şükela:  tümü | bugün
  • buna inananlar şu linke bi baksın hele.
    aptallar 8 saat uyuyorsa aşağıdaki isimler neyin nesi?

“also according to espn, james is not the only elite athlete spending half the day asleep. tennis star roger federer logs a similar amount of shut eye a night. by comparison, fastest human alive usain bolt, tennis stars venus williams and maria sharapova, and former nba all-star point guard steve nash each snooze for only 10 hours a day.”

tabiki yukarıdakiler gibi süper atlet falan değilim, öyle bir metabolizmam da yok tembelin tekiyim ama deliksiz uyku sevdama uzaktan da olsa bir destek bulduğum için mutluyum.
  • insandan insana, durumdan duruma gerekli olan uyku miktarı değişiyor. 8 saat de kimine göre ihtiyaçken kimine de çok geliyor. ancak kitabı okuyanlar bilir ki, kitaptaki asıl gaye 8 saat uyuyarak gününüzün üçte birini harcarsınız, 9-10 saat çalışma, 2 saat yol bile desen geriye kendine ayırabileceğin maksimum 4 saatin kalıyor. bu sürede yemek mi yersin ev işi mi yaparsın kendine zaman mı ayırırsın, bozdur bozdur harca.

kitabın esas derdi uyku saatini olabilecek minimuma indirerek kendine daha fazla zaman ayırma üzerine kurulu. bir dönemler o kadar popüler bir kitaptı ki bu biz üniversite sınavına hazırlanırken önümüze sıklıkla konulurdu. o zamanlar çok anlamamıştım ama iş hayatından sonra anlıyorum ki adam yanlış bir şey söylemiyor. uykuya yeter olmaz ancak haddinden fazla yapılan uyku da hayatı çalıyor. kişi kendine yetebilecek miktarını bilir ona göre uyursa zamanını maksimize edebilir diyor ve mantıklı da bir yöntem. bıraksalar 8 hatta 10 saat de uyurum ancak 6 ila 7 saat arası bir uyku bana çok rahat yetiyor. 6 saatten az uyursam dinlenemediğim için hiç verim alamıyorum, 8’i geçersem de zaman kalmıyor.
  • tamam hadi diyelim günde 4 saat uyuduk toplamda hayatımızda kendimize ayıracak 10 yıl kazandık. iyi de hayat mükemmel değil ki daha fazla uyanık kalıp hayat denen şeye daha fazla maruz kalalım? uyumayarak geçirdiğimiz zamanda dünyayı kurtarsak, uzaya çıksak, dünya barışını sağlasak, açlığı yok etsek tamam diyeceğim ama hayır, sadece uykusuz kaldığımız için daha da mutsuz olacağız.
    hele de türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsan asıl daha fazla uyuman gerekir akıl sağlığını ve mutluluğunu koruman için.
    edit: yahu ne çok depresif varmış. selam olsun yalnızca ölmekten korktuğu için yaşamaya devam edenlere.

ölemiyorsak uyuyalım o zaman.
  • (bkz: boş laf)
  • iki tanıdığım insan var. gece 01'de yatıyor sabah 06.30'da herkesten önce işyerinde oluyorlar. ikisi de patron. ikisinin de aylık geliri 100 bin üzeri. kazandıkları için mi erken kalkıyorlar, erken kalktıkları için mi kazanıyorlar. pardoksun çözümünü size bırakıyorum.
  • hesap ettim 9 saat uyumuşum, kurtardık bugün.
  • görüyor ve arttırıyorum...
    (bkz: sadece aptallar erdal demirkıran okur)
  • ikide yatıp onda kalktım. bugün de adam olamadım anne.
  • şu kitabı yazan tipe bakınca insanın 24 saat uyuyası geliyor.

allah'ım yeter ki bu mala benzemeyeyim.
  • dershane zamanında bu yazarın seminerine gitmiştik. boş, yazısız bir kitabı vardı. kitabın sağ üst köşesinde de bağır taşı diye bir şey vardı. çalışmazsanız bunu bağrınıza basmak zorunda kalırsınız demişti. ben hariç herkes gülmüştü. ahahhaaaa ay ilahi erdal amca.