şükela:  tümü | bugün
  • ınanmadıgımdır.

tamam fakır ınsanlar yoklugun ne oldugunu bıldıklerı ıcın asını daha cok paylasıyor. daha fedakar oluyorlar.
    ama oyle hassas kalplı, oyle kalbı guzel zengınler de var kı, halden anlıyorlar.
  • sadece fakirlere başka bir fakirle empati kurdurdukları içindir.
    ben hiç görmedim, oğlum bak şu zenginin yerinde olsaydın vs... gibi zenginle empatiye kurduranları.
    nerede fakir varsa onunla empati kurarak büyüdük a.q
    ve onun içindir ki zenginlerin saçma sapan para harcamalarını anlayamıyacaz.
    mesela insan neden 1+1 80 m2 eve 1 milyon gömer? empati kuramıyorum aga.
    bu soru hep cevapsız kalacak.
  • yoktur böyle bir şey. asıl olan fakirin diğer fakiri kendisi gibi görüp kader ortağı saymasındandır. daha net bir deyişle diğerinde de olmadığı için yolunacak kaz olarak görmemesindendir. fakir bir parayı bulsun, bir kader ortaklığı bozulsun bak bakalım nasıl değişiyor. nasıl da ezikleyip, hor görüyor. yemin ediyorum yaptıklarını izlerken gözleriniz faltaşı gibi açılır.

oysa ki gerçekten atadan, dededen zengin olup, bunu sindirmiş insanlar halden anlarlar. bu empati şeklinde değil elbette ama temiz kalplilikle yardımcı olmak anlamında olur. bu zamana kadar çok fakir de, çok zengin de tanıdım. sonradan görmeler hariç çoğu zengin gerçekten temiz kalpli ve yardımseverdir. fakirlerin ise gözleri hep fıldır fıldır döner. kısa yoldan, çalışmadan parayı bulmak peşindedirler. nerede zengin görseler yamanmaya bakarlar. mutlaka bir iş gördürürler. çıkarcılık had safhadadır. fakir çal'ış'mayı bilmediği için fakirdir.*

not: fakirinbirtıküstüspor
  • pardon ama zenginliği ister maddi ister manevi olarak ele alın kişi ne kadar zenginleşmişse (zengin demiyorum miras piyango vs. isin içine girmesin diye. yani servetini katlama anlamında) o kadar halden anlıyor demektir. halden anlamayan insan ne piyasa okuyabilir ne de olmazsa olmazın ikinci şartı karşısındakini ikna edebilir. konu maddi zenginlikse para nasıl kazanılıyor zannediyorsunuz? manevi zenginlikse insanların, doğanın, evrenin halini okuya okuya kazanılmaz mı? halden anlayan insan fakir olmaz, kalmaz. manevi anlamda en zenginleri bilebilmeniz mümkün değil ama maddi anlamda açın forbes listesini en halden anlayan insanların gizlenmek istemeyenlerini~gizlenemeyenlerini gorün.
  • ülkemizde '' halden anla biraz '' diyen birisi genelde bahane üretiyordur. maddi ya da manevi zenginlik yaşayan insanlar sorunlar karşısında bahanelere sarılmadığı için zenginlik yaşıyor olabilir mi ?