam, 2004 yılına kadar bölgede tehditlerini sürdürdü ve ırak uzun süre ambargo altında yaşadı. saddam, bir taraftan ambargoyu delerek nakit abd doları toplarken bir taraftan da dünyanın en gelişmiş teknikleriyle ‘sahteliği zor anlaşılabilecek’ nitelikte abd dolarları bastırdı. 2004 yılında ırak’ın işgalinden sonra ırak merkez bankası’ndan 700 milyon ila 1.2 milyar doların nereye götürüldüğü uzun süre tartışma konusu olarak kaldı. abd istihbaratının yıllardır her iki nitelikteki dolarların peşinde olduğu bildiriliyor.

  http://www.hurriyet.com.tr/…urmeye-basladi-40047672

  ***
 • zamanında saddam hüseyin'in bastırdığı söylenen ve uygulanan testlerde sahte olduğu henüz tam olarak anlaşılamayan, gerçeğine çok yakın dolar. ikiz dolar da deniyormuş.
 • bizim erdoğan'ın ihtiyacı yok çünkü iktidarı boyunca milyarlarca gerçek doları damadı ve salak oğluyla zulalamıştı...
 • gerceginden ayirdi zor derler hep bu dolarlar icin. merak ediyorum bu dolarların kalıpları nerede acaba?
 • eğer hafızam beni yanıltmıyorsa, amerika'nın ırak'ı işgal edişi sırasında saddam'ın ordusundan çok üst seviye komutanlar hiç savaşmadan silahlarını teslim etmişlerdi ve kayıplara karışmışlardı. bu saddam dolarlarının da kendileri tarafından götürüldüğü rivayet edilmekte.

  ve yine rivayet odur ki; ışid olarak bildiğimiz barbarlar ordusunun kuruluşu ve eğitiminde bu eski saddam kumandanları, maddi kaynak olarak da bu dolarlar kullanılmıştı.
 • yapması hiç de zor olmayan zıkkım.

  günümüz teknolojisiyle daha iyisini de yapabilirsiniz. ülkemizde son dönemde yakalanan bazı kalpazanların bastığı döviz ve tl'ler, fed'den veya ecb'den adamlar incelemedikçe sahte olduğu anlaşılamayacak kalitede. en gelişmiş makineler, bankamatikler tespit edemiyor. yalnız yakalandığınız zaman çocuk istismarcılarından bile kötü bir hapishane hayatı sizi bekliyor olacak.

  ben tayyibin yerinde olsam, "yozgat project" adı altında, hapishanedeki usta kalpazanlara yozgat'ta güzel bir hayat sunar, para bastırtırdım. google earth'de bile yozgat'ın birçok yeri gözükmüyor.