• zamanında biriktirmiş almış belki aileden kalanlarla idare eden belki de dişiyle tırnağıyla. sonuç olarak keşke herkes bunu yapabilmiş olsa da rahat rahat geçim sıkıntısı çekmeden hayatını devam ettirebilse kıskançlığa lüzûm yok
  • hayalim, keşke gerçek olabilecek kadar yakın olsaydım :)
  • bunu emeksiz para yiyen insan olarak görüyorsanız sizden hiçbirşey olmayacağını bugün öğrenmiş olun.

nasıl şirkette hisse alıyorsanız iş kuruyorsanız ev almakta iş kurmaktır. biz buna yatırım diyoruz. o arkadaş yatırımını o yönde kullanıyor bakımıyla eskime payıyla kiracısının durumu güvenilirliği ve devamlılığıyla risk alıp yarım karşılığı kar elde etmeye çalışıyor. doğal olarak kar yüzdesi üretimden düşüktür kendini koruyucudur.

yani herşey kira alıp yemek değil sana öyle geliyor. senin olsa para, yatırım bu dersin :)
  • her ay banka hesabına yatan kirayı yemekten ibaret olmayan ancak burada bok atanların bu konumda olmak için ruhlarını bile satacakları hayat idame biçimidir.
  • kariyer planım
  • ooo,benim bu. bir binamız var,babam ve ortağı yaptı. küçücük, öğrencilere kiraya verdiğimiz dairelerimiz var 16 senedir. ilk başlarda çok güzel insanlar kalırdı. hatta bu çocuklarla toplu icmelere gitmemiz, eğlenceli zamanlarimiz dâhi olurdu. sonra zaman değişti, memleket değişti, çocuklar değişti,giderler değişti. siz hiç kiraya verdiğiniz dairenin klozetini çöpe attınız mı pislikten? sanmam. veya bıraktığı çöpler yüzünden maskeyle girdiniz mi daireye? olmamıştır. ha en son öğrenci hanım kendine çok güzel bir sevgili buluyor, sevgilisi sabaha doğru geliyor, kapıyı kırıyor, kızı haşamat ediyor, polisler geliyor.

bunlar birkaç olay, pencereden attığı kanlı pedleri bina sahibi ve etraftan utanan biri olarak toplamak da ayrı bir eğlence. daha neler neler. bir dahaki ay gayrimenkul sermaye iradı var. devlet kendine göre hesap yapıp öde diyor. tamam de üç ayda kaçmış kiracı, e nasıl olacak? öyle her şartta hesaba para gelicekse, benim de kufredecegim ve imreneceğim insandır bunlar.
  • öldügünde cocuklari ve torunlari tarafindan parasi ezilecek olan kisi.
  • emekliliğimde 60 yaşından sonra devletten gelecek komik bir meblağla yaşam standartlarımı koruyamayacağıma göre benim de çalışamaz duruma gelince hedeflediğim kişi modelidir.
    eğer böyle bir insan olmaya özeniyorsanız naçizane tavsiyem bunu ev alıp kiraya vererek yapmayın. bir evin kira/değer oranı asla işyeriyle bir olamaz. evinizden her kiracı çıkışında ciddi tadilat gerekebilir, yeni kiracı dolapları beğenmez, banyoyu sevmez, mutfağı beğenmez cart curt fiyat kırar. bina yaşlandıkça evin prim yapma oranı geriye gider. ışyerinde durum böyle değildir, en önemli etken lokasyondur. evden alınan kiranın gelir vergisi ev sahibine aittir. ışyerinin kira stopajı ise kiracıya. ticari amaçlı kullanılacak işyeri alırsanız her gelen kiracı dekorasyonu kendi iş koluna göre yapar sizden kuruş talep edemez. kiraya vermek için alacağınız işyeri mümkün mertebe kolay kiraya verilebilecek kilit noktada olsun. bina yeni olsun. eski bina alıp dönüşüme girer, değer kazanır köşe olurum hayallerine kapılmayın, yatırdığınız paranın size dönmesi yıllar alır, hayat kısa. arsa alayım buralar tarlaydı yarın 50 konut yapılır yırtarım demeyin anca torunlarınız kaymağını yer. ülkemizde arsalar değerinde değil hayal satılarak el değiştiriyor. kısa vadede yüksek kar eden arsalar ise ancak çeşmenin başında olanlar tarafından kapatılıyor. buna gücünüz yoksa ufaktan, örneğin bir binada atm' ye kiralanmış 1 m2 tapulu yer alarak falan başlayın. ufak ufak yatırımlarınızı birleştirerek büyütün. he unutmadan sadece biriktirerek olmaz, bugünü yaşamayı da ihmal etmeyin. sevgiler bir dost.
  • (bkz: rentier state)
  • şanslı insanlardır.

hangi aklı başında insan sabah 8 akşam 5 ikileminde 60 yaşına kadar çalışmak ister? her ay hesabına yatan belli bir miktar ile gününü gün etmek varken neden kölelik?

tabi köle suserlar baya bir kıskanmışlar durumu. kendilerine akıl fikir diliyorum ve bu zenginlik için de darısı başıma diyorum.
hesabın var mı? giriş yap