şükela:  tümü | bugün
 • günde 4 saat uyuyup kazanılan on senelik fazladan yaşam alanının uykusuz uykusuz nasıl çekileceğini de anlatmış olduğunu umduğum kitap.
 • "kim ne derse desin, mutlu insanın en mutlu anı, uykuya daldığı andır ve mutsuz bir insanın en mutsuz anı, uykudan uyandığı andır. insan hayatı, bir tür hata olmalı."

  schopenhauer böyle der, o zaman mutlulukla aptallık arasında bir bağlantı mı vardır diye aklımızda soru işareti oluşturan bir önermedir bu.

  eğer mutluluk gelecekse uykuyla birlikte aptal olmayı kim takar ki?
 • para kazanmak için yazılan bir kişisel gelişim kitabını kanıtlamak için başka kişisel gelişim websitesinden verilen ornekleri gördüğümüz olaydır.

  bak arkadasım az uyuyan afyonu henüz patlamamış birine anlatır gibi anlatıyorum. günde 8 saat uyursan bu seni aptal yapmaz, iki saat uyuyup zombi gibi geziyorsan da bu senin tercihindir ama sana da normal uyuma düzeni olanlara aptal deme hakkını vermez.

  kisa uyuma konusuna gelince bu konuda yapilan bilimsel arastirmalar var, bak burada amerikan kalp sagligi akademisi tarafindan yapilan az uyumanin hipertansiyon riskini arttirdigina dair arastirmanin detaylari var

  bak burada da yeteri kadar uyumayan genc yetiskinlerin genel sagliklarinda gorulen bozulmalara yonelik bir calisma var

  bir baska calisma da kisa sureli uykunun kadinlarda olum riskini nasil arttirdigina dair yapilmis

  para kazanmak icin yazildigi bu kadar belli olan bir kitabi ovenleri gercekten anlamiyorum. bir de kalkip "ama da vinci 2 saat uyuyormus" diyenler var ya onlar herhalde gunde 4 saat daha az uyusalar da vinci falan olacaklarini zannediyorlar. bu son link de onlar icin gelsin
 • tamam hadi diyelim günde 4 saat uyuduk toplamda hayatımızda kendimize ayıracak 10 yıl kazandık. iyi de hayat mükemmel değil ki daha fazla uyanık kalıp hayat denen şeye daha fazla maruz kalalım? uyumayarak geçirdiğimiz zamanda dünyayı kurtarsak, uzaya çıksak, dünya barışını sağlasak, açlığı yok etsek tamam diyeceğim ama hayır, sadece uykusuz kaldığımız için daha da mutsuz olacağız.
  hele de türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsan asıl daha fazla uyuman gerekir akıl sağlığını ve mutluluğunu koruman için.
  edit: yahu ne çok depresif varmış. selam olsun yalnızca ölmekten korktuğu için yaşamaya devam edenlere.

  ölemiyorsak uyuyalım o zaman.
 • aklıma sadece aptallar uyur önermesini getiren önerme.. bugün itibariyle uykuyu kompil kesip 20 senelik beleş hayat kazanıyorum.. (bak? uykusuz olunca aptallaşılıyomuş.. demek ki neymiş? neyse..)
 • son zamanlarda uyumak sanki şeytani bir şeymiş gibi algı yaratılmaya çalışılıyor. bence şu hayatta bedava olan en güzel şey uyumak. insanların bu uyumayla derdi ne anlamıyorum. yok 3 saat uyuyormuş, yok 5 saat uyuyormuş. gören de uyanıkken atomu parçalıyorlar zanneder.

  şahsen 9 saat uyuyorum. 15 saat uyanık kalıyorum. 3 saat uyusam 21 saat mal mal gezerim ortalıkta. günde 15 saat uyanık kalmak neyinize yetmiyor.
  ayrıca, hayat çok mu güzel lan.
 • her kişinin metabolizma hızı, çalışma koşulları, günlük harcadığı efor gibi uykuyu etkileyecek bedensel faaliyetleri farklılık gösterir; dinlenmiş bir şekilde güne başlamak için uykuya olan ihtiyaç kişiden kişiye değişir bu nedenle.
  kimine 9 saat yetmezken kimine 3 saat yeter zinde olmak için.
  böyle bir genelleme yapmak da büyük aptallıktır.
  bedenin değil ruhun uyumamasıdır aslolan.
 • "akillilar uykularini alana kadar uyur" ya da "akillilar 10 saat uyur" sekillerinde tamamlanabilecek onerme.
 • yayımlandığı dönem günde 10 saatten fazla uyuduğum için, az uyuyanları, yani 8 saat uyuyanları "aptal" olarak nitelendirdiğine inanmakta olduğum kişisel gelişim zırvası.
 • kesinlikle doğru olan önerme. aptallar 8 saat uyur, akıllı olan biri en az 10 saat uyur çünkü. uyku kadar güzel bir şey yok.