şükela:  tümü | bugün
 • bilginin sultanı. ...abdal....pir.....ilmi alem......
 • hint dilinde öğretmen demektir. aynı zamanda hint bir yogi'dir.

  mutlu nasıl yaşanır gibi bir eğitim videosu da mevcut.
 • konuşurken bolca isn't it ve ya isn't it so diyen hintli bir mistik.

  soru cevaplamama ustası.
  yine de sohbetleri böyle biraz rahatlatıcı.
 • kendini mistik diye tanımlayan 1957 hindistan doğumlu düşünce insanı. sonuçta web ve facebook sayfası olan guru biraz gayriciddi duruyor.
 • hindistan da bolca bulunan gurularındandır,kelimenin tam olarak içerdiği anlamı hakkedip etmediği ile ilgili yorum yapmak bana düşmez,yani sipirütüel rehberliği ile ilgili net bir görüş hala edinemedim,aydınlanmış biri gibi konuşuyor ama sanki biraz osho nun yerine konulmak isteniyor gibi de,izlediğim bir kaç videosu bana aydınlanmış birinden ziyade biraz popülarite kokuyor gibi,şimdiye dek kıyaslama çok yanlış olsa da osho veya mooji gibi değil sanki onları ve diğerlerini yalayıp yutmuş ve aktaran biri gibi geldi..
 • temel argümanlarından bir tanesi şöyle: "başınıza her ne geliyorsa sizin kendi eserinizdir. hiçbir şeyi veya kimseyi boşa suçlamayın. suçladığınız anda, sorumluluğu dışarı attığınız anda, sorunu çözme gücünü de dışarı attığınızın farkında olun..." çok güzel evet.

  lakin aklıma takılan bir iki hadise mevcut.

  geçen gün, "ingilizler bize şöyle etti, müslümanlar bize böyle etti..." deyi yakınırken dinledim. sizli, bizli, onlarlı, ettilerli yaptılarlı bu konuşması bana biraz garip geldi. daha öncesinde, kaşmir'deki bir olayda vur emri veren komutana övgüler yağdırırken de dinledim kendisini.

  hökümete bu yakin duruşu ve neredeyse bütün milli politik konularda görüş bildirmeye başlaması falan...

  yok efendim iki milyon gönüllü dünya çapında bilmemne... ondan sonra, 100-200 'avro'ya iki saatlik yoga kursları, çanak çömlek, incik boncuk veseaire derken...

  pamuk gibi saçın sakalın arasında parlayan pudralı elmacık kemikleri ile spotlara gülümsemeler.

  sonuçta diyebileceğim: "zatıalilerinin gösterdiği yerde çok şey gördüm, görüyorum, evet. saygılar, sevgiler."

  ama bilemiyorum...
 • hindistanlı mistik ve yogi, dünyayı iyileştirmeye çalışmakta.yoganın popüler halinden ziyade gerçek özünü anlatmaktadır.yogayı iç mühendislik olarak tanımlamıştır.bir inanış huy hobi spor değil yoga özüne dönmek için bir methottur. farkındalığı arttırarak bu yapay dünyada gerçekten önemli olanları hissetmeye yardımcı olmaktadır
 • her dediğine, her yaptığına katılmasam da, genel olarak düzgün konuşan, ara sıra videolarını açıp konuşmalarını falan dinlediğim bir guru.

  astroloji hakkındaki düşüncelerini şuraya bırakayım.
  https://www.youtube.com/watch?v=zqfyexnvot4
 • (bkz: suavi)
 • ya da satguru

  ilk kez 15. yüzyılda kabir sahib tarafından ortaya atılmış, kelime manası "gerçek öğretmen" manâsına gelen sözcük.

  sadhguru yada satguru; kişiyi kendi benliğini bilmek marifetiyle tanrıya ulaştıracak olan öğretmen ona yol gösteren vicdanının ışığı demektir.