1. erdal demirkıran'ın;günde sekiz saat uyumanın atmış senelik bir ömrün üçte biri olan yirmi senelik bir zamanı kapladığını ve günde dört saat uyuyarak on senelik fazladan yaşam alanı sağlanabileceğini çeşitli örneklerle anlatıp,insanların yaşamlarını bir bakıma uzatma vaadinde bulunan kitabı.
  2. aklıma sadece aptallar uyur önermesini getiren önerme.. bugün itibariyle uykuyu kompil kesip 20 senelik beleş hayat kazanıyorum.. (bak? uykusuz olunca aptallaşılıyomuş.. demek ki neymiş? neyse..)
  3. "akillilar uykularini alana kadar uyur" ya da "akillilar 10 saat uyur" sekillerinde tamamlanabilecek onerme.
  4. "kim ne derse desin, mutlu insanın en mutlu anı, uykuya daldığı andır ve mutsuz bir insanın en mutsuz anı, uykudan uyandığı andır. insan hayatı, bir tür hata olmalı."

    schopenhauer böyle der, o zaman mutlulukla aptallık arasında bir bağlantı mı vardır diye aklımızda soru işareti oluşturan bir önermedir bu.

    eğer mutluluk gelecekse uykuyla birlikte aptal olmayı kim takar ki?
  5. işin içine bebekler katıldığında kafa karıştıran, insanda yatıp bebekler gibi uyuma isteği uyandıran önerme.
  6. "peki akilli olan kac saat uyur" sorusuna cevap verip vermedigini merak ettigim kitabin ismi.. bana soracak olursaniz akilli olan uykuda gecirdigi saati saymaz dahi, zira hesap-kitaba vurulan uykunun bereketi kacar.
  7. günde 4 saat uyuyarak bünyenin ağzına sıçıp 8 saat uyuyan insandan birkaç yıl az yaşayarak dengelenecek insanın önermesi..