şükela:  tümü | bugün
 • daha geçen gün bunu düşünüyordum. 5 milyon lira parası olan birinin sabah 9 akşam 6 çalışması mantıksız diyordum. tanesi 500 bin liradan 10 tane daire alıp ortalama 1500 liradan kiraya verse ayda 15 bin lira para yapar.

  gidersin güneye güzel bir yere yerleşir sessiz sedasız yaşarsın. hobi amaçlı işler yaparsın. canın sıkıldığında ister türkiye'yi gez ister yurtdışına çık. ben ayda 1 haftayı gezmeye ayırırdım. 10 bin lira ile geçinir kalan 5 bin lira ile de kredi öder bir ev daha alırdım.
 • 24 daireli bir apartmandaki kiracılardan biriyim. 24ümüz de kiracıyız. hepimizin ev sahibi tek bir adam. allah vermiş adama. söyleyeceklerim bu kadar.
 • hayatı 40 yıl boyunca bunalım içinde 9-6 çalışıp temel ihtiyaçlarını anca karşılamak zanneden fakirlikten dolayı vizyonsuz kalmışların asalak vs.yakıştırması yaptığı aslında kıskanılan gruptur.ayda 5 bin lira alıp harcayınca ekonomiye katkıda bulundum,işyerinde saçma sapan toplantı ve maillerle boğuşunca ürettim sanan aptallar
 • annem ve ailesidir.

  sahip oldukları her şey anne babalarından kalmadır. kiminin 8-10 tane dairesi + 2-3 dükkanı vardır kiminin 5-6 dairesi falan. mesela sadece 1 dükkandan (side'de) yılda 70 bin euro kira alırlar. evet 5 kardeşler paylaşırlar bunu ama kişi başı yıllık 92 bin lira, aylık 7 bin 600 lira yapar.

  şu an sahip oldukları buzdağının görünen kısmıdır. toprak zenginidirler.

  bu insanlara parazit, asalak diyemezsin.. desen desen şanslı diyebilirsin. bazı eleştiriler doğrudur. sistem böyle olmamalı. 2 dairesi olanla 20 dairesi olan aynı vergiyi ödememeli. bu durum ülkedeki girişimciliği, istihdamı baltalıyor. bir şirkete yatırım yapacağına gidip daire, dükkan alıyor. tabi ki herkes yatırım yapmak, istihdam yaratmak, bir şirketin hissesini almak zorunda değil ama mevcut sistem herkesi kira geliriyle geçinme hayaline sürüklüyor. ülkenin yatırım yapılabilir olmaması ayrı bir konu!

  şunu da söyleyeyim; toprak, gayrimenkul zengini olmak 2 çit çevirmeyle olmaz. geçmişte birilerinin ağır alın teri ve çalışması vardır bu zenginliklerin arkasında ve tabi ki şans. yozgat'ın kırsalında 1000 dönüm tarlan olacağına izmir merkezde 20 dönüm arsan olsun gibi.

  uzatmayayım, nolursa olsun insan bir şekilde üretime katılmalı. sabah akşam çalışmasın, hobisini üretime çevirsin ama illa ki bir şeyler yapsın çünkü işe yaramama hissi dünyanın en kötü hislerinden biridir.
 • çok kutlu ve kutlanmış bir insandır. önceki entrylerdeki gibi 50 100 daire bile gerekmez ankara istanbul vb bir ilde2-3 dairen varsa ortalama 4000 5000 tl (2020 ocak/subat) gelirle orta direk bir hayat yaşarsın. muhtemelen oturduğun ev de kendine ait olduğu için 40-50 yasındaki bir çok memurdan öğretmenden rahat edersin.

  ama o evleri tek seferde aldıysan ve parayı oraya gomduysen cok da karlı oldugunu dusunmedigim bir harekettir. yukarıda bahsi gecen 5000 tl aylık kira getirisi olan 3 ev yaklasık 1 milyon tlye alınır. anlık 1000000tlnin vade getirisi ortalama 8000 tldir. (%11) aylık vade getirisi de cok extreme bir durum olmadıgı surece bu bantın altına dusmemektedir merkez bankası yıllar bazında faizler histoıryde en dusuk %5 goruyoruz (mayıs 2013) o ay bile 32 gunluk faizin getirisi nette 3700 tldir
 • ya o evlere bir şey olursa?
 • finansal özgürlük konusuna kafayı takmış birisi olarak 40 yaşına geldiğimde olmak istediğim insan profili. babadan kalacak 3 ev, 10 yıl boyunca yapacağım birikim bunu bana sağlayacak gibi gözüküyor. en azından hesaplarım o yönde.

  yalnız bütün birikimin tek bir yatırım aracına bağlanması bana mantıklı gelmiyor. ev, hisse, altın, dolar olarak güzel bir sepet yapılsa ölene kadar yeter hatta adam olana çok bile. :)
 • #102026900 100 den fazla fav alan entry hakında kimi baba parası demiş kimi tembelliğimden dem vurmuş, hakkını yemeyelim bir kaç tane de hem değerli fikirlerini sunan hem de fikir almak isteyen kişilerin hatırına buradan topluca cevap vereyim.
  öncelikle mühendisim ve birikimlerimin tamamını kendim yaptım,çocuk olduktan sonra açık lise+üniversite+kpss ve nihayetinde kamu personeli olan eşimin de katkıları yatsınamaz ama o başka bir entry konusu olacak kadar çetrefilli ve yine bizim emek ve uzun soluklu eforlarımız sayesinde oldu, aileden bir şey yok yani hatta tam tersi ailemden tepki bile gördüm (detayları bize kalsın).
  bedavacı ve parazit yaşam formu olarak tanımlayan arkadaşlara diyeceği 12 yıl önce döneme göre avrupalı müşterilerin dahi beğenisini kazanan imalathane açtık ama türkiye de ticaret malesef hiç sizin gördüğünüz gibi değil, bir kere yasalar müteşebbisliği korumuyor, adam malı alıp ödemeyi yapmamak için hertürlü alevere dalevereye giriyor sonra koştur dur peşinden, sizi bilmem ama ben paramın başkalarının kasasında durmasını hazmedemedim, sonunda ya katil olacaksın ya da sahtekarlığa göz yumacaksın.
  ülkem için ise çalıştığım tüm iş yerlerinde fark yarattım ve ülkeme döviz girdisini endirekt şekilde artırdım. yurt dışından iş tekliflerini geri çevirdim, tüm bunları neden yaptım kendi ülkem için hem de 1999 yılında öss sınavında imam hatip mezunuyum diye benden puan kesen ülkem için yaptım.

  konut gelirine yatırım yapacaklara tavsiyem 3+1 evlerde kira katsayısı çok yüksek, iş yerleri için ise konut kredisi kullanılmıyor, bana en mantıklısı kira katsıyısı 150 civarı ikinci el 1+1 ev almak geldi.
  son olarak inşaat sektörü lokomotif gibidir sektörü beslemek için demir çelik, maden-çimento, makina gibi ana sektörleri besler.

  bu ülke profilinden ancak bu oluyor, eğitim ve gelişimle ilgili entelnektüel gelişimleri uzaktan seyredip kılımızı kıpırdatmayışımız herşeyin özeti aslında, ya bu ülke atatürk gibi bir lideri sahiplenmek yerine elinden gelse neden bizi kurtardı diye adamı mezarından çıkartıp asacaklarla dolu size ben ne anlatayım ki.
 • aralarına dahil olmak istediğim insan grubudur.

  eski iki tane ev sahibim böyleydi. birinin 100 üzerinde evi vardı. sırf bu evlerinin kira vb. işlerini halletsin diye bir akrabasını emlakçı yapmıştı. adam sırf onun evlerini takip ediyordu.
 • ay bunlardan biri de benim ama fesat etmeyin nooolur :)