şükela:  tümü | bugün soru sor
607 entry daha
  • dünyada üretilmiş en aptalca cümlelerden biri.

aktivite miktarı arttıkça alınan besin miktarının artması gerektiği gibi; gün içinde daha aktif olan kişi daha çok uykuya ihtiyaç duyar. vücudunuz kendi ihtiyacınıza göre yeterince uyku aldığı zaman sizi uyandırmaya programlıdır, isteseniz de gereğinden fazla uyuyamazsınız zaten (uyku hapları gibi harici faktörleri abartmadığınız sürece tabi).

uyku boş geçen zaman değildir; vücudun kendini tamir etme metodudur (bkz: karbonfiber misin pezevenk). ihtiyacınızdan az uyursanız bağışıklık sistemi zayıflar, hastalıklara daha kolay yakalanır daha zor atlatırsınız ve daha erken ölürsünüz. ihtiyacınızdan az uyursanız kırışıklıklarınız çıkar, yaşlı gösterirsiniz hatta hızlı yaşlanırsınız. ihtiyacınızdan az uyursanız dikkat bozukluğu, denge bozukluğu, asabiyet, hafıza kaybı, tansiyon, diyabet, depresyon, sekse ilgisizlik, kondisyon, kilo alma ve kalp sorunları yaşarsınız. ani duygusal geçişleriniz olur ve bu yüzden çevreniz tarafından daha az sevilirsiniz.

bir de kaliteli uyku/kalitesiz uyku meselesi var, bu uyuduğunuz ortamla (gürültülü aydınlık nemli sıcak olmamalı), uykunun düzenli olup olmamasıyla, yatmadan önce yenilen yemekle vs vs alakalı ona girmiyorum şimdi.

neyse işin özeti uyku hayatta kalmak için ihtiyaçtır, sadece aptallar onu önemsizleştirmeye çalışır.
  • kitabın içeriği de yazarına boş.
  • 8 saat uyuyorum yani doğru tespit.
  • ben 10saat uyuduğum için beni ilgilendirmiyor
  • ben 12 saat uyurdum bazen yazları.
    (bkz: o zaman ben neyim?)
  • 5 saatten az uyumak, fiziksel, hormonal ve kardiyovasküler olarak insana zannedilenden daha fazla etki ettiği için seve seve aptal olurum dediğim cümle. aynı zamanda bir kitap.
    sadece günde 7-8 saat uyuyan erkeklerle 4-5 saat uyuyan erkeklerin testosteron seviyelerine dair yapılan araştırmalara göz gezdirseniz yeter. kadınlarda da bu durum aynı, östrojen seviyesine gayet de olumsuz etkileri var.
  • bazı kitaplar desinler ki kitap yazdım ben demek için yazılmıştır. kitabın adı bilinip içeriği bilinmeyen kitaplar satılmayan kitaplar serisine katılacaktır.
    bu arada bazen 16 saat uyuyorum bazen 2 saat bazen 54 saat uyumuyorum, bedenin belli bir saat ile şarj olmaya ihtiyacı varken ruhun şarj olma süresi belli değildir.
  • bir erdal demirkıran kitabı.
    okumuştum lisedeyken, ancak o zamanlar okunabilecek bir yazar zira. boş yazar.

bir de (bkz: ben dünyanın en akıllı insanıyım)
  • az uyuyan kölelere dert olmuş keyfi yerinde olan insandır.
  • tam tersidir oysa.
    "kilo vermek ya da sağlıklı kiloyu korumak ve yaşlanmamak için:
    8 saat uyuyun melatonin beyaz yağ depolarını kahverengiye çevirici özelliği var. uyku hormonu olmasının çok ötesinde gençlik ve onarıcı hormonu. gece uykusu her sorunun anahtarı. araştırmalar aynı diyeti yapan aynı egzersizi uygulayan 2 grupta, 8 saat uyuyanların 5 saat uyuyanlara göre %50 yağdan kilo kaybettiğini gösterdi. mevcut kasları koruyarak ??
    bir başka araştırma ise uykusuz kalanların ertesi gün sürekli karbonhidratlara ve tatlı gıdalara isteğinin arttığını.
    beyin eksik kalan uyku enerjisini şekerle kompanse etmeye çalışıyor. uykuyu tam alanlar beslenme rejimine de bağlı kalıyor ve gün içinde enerjileri de düşmüyor. aynı zamanda melatonin tokluk hormonu leptini de düzenliyor. uyku yüksekse leptin yükseliyor tokluk artıyor veya tersi.
    ps: keto low carb beslenenlerin bu noktada sorunları var. çünkü protein beyinde triptofanı baskılıyor ve bağırsakta seratonin üretimi düşüyor. bu da gece melatonin üretimini azaltıyor. gün içinde protein yedikten bikaç saat sonra 120 cal/20 gr kadar karbonhidrat yemek gerek...."
44 entry daha