şükela:  tümü | bugün
  • 24 haziran 1894'te italyan anarşist santo caserio tarafından öldürülmüş fransa cumhurbaşkanı.
  • içten yanmalı motorların temel ilkelerini oluşturan fizikçi.

    http://tr.wikipedia.org/wiki/sadi_carnot
  • fransa'da üçünü cumhuriyet'in dördüncü cumhurbaşkanı sadi carnot, 24 haziran 1894'te suikast sonucunda öldürüldüğünde, osmanlı topraklarında gazeteler ölüm sebebini "kalp durması" olarak duyurmuşlardır.

    zira ikinci abdülhamit döneminde matbuat-ı dahiliye müdürlüğü'ne bağlı sansür kurulu, "yabancı hükümdarlar ve aleyhinde yapılan suikast girişimlerinin ya da yabancı memleketlerde yapılacak kargaşa çıkarıcı gösterilerin sadık ve kendi halinde ahalimizce bilinmesi(nin) uygun olmadığı" gerekçesiyle, böyle haberlerin yayınlanmasını "kesinlikle" yasaklamıştır.
    (kaynak: cevdet kudret, abdülhamit döneminde sansür, yeni gün haber ajansı yay, 2000, s. 48)
  • "anarşist terörizm en yüksek noktasına, cumhurbaşkanının öldürülmesiyle erişmiştir. cumhurbaşkanı sadi carnot bir ticaret ve endüstri sergisini açmak için gittiği lyon'da saldırıya uğradı. cumhuriyetin bu en önemli kişisi 24 haziran 1894 günü öldürüldü. caseiro adında genç bir italyan anarşisti cumhurbaşkanının arabasının basamağına atlayarak kurbanını 'yaşasın devrim!' haykırışıyla bıçaklamıştı. birkaç kendini kaptırmışın terörizmiyle uzun zaman flört etmiş olan ülke nihayet ciddi tedbirler alınmasını istedi." sevgi soysal - yürümek