şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen bir kaç yüzyıl içerisinde, insanoğlu medeniyetinin, hücre yaşlanmasını durdurup, ölümsüzlüğü keşfedecek olmasının yarattığı hazin durum.

  özellikle, dünyanın 4-5 milyar yaşında olduğunu göz önüne aldığında, "100-200 senenin lafı mı olurdu yahu" dedirten durum.

  aaah ahhh...

  edit: imla.

  debe edit: "özelden" yoğun istek üzerine eskimeyen istek şarkılar saati için:
  (bkz: charles h. duell)
  (bkz: dünyada keşfedilecek hiçbir şeyin kalmamış olması)
 • bu nasıl başlık lan yemin ederim tüm enerjimi aldı götürdü. daha da kötüsü son kişi öldükten 1 gün sonra bulunması. o şanssızlık da gelir beni bulur kesin.

  tanım: üzücü olay.
 • tıp alanındaki ilerlemelere bakıldığında bugün 25 yaşında olanlar 70-80 yaşına geldiğinde ölümsüzlük keşfedilebilir ya da insan zihnini makinelere aktarmanın bir yöntemi bulunabilir. böylece gerçek bedeniniz çürüse bile yapay bedeninizde sonsuza kadar yaşayabilirsiniz.

  ancak birkaç yüzyılla kaçırmaktan daha kötüsü birkaç yılla kaçıran sevdiklerinize şahit olmak olur. eğer biz 70-80 yaşındayken ölümsüzlük keşfedilirse, kimimizin eşi kimimizin annesi babası, kimimizin en yakın arkadaşı sadece birkaç yılla ölümsüzlüğü kaçırabilir. biz de hayatta kalmanın vicdan azabıyla sonsuza dek yaşamak zorunda kalabiliriz.
 • 100-200 yıl içerisinde ölümsüzlüğü kızılay dağıtmazsa, torunlarımızın da pek bir şansı yok zaten. pek de kafaya takmamak lazım. paşa paşa öleceğiz işte. bırak bunu sergey brin, bill gates falan düşünsün.
 • o değil de dünya dışı gelişmiş türlerle iletişime geçtiğimiz günü görmeden ölürsem o zaman koyar.
 • bırak kardeşim ölümsüzlüğü , şu fani dünyada terörden, cinayetten, kazadan ölmeden ortalama ömür geçirirsek ne mutlu bize.

  ama emeklilik yaşı 65.
 • bardağın dolu tarafına bakarsak,

  bundan çok değil, 100 yıl önce olmayan, şimdilerde her eczanede bulunan ilaçların yokluğundan milyonlarca insan ölmüştür. halimize şükretmek lazım.
 • ahahahaa ölümsüzlük bulunduğunda bundan haberi olacağını hatta ve hatta ölümsüzlüğün kendine verileceğini sanan insanlar var lan. hiç güleceğim yoktu mk. ölümsüzlük niye verilsin lan sana? burger king de sonsuza dek sipariş al diye mi? ltb'de t-shirt mü düreceksin lan kıyamet kopana kadar?
 • doğrusu; "uzun ömürü, uzun süren gençliği birkaç yüzyıl ile kaçırmak" olabilecek başlık.

  ölümsüzlük diye bir şey yok ve olamaz. milyonlarca yıl da yaşasanız, bir gün öleceksiniz.

  teknoloji yeterince geliştiğinde de, ekşi de edebiyat yapan size ve bana değil, değerli eserleri olan bilim insanlarına, sanatçılara, zenginlere sağlanacak ayrıcalıktır, uzun ömür.

  hayali kurulan zamanlar geldiğinde "ayrımcılık" diyecekler için de; "gerçekten uzun ömür için kullanılacak teknolojinin maliyeti maalesef çok yüksek, devlet karşılamıyor, kusura bakmayın" der ve geçerler.

  bir de şu var; dünyanın kaynakları herkesin ölümsüzlüğünü kaldıramaz. ancak uzaya açılabilirsek...
 • yağmurlu bir pazar günü öğleden sonra ne yapacaklarını bilmeyen milyonlar, bir de ölümsüzlük isterler.

  susan ertz.