• tumdengelimin son safhasinda tekil bi olguyu belirtmek icin kullanilan sozcuk
  • yalin ve sade olarak. ornek: "bu isin karmasik degil sadece yapilmasi daha iyi olur."
  • pazarlanacak urunu daha cekici kilmak icin fiatinin onune konulan sifat
  • (bkz: tek) (bkz: sade) (bkz: sırf) (bkz: yalnızca) (bkz: birtek)
  • reklamcıların pazarladıkları ürünlerin tanımıtında vurguyu kuvvetlendirmek için sıklıkla kullandıkları sözcük.
    (bkz: the only)
    (bkz: sade ve sadece)
  • sözleri şehrazata ait bir gülben ergen parçası. sözleri şöyle:

gidiyorum hayatından
    gözünaydın gidiyorum
    belki de bu bir hata
    şimdilik bilmiyorum
    sen de biraz yanlız kal
    ölç, tart, iyi düşün
    sakın beni merak etme
    bakarım ben başımın çaresine
    arasıra uğrarım
    evi derler toplarım
    gölge misali süzlürüm
    kayıplara karışırım
    elveda aşkım elveda sana
    ben zaten sade ve sadece
    geçiyordum hayatından
    (buralardan)
  • biriciklige ve "ozel"lige yuceltmesi beklenirdi takıldıgı ismi ama "sadece", alcak gonulluluk cilası ile parlatırken tavrını, gizliden gizliye (ve bazen ucuncu sahısa aleni de gorunse) kucumser. kucumseyicidir sadece. sadece arkadasızdır*, daha otesi yok. sadece mutlu olmak isterim ben, daha fazlası degil ama ne gariptir ki isteklerin sadesi, sadecesi celiskinin golgesini dusurur cilanın ustune; sadece mutlu olmak mı ister biri, tek istedigi sadece ama sadece mutlu olmaktır, o kadarcıktır. hayatı boyunca istedigi biricik, yek istek, hayatının anlamı olan o bir tek seyi isterken, sadece der. bir tane ise, bu kadar minikse, ben bu kadar alcak gonullu ve tatminkar, yetinen bir haldeyken, istegimin ne onemi var, sadece x istiyorum, asla daha cogunda gozum yok, ben onu sadece istersem, bir tek onu istersem sadece, istedigim olurmus gibi. sanki o zaman, hayatta en cok istedigim sey oldugunu kimselere belli etmeden istersem onu, olacakmıs gibi. hayatta en cok istedigim, benim icin en ozel, en onemli olan seyi tutuyorum, basına sadece ekliyorum ve onu kucucuk bir sey gibi satmaya calsıyorum, belki kendime, belki otekine,, sadece o istedigim seyi elde edebilmek icin.
  • sadece, sadeden gelir. aslında karmaşıklığın çözümüdür sadece.
  • bir zeytinyağı firması. logosunu da, şişe formunu da sevdim.
  • safça demektir. sadece senden dolayı. saf tuttuk ya, o bakımdan.
    (bkz: açıklamalı entry)
hesabın var mı? giriş yap