şükela:  tümü | bugün
  • roman şeklinde yazılı erdal demirkıran kitabı.
  • yazarın, özellikle türkiye için önemli olduğunu düşündüğü 107 projeyi roman şeklinde izah ettiği kitap.

bu projeler çoğumuzun aklına gelmiştir, mesela araçların kornasına kota konulması, emekliliğin kaldırılıp yerine "üstün vatandaş" ve "acizlik sertifikası" verilerek ayrımcılık ile halkı üretime yöneltmek, aynı şekilde mirascılık kaldırılarak üretime yöneltmek vs. ancak bu marjinal projelerin uygulanabilmesi için eleştirilere göğüs gerecek bir hükümete ihtiyaç olduğu aşikar. kitabı okudum ve her projenin, eleştirilme ihtimaline karşın baştan eleştiricinin etiketlendiğini farkettim. tıpkı resmi tarihin koruma kalkanı gibi. kitabın yeterince dikkat çekmesini ümit etmekteyim.
  • onca projenin icinde bir tanesi de turkce'yi tum dunyanin ogrenmeye calistigi bir dil yapmak olur hevesiyle bastan sona okudum gene bu dunyanin en akilli insaninin kitabini. maalesef bulamadim; halbuki ben projenin temelini atmistim buraya: (bkz: ekşi sözlük okuyabilmek/#14739344)
  • yazarı kimdir nedir bilmem. sahtekar ve gereksiz biri dendiğini duydum. ama kitap gayet iyi. yaratıcı fikirlerden, doğru lan aslındalardan, neden olmasınlardan ve keşkelerden çok güzel bir derleme ortaya çıkartılmış ve hikayeleştirilmiş.
  • "aşkı bitiren şey iki tarafın da kendini aşık zannetmesidir. oysa hiçbir aşkta iki aşık olamaz; çünkü tıpatıp aynı oranda bir sevgiyi yazmamıştır tarih henüz ve bu hikayede fazla seven aşık, öteki de maşuk olarak geçer kayıtlara. gel gör ki hiç kimse “ben maşukum!” diye bir itirafta bulunmamıştır biten aşkına ağlarken ve ısrarla hep aşık olduğunu iddia etmiştir. halbuki bir aşkın içinde sadece bir kişidir aşık olan. iki sevgili yoktur mesela, biri sevgiliyse, öteki ‘sevdiği’dir aslında. o halde yaşadığın aşkta hangi taraf olduğunu bilirsen, bu aşk sonsuza kadar sürecektir. eğer sen sevdiği isen, derhal bırak sevmeyi ve sevilmenin tadını çıkar. karşılıksız sevmek değil, karşılıksız sevilmektir teklif ettiğim. öyleyse sen sadece sevil ve bu sevgiye layık olmaya çalış; çünkü sen sevdiğisin. işte gül bunu bildiği ve iyi bir sevdiği olduğu için bülbülün aşkı sonsuzdur. "

yalnız bunu iyi yazmış.
    (bkz: erdal demirkıran)
  • kitap, naravenya adıyla aslında türkiye’yi anlatmakta (türkiye ab ilişkiler vs) ve ülkenin kalkınması adına çeşitli projeler sunmaktadır. kitap 2009 da yazılmış ancak 2016 yılından itibaren başlıyor. ilginç!
    kitabın şuan 270. sayfasındayım.

--- spoiler ---

200. sayfasına kadar çok güzel, gidiyordu ancak 200 den sonra önerilen projeler bana saçma ve çok ütopik geldi.
    --- spoiler ---

bakalım devamı nasıl olacak.

edit: spoiler içerir.
    kitap, 300. sayfadan beri toparlamaya başlıyor.

kitapta yer alan başbakan barkudza, inanılmaz çılgın fikirlere sahip. bu fikir/projeler sayesinde ülke kalkınmaya başlıyor. ancak bazı fikirleri çok uç (saçma). mesela tıp fakültelerini 6 yıldan 3 yıla, 4 yıllıkları da 2 yıla düşürüyor. sebebi de zaman kaybı olmaması. ancak ciddi güzel fikirleri de var. mesela bir bilim merkezi kurduruyor. adı da beyin imparatorluğu. bir de özgeçmiş yerine "özgelecek" fikrini beğendim. insanlar iş başvurularında özgeçmişlerini değil ne yapacaklarını, hayallerini anlatsınlar diyor.

kısaca kitap fena değil. daha bitmedi, 407. sayfadayım. ama şuana kadar iyi.